Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: joanna.parys@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 11:30 – 17:30

WYDARZENIE
2019-11-29
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.66665 17.92246 Minorytów 4 45-017 Opole

Komiks.jpg

Głośne czytanie komiksu
Kwaśne jabłko
autorstwa Jerzego Szyłaka i Joanny Karpowicz

Wystąpią:
Karolina Gorzkowska
Karol Kossakowski

29 listopada 2019 (piątek), godz. 18:00
Galeria MBP Zamostek
wstęp wolny

Kilkanaście lat temu redaktor z jednego z czołowych wydawnictw komiksowych w Polsce odrzucił scenariusz Kwaśnego jabłka. Powiedział wtedy, że pokazał go koleżankom, a one stwierdziły, że nie chciałyby przeczytać tej historii, gdyby została wydana w formie komiksu. Prawdę powiedziawszy, nikt nie chciałby czytać, słuchać czy oglądać tego typu historii, niezależnie od formy, w jakiej zostałyby one zaprezentowane. A jednak są one opowiadane. A są opowiadane, bo się zdarzają: i starszym i młodszym, wykształconym i nie, pobożnym i bezbożnym. Żadna z tych osób nie chciałaby trafić na kwaśne jabłko w koszyku. Niektórym jednak to się zdarza. Dlatego takie historie muszą być opowiadane.
[od wydawcy]
Joanna Karpowicz (ur. 1976 w Krakowie) – absolwentka krakowskiego Liceum Plastycznego, studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki zakończone dyplomem z wyróżnieniem, realizowanym w pracowni prof. Leszka Misiaka w 2001 roku. Zajmuje się malarstwem, ilustracją i komiksem. W swoich pracach bazuje wyłącznie na tradycyjnych technikach malarskich. Wybrane komiksy autorki: Szminka (2003), Jutro będzie futro (2005), Staruorzzz: Stare klisze (2006), Wujek Franz (2007), Pocztówki z Białegostoku (2012).
Jerzy Szyłak (ur. 1960 w Elblągu) – polski lite­ratu­rozn­awca­, filmoznawca i scenarzysta komiksowy. Absolwent i pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego (Zakład Dramatu, Teatru i Filmu w Instytucie Filologii Polskiej). Pracował również w Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu. Scenarzysta komiksowy, m.in. Szminka, Szelki (rys. Wojciech Stefaniec), Obywatel w palącej potrzebie (rys. Jacek Michalski), Wyznania właściciela kantoru (rys. Mateusz Skutnik), Alicja (rys. Mateusz Skutnik), Alicja po drugiej stronie lustra (rys. Jarosław Gach).
[od wydawcy]

Komiks.jpg Komiks
jpg, 104 KiB, 679x960
Komentarze (0)

2019_17_OJL_plakat.jpg

2019_17_OJL_plakat.jpg 2019_17_OJL_plakat
jpg, 2.1 MiB, 1920x2767
Komentarze (0)

Informujemy, ze od 14 do 16 października 2019r. Oddział Dziecięco-Młodzieżowy przy pl. Kopernika będzie nieczynny z powodu inwentaryzacji zbiorów.

Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-10-5
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.66665 17.92246 Minorytów 4 45-017 Opole

baner_1.png

Noc Bibliotek 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK
5 października 2019 (sobota) / godz. 18:00 – 22:00

WSTĘP WOLNY

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niek­onwe­ncjo­naln­y sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni.

Program

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA, UL. MINORYTÓW 4
18:00 – 22:00 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek MBP
Odkrywcy zaginionych książek – gra terenowa
Odkryj w sobie poszukiwacza przygód! Wykaż się spos­trze­gawc­zośc­ią i kreatywnością! Odnajdź jak najwięcej zaginionych tytułów wśród mnóstwa książek na naszych półkach.

Zapraszamy również do strefy plastycznej, gdzie do wykonania będą dekoracje związane z książkami i literami.

18:00 / Galeria ZAMOSTEK MBP
Spotkanie i warsztaty komiksowe z Edytą Bystroń
Edyta Bystroń – autorka komiksów, absolwentka Wydziału Malarstwa na ASP w Warszawie. Jest autorką publikacji: Nie chcę się bać, Dziwadła, Na koniec wszystko spłonie oraz cyklu Pani od plastyki. W roku 2016 otrzymała nagrodę Złote Kurczaki dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w kategoriach Rysownik Roku 2015 i Scenarzysta Roku 2015 za komiks Nie chcę się bać. Podczas spotkania opowie o swoim procesie twórczym, a także poprowadzi warsztaty i udzieli kilku rad adeptom sztuki komiksowej.

18:00 – 22:00 / Mediateka MBP / start gry
Fantastyczne Opole i jak je odkryć – mobilna gra miejska
Staw czoła tajemniczej sile, która chce pochłonąć nasze miasto. Jeżeli tego nie zrobisz Opole zyska zupełnie inne, znacznie mroczniejsze oblicze! Niech narzędziem Twojej walki będzie smartfon! Pobierz darmową aplikację Action Track, zeskanuj w Mediatece kod QR i współtwórz świat wykreowany przez pisarza fantasy – Jakuba Ćwieka.

Audiopunkt

Nie jesteś przekonany czy audiobooki to coś dla Ciebie? Spróbuj ich posłuchać w naszym specjalnie przygotowanym punkcie! Kto wie, może tej nocy wyjdziesz z biblioteki z naręczem wypożyczonych książek do słuchania!

18:00 – 22:00
Wypożyczalnia Centralna MBP / start gry
Dziwny przypadek Marka Hłaski – mobilna gra miejska
Zostań literackim detektywem i poznaj biografię jednego z ciekawszych polskich pisarzy XX wieku. Marek Hłasko przyjaźnił się z Krzysztofem Komedą, a z Agnieszką Osiecką wymieniał gorące listy miłosne. W czerwcu tego roku minęła 50. rocznica śmierci autora Pięknych dwud­zies­tole­tnic­h.

Dziwny przypadek Marka Hłaski to mobilna gra, dzięki której poznasz postać Marka Hłaski oraz świat artystycznej bohemy lat 50-tych i 60-tych. Aby w nią zagrać potrzebny jest jedynie smartfon z aplikacją Action Track.

18:00 – 22:00 / Dział Informacji MBP (II piętro)
Język kryjący zagadki – prezentacja wybranych zbiorów
Uczestnicy Nocy Bibliotek w MBP będą mogli obejrzeć wybrane pozycje ze zbiorów, m.in. przedwojennych czytanek dla dzieci, słowników gwar polskich, językowego savoir-vivre’u, języka potocznego, ale również uczniowskiego, miganego, pijackiego, spolszczeń czy znaczenia imion polskich.

Twórz i baw się z Poloną Typo

Zabawa z wykorzystaniem strony Biblioteki Cyfrowej POLONA – Polona Typo – stworzenie unikalnego wyglądu wybranego przez siebie słowa lub zdania z możliwością jego wydruku.

17:00 / Sala Konferencyjna MBP
Pójdę twoim śladem i Ostra jazda – spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
Pójdę twoim śladem to czwarta powieść popularnego cyklu kryminałów, której bohaterem jest komisarz Antoni Fischer. Tym razem autor odsłania przed czytelnikami tajemnicę pierwszego śledztwa prowadzonego przez poznańskiego policjanta.

Ostra jazda to kryminał z elementami politycznego dreszczowca. Autor osadził akcję w samym środku kampanii wyborczej do parlamentu pamiętnego 2015 roku. Intrydze kryminalnej towarzyszy atmosfera zażartej walki o przejęcie władzy w Polsce.

Ryszard Ćwirlej – dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca „kryminału neomilicyjnego”, nowego gatunku literackiego. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. W 2017 książka Milczenie jest srebrem otrzymała nagrodę Czytelników „Wielkiego Kalibru” na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Rok później pisarz, w tym samym konkursie, za powieść Tylko umarli wiedzą został nagrodzony podwójnie: nagrodą przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników.

20:00 / Sala Konferencyjna MBP
O zwierzętach i ludziach – pokaz filmu i spotkanie z Łukaszem Czajką
(reż. Ł. Czajka / Polska 2019 / 70 min.)
O zwierzętach i ludziach – dokument o Antoninie i Janie Żabińskich. Przed wojną kierowali warszawskim zoo, w którym podczas okupacji dawali schronienie licznym zagrożonym, głównie Żydom. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków i ocalonych powstała niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie jest odwaga i wielka pasja, a w tle nieco surrealistyczne spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

Pokaz filmu w ramach 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy

18:00|19:00|20:00|21:00 / Hol MBP
Spring rollsy, czyli podróż do Azji – warsztaty kulinarne z Akademią Młodego Kucharza
Akademia Młodego Kucharza zaprasza na warsztaty kulinarne Spring rollsy, czyli podróż do Azji. Podczas przygotowywania tej przekąski dzieci poznają papier i makaron ryżowy, kiełki fasoli mung oraz nauczą się fachowo zwijać tak przygotowaną potrawę.

Warsztaty startują co godzinę (18:00, 19:00, 20:00, 21:00).
Grupa warsztatowa: max. 15 osób.

ODDZIAŁ DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY, PL. M. KOPERNIKA 10
18:00 – 22:00
Gry mobilne w bibliotece:
ODM Adventure – gra, podczas której najmłodsi uczestnicy poznają zakamarki naszej biblioteki.

Tragic Library Accident – dete­ktyw­isty­czna­ gra mobilna dla młodzieży.

Tajemnica biblioteki – premiera nowej gry w aplikacji Action Track, zainspirowanej książkami Magdaleny Podbylskiej. Rozgrywkę rozpocznie zabawa ruchowa „Muzyczna bomba”. Po rozwiązaniu śledztwa uczestnicy otrzymają certyfikaty „Małego Detektywa” podpisane przez Magdalenę Podbylską.

18:30 – 20:00
Poznajmy język detektywów – warsztaty dete­ktyw­isty­czne­
Warsztaty dete­ktyw­isty­czne­ dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat z autorką książek dla dzieci Magdaleną Podbylską. Na zajęcia obowiązują zapisy w ODM (pl. M. Kopernika 10).

21:00
Prezentacja drukarki 3D
FILIA NR 4 MBP, UL. KSIĄŻĄT OPOLSKICH 48-50

18:00
Ukraina – dwa pejzaże
Violetta i Tomasz Ciesielczuk zapraszają do obejrzenia dwóch różnych obrazów. Pierwszy z nich to miejska podróż po Kijowie. Drugi obraz to bardziej oddalony od Polski kawałek świata, niezwykle zróżnicowany i pod każdym względem bardzo ciekawy Półwysep Krymski.

20:00
Warsztaty rękodzieła z Olgą Shylenko – malowanie na szkle
Poznaj podstawową technikę malowania na szkle farbami akrylowymi. Spotkanie z artystką tworzącą na co dzień rękodzieło będzie znakomitą inspiracją i treningiem kreatywności. Obowiązują zapisy: 512-370-509

Olga Shylenko – artysta plastyk. Zajmuje się głównie rzeźbą i ceramiką. Studiowała na Ukrainie, we Włoszech i Polsce. Uczestniczyła w wielu międ­zyna­rodo­wych­ programach i wystawach. Od wielu lat prowadzi warsztaty technik ludowych, które są jej wielką pasją. Eksperymentuje z formami i technikami, szukając własnego stylu.

FILIA NR 7 MBP, UL. M. RODZIEWICZÓWNY 13

18:00
Biblioteka młodego przyrodnika
Podczas spotkania Andrzej Czernik przeczyta bajkę Gajowy Badura.

Andrzej Czernik – dyrektor i aktor teatru Ekostudio. Jest autorem sztuk teatralnych, Rajmund i Julka, Zasypani, Mikołaj II, a także autor i kompozytor musicalu Wybór oraz bajek edukacyjnych i ekologicznych: Gajowy Badura, Wilk Witek, Piotruś i SMOG i Drużyna Zet.

18:30
Przygoda z angielską książką dla dzieci – warsztaty dla dzieci i rodziców
Dlaczego warto czytać dzieciom po angielsku? Warsztaty i nauka języka angielskiego z Lilą Cieślar.

19:00
FeelinGospel – występ chóru
Członkowie zespołu poprzez muzykę wyrażają radość, jaka towarzyszy ich chrz­eści­jańs­kiem­u stylowi życia. Znaczną część repertuaru stanowią pieśni autorskie, pisane pod wpływem osobistych przeżyć.

20:00
(Nie)zapomniane piosenki
Występ muzyczny Magdy Mikity (wokal) i Marka Pobierowskiego (akordeon).

baner_1.png baner_1
png, 277 KiB, 1200x1166
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-9-25
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.66665 17.92246 Minorytów 4 45-017 Opole

Gra miejska.jpg

Już niedługo w Opolu wydarzy się COŚ…
Fantastycznego?
Przerażającego?
To zależy tylko od Was! Stawcie czoła tajemniczej sile, która chce pochłonąć nasze miasto. Jeżeli tego nie zrobicie, Opole może zyskać zupełnie inne, znacznie mroczniejsze oblicze… Niech narzędziem Waszej walki będą smartfony!
Zanurzcie się do świata wykreowanego przez świetnego pisarza fantasy Jakub Ćwieka, bo teraz możecie go współtworzyć. Wystarczy tylko ściągnąć aplikację Action Track i zeskanować kod QR ze strony www.mbp.opole.pl.

rozpoczęcie gry z udziałem Jakuba Ćwieka - 24 IX 2019 godz. 10:00
zakończenie gry z udziałem Jakuba Ćwieka - 15 XI 2019 godz. 18:00
Sala Konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

okres trwania gry: wrzesień – listopad 2019
możliwość grania w grupach: tak
ograniczenia wiekowe: brak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Patronaty medialne:
TVP3 Opole
Radio Opole
Radio Doxa
Nowa Trybuna Opolska
Nasze Miasto Opole
Gazeta Wyborcza Opole

Współpraca medialna:
Radio Wawa Opole
Radio Eska Opole

Gra miejska.jpg Gra miejska
jpg, 607 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)

W ramach festiwalu zapraszamy na spotkania w MBP.

Spotkanie ze Sławomirem Szmalem
12.09.2019, godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 Wstęp wolny

Spotkanie z Antonim Piechniczkiem
13.09.2019, godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4 Wstęp wolny
PROGRAM WYDARZENIA: mbp.opole.pl

TVP3 Opole i Fundacja Orły Sportu zapraszają na I Festiwal Reportażu Sportowego PATYK, który odbędzie się w dniach 12 – 14 września 2019 w Opolu.

Na miłośników sportu czekają 2 dni pokazów reportaży konkursowych, dyskusja z autorami, pokazy specjalne filmów a także spotkania z gośćmi specjalnymi – Sławomirem Szmalem i Antonim Piechniczkiem. Gala finałowa (obowiązują zaproszenia) w sobotę 14 września.

W konkursie głównym bierze udział 20 reportaży. Wśród nich znajdują się zarówno materiały ośrodków regionalnych TVP jak i twórców niezrzeszonych. – Duża liczba zgłoszeń już w pierwszej edycji pokazuje, że ten konkretny profil reportażu czyli reportaż sportowy jest popularny wśród twórców – mówi Mateusz Magdziarz, dyrektor festiwalu. – Widzowie będą mieli 2 okazje zobaczyć każdy z reportaży na bezpłatnych projekcjach konkursowych i oddać swój głos na jego zdaniem najlepszy reportaż. Równolegle pracuje kapituła która zdecyduje o pierwszych 3 miejscach i przyzna wyróżnienia – dodaje Magdziarz.

W skład kapituły weszli między innymi olimpijczyk Bartłomiej Bonk, piłkarz ręczny Artur Siódmiak czy były selekcjoner Antoni Piechniczek. Na zwycięzcę festiwalu czeka nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowana przez prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. W ręce wszystkich laureatów trafią statuetki wykonane w pracowni Mariana Molendy. – Przypominają wyglądem patyki. „Patyk” to był boiskowy pseudonim Tomasza Drąga, piłkarza i zawodowego strażaka który zmarł nagle, podczas meczu, w marcu 2016 roku. Równoległą ideą festiwalu jest właśnie upamiętnienie Tomasza – mówi Mateusz Magdziarz.

Organizatorami I Festiwalu Reportażu Sportowego „Patyk” są TVP3 Opole i Fundacja Orły Sportu.

logo.png logo
png, 44 KiB, 800x555
Komentarze (0)

kinder_baner.jpg

"Wspólne Czytanie" z firmą Kinder

W akcji "Wspólne Czytanie" nagradzane jest 300 bibliotek, które zbiorą najwięcej głosów.
50 bibliotek otrzyma 5000 zł na zakup książek do wspólnego
czytania z dzieckiem, następne 250 dostanie książki o wartości
300 zł, z tych które zdobyły najwięcej głosów w rankingu.
Dodatkowo zwycięskie biblioteki otrzymają po 2 pufy, dzięki którym
będą mogły urządzić w bibliotece kącik do wspólnego czytania.
Głosowanie na biblioteki trwa do 4.11.2019.
Możesz oddać jeden głos dziennie.
Szczegóły:mbp.opole.pl

kinder_baner.jpg kinder_baner
jpg, 45 KiB, 1100x180
Komentarze (0)
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
48
yhitoragi
chaczek
katarzynag94
artemarbora
n.wisniewska
mszpak
tumargo
Joakoz
piotrkata
gajek.dorota
dlugosz.ola.2010
malgorzata_werner93
zanusia.adamus
karin12
orlik.katarzyna
wera25102000

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo