Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 612500401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 10.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 17.00
Środa 9.00 – 17.00
Czwartek 9.00 – 17.00
Piątek 9.00 – 17.00
Ostatnia sobota każdego miesiąca 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Od dziś w naszym katalogu bibliotecznym dostępne są dla wszystkich zasoby serwisu wolnelektury.pl

Wolne Lektury to biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, której zasoby dostępne są całkowicie za darmo. Wszystkie utwory zamieszczone w bibliotece Wolne Lektury można zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

W jej zbiorach znajduje się 5574 utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISY dostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.

Zachęcamy do korzystania.

Komentarze (0)

A może macie ochotę obejrzeć jakąś interesującą historię z wielkiego ekranu? Mamy dla was kilka propozycji. Są to ekranizacje filmowe powieści literackich. Mamy nadzieję, że Was zainteresują. Można je obejrzeć zupełnie za darmo, wystarczy kliknąć w link przy tytule. Więcej informacji na ten temat pod adresem:

osrodekkultury.pl

Komentarze (0)

Polecamy też do poczytania online odcinkowej powieści Grzegorza Kalinowskiego pod tytułem "Kwarantanna". Codziennie o godzinie 12.00 na facebook'u autora zamieszczane są kolejne jej odcinki. Zachęcamy do tej niezwykle wciągającej lektury. A to link do treści:

www.magazynpocisk.pl

www.facebook.com

Komentarze (0)

Prosta sprawa.jpg

Zachęcamy Was gorąco do wysłuchania lub przeczytania online pierwszej powieści pisanej w odcinkach przez Wojciecha Chmielarza zatytułowanej „Prosta sprawa”. To historia o facecie, który przyjeżdża do pewnego miasteczka, zabija wszystkich złych i wyjeżdża. Okrutne? Nie do końca… Nam chodzi o to, aby oderwać Wasze myśli od pandemii. Polecamy kawał interesującej literatury. Linki do audiobooka i treści książki poniżej:

AUDIOBOOK

web.audioteka.com

EBOOK

facebook.com

Źródło treści i fotografii : www.audioteka.pl

Prosta sprawa.jpg Prosta sprawa
jpg, 33 KiB, 302x302
Komentarze (0)

Dwaj popularni w naszym kraju pisarze: Łukasz Orbitowski i Szczepan Twardoch tworzą wspólnie improwizowaną powieść w odcinkach pod tytułem „Na zarazę Zarazek”. Możecie się z nią zapoznać online drodzy Czytelnicy. Zachęcamy do lektury. A oto link do jej treści:

nazarazezarazek.pl

Kilka słów od autorów projektu:

„Na zarazę Zarazek” to humorystyczna opowieść improwizowana na bieżąco, codziennie od poniedziałku do piątku. Piszemy ją na zmianę. Nie ustalamy niczego z wyprzedzeniem, zaskakujemy siebie nawzajem tak samo, jak chcemy zaskakiwać i bawić czytelników, samemu również bawiąc się pisaniem.

Komentarze (0)

Instrukcja 1.png
Instrukcja 2.png

Instrukcja 1.png Instrukcja 1
png, 1.9 MiB, 1569x2217
Instrukcja 2.png Instrukcja 2
png, 1.6 MiB, 1571x2222
Komentarze (0)
ulka.pos
Iska
joaspa
Anna.Zalewska
wnowakowska
esiwinska
Ola1976
karolina.stachowiak
jaagaa00
paula251
jakub.lawniczak
atanerza
iwona.olesik
ewa.gawronska-wisla
majewska.s
wojciech.michalski1990

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo