Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Moszczenicy
[awatar]
Moszczenica GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 44 646 43 80
Województwo: łódzkie
Powiat: piotrkowski
Adres: Piotrkowska 13
97-310 Moszczenica
E-mail: gbp.moszczenica@gmail.com

Poniedziałek 12.00 - 17.00

Wtorek 12.00 - 17.00

Środa 11.00 - 16.00

Czwartek 11.00 - 16.00

Piątek 11.00 - 16.00

czytaszdziecku1.jpg
Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Ważną rolę w kształtowaniu Małego Czytelnika odgrywa biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy. Biblioteka to miejsce, gdzie rodzic wspólnie z dzieckiem może spędzić czas w sposób twórczy oraz przeżyć nową, fantastyczną przygodę z wypożyczoną książką. A wszystko to za darmo!
Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Od września 2019 r. w naszej bibliotece będzie czekać na nich wyjątkowy prezent – Wyprawka Czytelnicza na dobry czytelniczy start.
W wyprawce dzieci znajdą książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

czytaszdziecku1.jpg czytaszdziecku1
jpg, 136 KiB, 350x525
Komentarze (0)

dsc_0000.jpg

19 października 2018 roku uczniowie klas VI, VII i VIII szkoły podstawowej w Moszczenicy uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką książek młodzieżowych Anną Zgierun-Łaciną, które zorganizowane zostało przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Moszczenicy.

Autorka przedstawiła zebranym swoje „przepisy” na powstawanie powieści, zdradziła, że większość postaci ma swoje pierwowzory w świecie realnym. Tematyka jej utworów jest bliska młodym czytelnikom i jednocześnie stanowi swoisty przewodnik po trudnym wieku dorastania.

Jej opowieść ubarwiona została prezentacją multimedialną, na której wyświetlane były między innymi zdjęcia z miejsc na świecie, które pisarka wybrała jako tło wydarzeń w swoich utworach. Pokazywała także popularne „memy”, czyli obrazki z wpisanym w nie tekstem o charakterze humorystycznym oraz krótkie filmiki z jej życia prywatnego. Nie mogło zabraknąć podczas prezentacji odniesień do świata przyrody ożywionej i nieożywionej. Zgromadzeni dowiedzieli się przy okazji omawiania jej twórczości, czy trzmiel żądli, czy z każdej róży można zrobić konfiturę i jak wygląda żółty jaśmin.

Później był czas na pytania czytelników, pamiątkowe zdjęcia i autografy.

Spotkanie przebiegało w miłej, ciepłej atmosferze. Ci, którzy nie czytali powieści A. Łaciny, postanowili nadrobić zaległości. Od uczestników autorka otrzymała podziękowanie w postaci kwiatów i słów wdzięczności za podejmowanie i upowszechnianie tematów, które ostrzegają, uczą i pomagają przebrnąć przez mnóstwo problemów codziennego życia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: biblioteka.moszczenica.eu

dsc_0000.jpg dsc_0000
jpg, 169 KiB, 1024x680
Komentarze (0)

Katalog.jpg

Zachęcamy do korzystania z usług dostępnych w internetowym katalogu (np. www.moszczenica-gbp.sowa.pl) na smartfonach i tabletach. Katalog naszej biblioteki jest już „mobilny”. Oznacza to, że automatycznie dostosowuje się do ekranów wszystkich urządzeń, na których zostanie uruchomiony.

Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na telefonach komórkowych mogą docenić przede wszystkim intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i tzw. hamburgerowe menu dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych. W ślad za tym idą kolejne usprawnienia tj. menu wyboru katalogu zmieniające się automatycznie w tzw. kafelki na wyświetlaczach smartfonów. Zmodernizowano i ujednolicono styl oraz działanie formularzy logowania, samodzielnego rejestrowania się w bibliotece, składania propozycji zakupu itp. Uproszczono i ujednolicono również prezentację opisów bibl­iogr­afic­znyc­h zgodnie z zaleceniami WCAG 2.0.

Nasz katalog oferuje także prowadzenie inteligentnych poszukiwań w jednym polu, tzw. wyszukiwanie proste, pozwalającym na wyszukiwanie informacji o zbiorach we wszystkich strefach opisu. Jeśli wynik poszukiwań będzie pozytywny, to system wskaże opisy dokumentów zawierające poszukiwane słowa, które występują zarówno w opisie tytułu, twórcy czy w grupie tematów. Wystarczy, że wprowadzimy jakieś słowo w oknie „Co mogę dla Ciebie znaleźć?”

W nowoczesny sposób zaprezentowano również nowości czytelnicze na stronie głównej wyszukiwarki. Przedstawia ona 5 najnowszych okładek pochodzących z kolekcji „Nowości”. Kompletną kolekcję „Nowości” można otworzyć, klikając w niewielki przycisk zlokalizowany w prawej części panelu na górze.

Nową wersję naszego katalogu cechuje intuicyjność i prostota, ale też szybsze działanie i bezpieczeństwo, gdyż posiadamy bezpieczny certyfikat SSL.

Zapraszamy do naszego katalogu z komputera i ze smartfona!

Katalog.jpg Katalog
jpg, 97 KiB, 938x514
Komentarze (0)

Mala_ksiązka.png
W miesiącu wrześniu Gminna Biblioteka Publiczna rozpoczyna wdrażanie pilotażowego projektu dla trzylatków realizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek". Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice."Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Więcej informacji oraz lista bibliotek biorących udział w projekcie znajduje się na stronie:
www.wielki-czlowiek.pl

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki
Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci
Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Mala_ksiązka.png Mala_ksiązka
png, 78 KiB, 750x495
Komentarze (0)

dsc_0000.jpg

Dnia 11 czerwca 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Moszczenicy odbyło się spotkanie autorskie najmłodszych czytelników z Katarzyną Wasilkowską.
W trakcie spotkanie Pani Katarzyna opowiadała o swojej twórczości, czytała fragmenty książek m.in. „Mleczak”, „Królestwo, jakich wiele”, „Jawanka i gang spod Gilotyny”.
Dzieci atywnie uczestniczyły w spotkaniu, a pisarka chętnie odpowiadała na zadawane pytania. Na zakończenie można było zakupić książki i otrzymać autograf.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie oddziałów przedszkolnych ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć biblioteka.moszczenica.eu

dsc_0000.jpg dsc_0000
jpg, 166 KiB, 1024x680
Komentarze (0)

dsc_0000.jpg

Gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Moszczenicy w dniu 5 czerwca 2018 r. był Pan Jarosław Górski – kulturoznawca, pisarz i krytyk literacki. Spotkanie adresowane było do uczniów klas V-VII Szkoły Podstawowej w Srocku. Zorganizowane zostało z okazji 100 lecia niepodległości Polski. Bogato ilustrowana fotografiami, obrazami, wierszykami i fragmentami prozy pogadanka nosiła tytuł „Jak żyli, co lubili, w co się bawili, co czytali, czego się uczyli nasi rówieśnicy w odrodzonej 100 lat temu Polsce”.
Pan Jarosław przybliżył uczniom czasy, w których Polska „dochodziła” do niepodległości. Przedstawił pisarzy tworzących w tym okresie oraz ich utwory. Dzięki spotkaniu uczniowie mogli porównać życie rówieśników sprzed 100 lat, poznać ich problemy i radości. To była ciekawa lekcja historii naszego państwa i jego mieszkańców przekazana w bardzo jasny i przystępny sposób, to historia, którą powinien znać każdy Polak.
Spotkanie zakończyło się gorącymi oklaskami i wręczeniem kwiatów.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć biblioteka.moszczenica.eu

dsc_0000.jpg dsc_0000
jpg, 138 KiB, 863x573
Komentarze (0)

dsc_0000.jpg

Przy pięknej słoneczniej pogodzie 27 maja 2018 r. w Wolborzu można było spędzić dzień na wielu atrakcjach kulturalnych dla całych rodzin i zapoznać się z działalnością wszystkich bibliotek. Zorganizowano je w celu promocji bibliotek i czytania. W trakcie eventu z koncertem wystąpił kwartet „Antidotum Quartet”, wysłuchano wystąpień pisarza Dariusza Rekosza i dziennikarza Szymona Hołowni oraz rozstrzygnięto konkursy plastyczne dla dzieci. Tematyką konkursową było 100 lecie odzyskania niepodległości. Wieczór na pl. Jagiełły zakończyły koncerty zespołu Forteca oraz występ wirtuoza skrzypiec Kamila Skickiego, który zagrał na laserowej harfie. Imprezę zakończył pokaz animacji laserów przestrzennych. Mamy nadzieję, że licznie zgromadzeni mieszkańcy i zaproszeni goście poczuli dobrą energię i moc bibliotek powiatu piotrkowskiego.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć biblioteka.moszczenica.eu

dsc_0000.jpg dsc_0000
jpg, 230 KiB, 1024x679
Komentarze (0)

dsc_0000.jpg

W miesiącach maju i czerwcu została zorganizowana wystawa etnograficzna wykonana przez uczniów Gimnazjum w Moszczenicy. Zgromadzone eksponaty pochodzą ze zbiorów mieszkańców gminy Moszczenica.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć biblioteka.moszczenica.eu

dsc_0000.jpg dsc_0000
jpg, 178 KiB, 974x768
Komentarze (0)

P4200164.jpg
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Gminna Biblioteka Publiczna w Moszczenicy wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Gazomi zorganizowali uroczystość poświęconą książkom, mediom oraz spotkanie autorskie z Panią Jolantą Horodecką–Wieczorek.
Książka w roli oskarżonej? Tak, ale tylko w spektaklu przygotowanym przez siódmoklasistów i młodszych kolegów. Publiczność z uwagą śledziła zmagania Książki przed sądem, wystąpienia oskarżonej, prokuratora czy świadków. Bohaterka została oczyszczona z zarzutów, a uwagę zwróciły m.in. kostiumy samodzielnie wykonane przez uczniów lub wypożyczone od życzliwych przyjaciół.
W trakcie spotkania autorskiego pisarka opowiadała o poszukiwaniu natchnienia, inspiracjach wyko­rzys­tywa­nych­ w czasie twórczej pracy. Najważniejszym momentem spotkania była prezentacja nowej publikacji pani Horodeckiej. Ilustracje do „Historii kromki chleba i maślanej bułeczki” wykonali bowiem młodzi ilustratorzy ze szkoły. Autorka wręczyła podpisane egzemplarze książeczki ośmiorgu zdolnym rysownikom.
Zorganizowano również wystawę zakładek do książek. Jednocześnie rozstrzygnięto konkurs na najlepiej wykonaną przez uczniów zakładkę.
Zapraszamy do Galerii Zdjęć biblioteka.moszczenica.eu

P4200164.jpg P4200164
jpg, 151 KiB, 951x459
Komentarze (0)

front.jpg

„Robię wiele różnych rzeczy, lecz najważniejsze są książki”

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie autorskie z Dorotą Suwalską, animatorką kultury, plastyczką zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Moszczenicy. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej. Podczas spotkania autorka w bardzo ciekawy sposób przekazała garść informacji związanych z powstawaniem książki, na przykład, kim jest wydawca, czym zajmuje się ilustrator, kiedy książka może być wydana po raz drugi. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się jak mogą być wykonywane ilustracje do książek, obejrzeli wiele ciekawych, nietypowych grafik. Na koniec mogli zadawać pytania do gościa, zrobić sobie zdjęcie i wziąć autograf.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć: www.biblioteka.moszczenica.eu

front.jpg front
jpg, 1.7 MiB, 3180x2120
Komentarze (0)
1 2 3 4 5
jedaj
keypax
szu
malta59
PatrycjaO
Tom
EmiliaW
zaneta16024
kamila_zerek
dark331
Bolimów GOK BP
monika.hejduk
nina25.69
j.malinowska2
Bestwina GBP
maran.list

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo