Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie
[awatar]
Ryjewo GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 55 255 3226
Województwo: pomorskie
Powiat: kwidzyński
Adres: ul. Grunwaldzka 63A
82-420 Ryjewo
E-mail: kontakt@bibliotekaryjewo.pl

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek 10.00 - 16.00

wtorek 10.00 - 16.00

środa 10.00 - 16.00

czwartek 10.00 - 16.00

piątek 10.00 - 16.00

„Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki.” Stephen King

W 1948 r. na terenie gminy Ryjewo powstał punkt biblioteczny, przekształcony później w bibliotekę publiczną. Zaczątkiem zbiorów ówczesnej biblioteki było 447 woluminów przydzielonych przez Ministerstwo Oświaty „w ramach zorganizowanej akcji rozbudowy krajowej sieci bibliotecznej z kredytów Planu Inwestycyjnego w roku 1948” oraz księgozbiór otrzymany dzięki akcji „333”. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej widnieje pod datą 31 marca 1948 r., a książka to Myśl o nowej Polsce autorstwa Alfreda Lampego.
W pierwszym roku działalności biblioteka zgromadziła 681 woluminów. Pomieszczenia biblioteki mieściły się wówczas przy ul. Kopernika. W tym czasie nie dokonywano zakupów samodzielnie, lecz otrzymywano przydziały książek z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kwidzynie, a także przysyłano z Wysyłkowni Centralnego Zaopatrzenia Bibliotek „Dom Książki” w Warszawie. Wśród wykazów książek z lat pięćdziesiątych szczególną uwagę zwracają takie tytuły jak: Włodzimierz Lenin Imperializm, Dzieła w czternastu tomach, O spółdzielczości produkcyjnej na wsi, Zadania socjal-demokratów, Fryderyk Engels Rozwój socjalizmu, Józef Stalin Klasa proletariuszy, Zagadnienie leninizmu, Dzieła, Anarchizm a socjalizm, Bolesław Bierut i Józef Cyrankiewicz Podstawy ideologiczne PZPR, Mikołaj Ostrowski Jak hartowała się stal.
Pierwszym kierownikiem biblioteki został miejscowy nauczyciel Józef Matyszczyk, a od 1951 r. Stefania Bielicka piastująca to stanowisko aż do 1971 roku, w którym obowiązki kierownika przejął Zbigniew Wesołowski. Za jego kadencji przeniesiono bibliotekę z budynku przy ulicy Kopernika do pomieszczeń przy ulicy Grunwaldzkiej 46. W 1955 r. w związku ze zmianami admi­nist­racy­jnym­i biblioteka zmieniła nazwę na Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Ryjewie, a opiekę merytoryczną nad nią przejęła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sztumie.
Książki przydzielało wówczas Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Ryjewie. Pierwszego samodzielnego zakupu książek biblioteka dokonała dopiero w 1990 r. Rok 1973 przynosi kolejną zmianę, w związku z Zarządzeniem nr 103 Ministra Kultury i Sztuki biblioteka gromadzka zostaje przemianowana na Biblioteką Publiczną Gminy Ryjewo. Paragraf drugi statutu biblioteki z 1976 r. głosi: „Biblioteka służy rozwojowi kultury, w szczególności czytelnictwa, upowszechnianiu wiedzy oraz socj­alis­tycz­nemu­ wychowaniu mieszkańców gminy”.

„Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przejściem.” Jerzy Pilch

Przy Bibliotece działały dwie filie, od 1948 r. w Straszewie oraz od 1957 r. w Benowie. W drugiej połowie dwudziestego wieku działały również punkty biblioteczne m. in. w Jałowcu, Trzcianie, Barcicach, Jarzębinie oraz w PDPS-ie w Ryjewie. Rok 1973 był pod tym względem rekordowy, ponieważ na terenie gminy funkcjonowało aż siedem punktów.
W 1979 r. zlikwidowano filię biblioteki w Benowie i utworzono tam punkt biblioteczny. W sprawozdaniu z 1991 r czytamy: ”W 1990 roku wszystkie punkty biblioteczne umarły śmiercią naturalną z uwagi na likwidację klubów «Ruch», które zostały sprywatyzowane.” W 1983 r. kierownikiem placówki została Grażyna Paluszek. Rok 1987 przyniósł kolejną zmianę na stanowisku kierowniczym, objęła je Helena Cieplińska i zajmowała do 2003 r.
Z dniem 11 marca 1992 r. Biblioteka Publiczna Gminy Ryjewo staje się jednostką organizacyjną kultury, a bezpośredni nadzór nad nią sprawuje Wójt Gminy Ryjewo. W dniu 9 maja 1997 r. Rada Gminy Ryjewo podjęła uchwałę o stworzeniu samodzielnej jednostki organizacyjnej pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie. Po odejściu Heleny Cieplińskiej na zasłużoną emeryturę dyrektorem biblioteki została Ewa Czerkies-Gargula, natomiast od 2011 r. funkcję tę pełni Anna Biskupska.

Brak ogłoszeń na blogu.

Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tej biblioteki.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo