12.11.2013„Świecie wczoraj i dziś w fotografii”

Pomysł zorganizowania wystawy „Świecie wczoraj i dziś w fotografii” narodził się i został zrealizowany w skromnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu 8 lat temu - w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa we wrześniu 2005 roku.

Inspiracją dla naszej wystawy był wydany w 1998 roku i cieszący się wielkim zain­tere­sowa­niem­ i uznaniem album „Świecie na starej pocztówce”.

Fotografując nasze miasto staraliśmy się powtórzyć ujęcia z dawnych pocztówek, aby sprawdzić, co z dawnego uroku fotografowanych miejsc przetrwało do dzisiejszych czasów.

Współczesne fotografie Świecia wykonali Pani Iwona Grabowska i Pan Maciej Mandziuk. Pocztówki do reprodukcji z własnych zbiorów udostępnił bibliotece Pan Adam Modliński. Materiały fotograficzne oraz obróbkę techniczną zdjęć zapewnił Pan Maciej Mandziuk z Zakładu Fotograficznego „Konica Minolta” (dziś „Makar”).

Ekspozycja cieszyła się sporym zain­tere­sowa­niem­ i uznaniem odwiedzających naszą bibliotekę. Nadal dysponujemy materiałami z tej wystawy i, być może, zdecydujemy się zaprezentować je ponownie.

Tekst: Iwona Grabowska