Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej
[awatar]
Bukowina Tatrzańska GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 18 207 76 94
Województwo: małopolskie
Powiat: tatrzański
Adres: Kościuszki 36
34-530 Bukowina Tatrzańska
E-mail: kontakt@bibliotekabukowina.pl

Bukowina Tatrzańska
ul. Kościuszki 36
pon.: 9:00 - 17:00
wt.: 9:00 - 17:00
śr.: 9:00 - 17:00
czw.: 9:00 - 17:00
piąt.: 9:00 - 17:00

Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Do naszej biblioteki na urodziny najulubieńszej maskotki przyjechały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzepiskach- uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I, II, III. Każdy przyniósł ze sobą oczywiście pluszowego misia. W ramach zajęć bibliotecznych dzieci zwiedziły bibliotekę, wysłuchały historii powstania zabawki-misia, wykonały różne prace plastyczne dot. misia.
Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki
Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.
Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka.
Pluszowy miś to bohater bajek i filmów
Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci, takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.
Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy.
Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy przyjaciela pluszowego misia oraz słodkie conieco w formie misia.

Fotorelacja: bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Zdjęcie 25.11.2024, 10 56 21 (1).jpg Zdjęcie 25.11.2024, 10 56 21 (1)
jpg, 416 KiB, 1200x900
Komentarze (0)

We wtorek, 26 listopada do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowinie Tatrzańskiej zawitały wraz z paniami Agnieszką i Renatą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Czarnej Górze. Dzieciom towarzyszyły ich maskotki, małe lub duże misie, a to dlatego, że razem obchodziliśmy Dzień Misia.

Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się troszkę z księgozbiorem dla najmłodszych, posłuchały ciekawej historii przeczytanej przez panią Renatę, a także zrobiły śliczne pacynki-misie. Później był czas na zabawę i mały poczęstunek. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy do naszej biblioteki !

Fotorelacja: bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Komentarze (0)

W środę w naszej bibliotece odbył się X Gminny Konkurs Recytatorski p.t. „Polscy Poeci Dzieciom”. Udział wzięli uczniowie klas 1-3 z ośmiu szkół podstawowych gminy Bukowina Tatrzańska.

Celem konkursu było popularyzowanie twórczości poetów polskich piszących utwory dla dzieci, rozwijanie zdolności recytatorskich oraz zainteresowanie uczniów poezją.

Podczas konkursu pod uwagę brano w szczególny sposób: dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny, w tym: uzasadniony gest sceniczny, ruch i strój.

Uczniowie recytowali utwory znanych polskich twórców dziecięcych. Pojawiły się wiersze Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, H. Niewiadomskiej, W. Bełzy, A. Oppmana i wiele innych. Jury w składzie: Ewa Skorupka – pedagog i psycholog z Łapsz Wyżnych, Bernadeta Młynarczyk – polonistka z Czarnej Góry, oraz Krystyna Bafia -bibliotekarka z Białki Tatrzańskiej podczas trudnych obrad wyłoniło zwycięzców.

Fotorelacja: bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Zdjęcie 27.11.2024, 11 33 09.jpg Zdjęcie 27.11.2024, 11 33 09
jpg, 5.6 MiB, 6912x4766
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2024-11-21
T17:00
Gminna Biblioteka Publiczna im. Michaliny Ćwiżewiczowej w Bukowinie Tatrzańskiej 49.34171 20.10549 Kościuszki 36 34-530 Bukowina Tatrzańska

„Po Dzikim Zachodzie. Podróże w czasie i przestrzeni” to literatura podróżnicza. W dwutomowej książce opisane są dwie wyprawy:

Z Colorado, poprzez Utah, Arizonę i Nevadę, do Kalifornii i z powrotem drogą 66, przez Kalifornię i Arizonę, do Nowego Meksyku i Colorado.
Z San Diego, wzdłuż granicy z Meksykiem, przez Kalifornię, Arizonę, Teksas, aż do Nowego Orleanu, w Luizjanie.

W sposób prosty i zrozumiały dla każdego czytelnika, w formie lekkiej gawędy, przenosimy się za ocean.

Treść książki charakteryzuje się zróżnicowaną narracją, jest zmienna jak zmienne były mijane przez pisarkę krajobrazy. Toczy się dwup­łasz­czyz­nowo­. Po pierwsze na poziomie bezpośrednich doświadczeń, które autorka stara się odtwarzać jako sensualne doznania podróży-krajobrazy, smaki, zapachy. Przenoszą one czytelnika na poziom drugi, do przeszłości Dzikiego Zachodu, którego burzliwa historia rozsypana jest na kartkach książki, jak mozaika. Od czytelnika zależy, czy z tej mozaiki stworzy sobie chronologiczny obraz , czy też będzie poszczególne klocki -rozdziały ustawiał w swojej percepcji osobno. Książka jest zilustrowana, robionymi przez autorkę i jej męża zdjęciami. Jest ich prawie 1500. Dołączone są również mapki przemierzanych szlaków.

Spotkania autorskie z p. Beata Strawą przebiegają zawsze w pełnej ciekawości, pasji i humoru atmosferze.

Serdecznie zapraszamy !

Spotkanie autorskie Beata Strawa.png Spotkanie autorskie Beata Strawa
png, 1.4 MiB, 1654x1654
Komentarze (0)

W tym roku 10 października odbyła się X edycja Nocy Bibliotek. Również Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowinie Tatrzańskiej wzięła w niej udział. Na tę wyjątkową noc zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rzepiskach oraz ze szkoły w Białce Tatrzańskiej. Zadania jakie mieli do wykonania były różne, ale wszystkie związane z książką. Bo biblioteki mają wiele mocy.

Więcej na bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Komentarze (0)

Biblioteka to miejsce dla każdego, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych.
W ramach 21 Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas dwie grupy przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Bukowinie Tatrzańskiej.

W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z zasobami biblioteki, sprawdziły każde miejsce. Następnie wysłuchały wiersza o egzotycznych zwierzątkach, wykonały zadania i prace plastyczne. Był też czas na zabawę i degustację „zwierzątek afrykańskich” w postaci ciasteczek.

Więcej na bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Komentarze (0)

Co by było, gdyby tak połączyć literacką przygodę z nowoczesną i interaktywną, technologią…? Odpowiedź na to pytanie otrzymaliśmy dzisiaj na spotkaniu ze wspaniałą książką „O księciu, który dostał kosza” Wydawnictwa Jedność.
Książka ta dzięki darmowej aplikacji wykorzystującej technologię rozszerzonej rzeczywistości otwiera przed czytelnikami świat dźwięków i ruchomych obrazów, dzięki którym każda jej strona staje się niezapomnianą przygodą!
To interaktywna publikacja do czytania, słuchania, oglądania, rysowania, wycinania, przyklejania, wyobrażania sobie i marzenia…Zaprasza wszystkie dzieci do świata, w którym może wydarzyć się wszystko…
Do Biblioteki zaprosiliśmy klasy III ze Szkoły Podstawowej w Białce Tatrzańskiej wraz ze swoimi wych­owaw­czyn­iami­: paniami Danutą, Martą i Martą.
Poniżej galeria z czytania i oglądania.
Dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy znowu !

Więcej na bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Komentarze (0)

W bibliotece w Białce Tatrzańskiej z odwiedzinami z okazji Dnia Bibliotekarza były przedszkolaki z Bajkowego Świata z Paniami Renatą i Iwoną. Dziękujemy za piękne życzenia i zapraszamy serdecznie !

Zdjęcie 9.05.2024, 12 09 49.jpg Zdjęcie 9.05.2024, 12 09 49
jpg, 648 KiB, 2040x1536
Komentarze (0)

„Ferie w bibliotece” już za nami. W zajęciach brało udział 22 dzieci z Bukowiny Tatrzańskiej, Czarnej Góry i Brzegów. Był to czas pełen radości, inspirujących i aktywnych zajęć plastycznych, muzycznych, kulinarnych, czytelniczych, gry planszowych itp. W trakcie zajęć były też pogadanki nt zdrowego stylu życia, wolnego od wszelkich używek.

Dziękujemy serdecznie Wójtowi Gminy Bukowiny Tatrzańskiej Andrzejowi Pietrzykowi oraz Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zakupić materiały potrzebne do realizacji zajęć oraz nagrody dla uczestników.

Fotorelacja na stronie: bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Ferie.png Ferie
png, 1.4 MiB, 940x788
Komentarze (0)

W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki misia, dzień 25 listopada został ustanowiony Światowym Dniem Pluszowego Misia. „Nie obejdzie się bez misia…” pisała w wierszu Maria Czerkawska, a Miś Uszatek śpiewał, że „dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…”. Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu opowiadaniach, powieściach, wierszach i baśniach. Są tam najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi porozmawiać, przeżywają ciekawe przygody i bywają najczęściej pluszowe.

Z okazji tego dnia do Gminnej Biblioteki Publicznej przyjechały „Motylki” i klasa I ze Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Czarnej Górze.

Dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia, przedstawiały imię swojego misia. Były też różne konkursy, zabawy, wycieczka z misiami po bibliotece. I oczywiście coś słodkiego- misie żelki, ciasteczka misie lubisie. Na zakończenie każdy otrzymał medal i dyplom przyjaciela pluszowego misia.

Fotorelacja: bibl­iote­kabu­kowi­na.pl

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8
wojciech
Asiulka890
Biały Dunajec GBP
ulcia9090
darekx
Morddi
Bardul
olat
kswachta

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo