Recenzje dla:
Piętno von Becków/ Joanna Jax
-
Historia zapowiadała się ciekawie, ale język i styl pisania odbiega od literackiego, w ten sposób są pisane blogi. Poza tym denerwujące były detale, np. współczesne imiona, bardzo przewidywalne dalsze wydarzenia i zakończenia wątków. Autorka naczytała się chyba za dużo słabych romansideł. Zakończenia rozdziałów typu: "nawet nie wiedziała, jak bardzo wpłynie do na jej życie" albo "Teraz już wiedziała dokąd pójdzie" - w szkole autorka dostałaby szóstkę, ode mnie dwójka za dobry początek, bo im dalej tym niestety słabiej. Dobrnęłam do końca wyłącznie z czystej ciekawości.
-
Bardzo dobre zakończenie sagi o rodzinie von Becków, chociaż nie tak porywające i wzruszające jak cześć pierwsza. • W pierwszej części głównym bohaterem był najstarszy syn Werner, tu nie bezpośrednio, ale jednak Peter "czarna owca" rodziny a w zasadzie ludzie przez niego skrzywdzeni. • Akcja również toczy się dwutorowo, zaczyna się współcześnie a potem mamy retrospekcje do II wojny i lat powojennych. • Współcześnie Julia prawnuczka Wernera bardzo chce poznać historię swojej rodziny i dlatego wybiera się w podróż sentymentalną do Niemiec. • Tu poznaje dwóch mężczyzn, którzy po pewnym czasie staja się jej bliscy tym bardziej, że z każdym nawiązuje romans. Jeden to potomek żydowskiej rodziny jubilerów Dawid Halpern, który od lat szuka zaginionych klejnotów swojej rodziny, drugi Tom Anders też jest nimi zainteresowany, ale z całkiem innych powodów. Cała trójka przeżywa trochę przygód, które niestety kończą się tragicznie. Ta część jakoś niezbyt mi się podobała. • Najbardziej wzruszająca i tragiczna jest część poświęcona wojnie. • Poznajemy tragiczne losy młodziutkiej Kornelii, która podczas łapanki zostaje rozdzielona z narzeczonym i wysłana na roboty do Niemiec. To właśnie tu wpada w łapy Petera, który robi sobie z niej kochankę a później żonę.A gdy mu się znudziła, prosi swoją nową kochankę Ritę, żonę Wernera o jej usunięcie . A ta wysyła ją do obozu w Auschwitz.Te przeżycia już na zawsze odcisną piętno na dalszym życiu Kornelii i jej rodziny. • Drugim wojennym wątkiem jest historia żydowskiej rodziny jubilerów, którzy część swoich klejnotów ulokowali w Szwajcarskim banku a część dali Peterowi w zamian za możliwość ucieczki. Niestety uratowali się tylko dwaj mali bracia i o ich losach jest pewna część powieści. • Potem akcja pokazuje życie Kornelii na przestrzeni kilkudziesięciu lat, gdy kobieta nie potrafi się odnaleźć jako żona i matka. • I walkę żydowskich rodzin o odzyskanie majątku, pozostawionego w szwajcarskich bankach. • Powieść jest może trochę słabsza niż pierwsza część,ale to nie znaczy, że mało ciekawa. Rozwija wątki tylko przelotnie poruszane w poprzedniej powieści, wprowadza nowych bohaterów i zamyka historię rodziny von Becków. I wreszcie dowiadujemy się kto i dlaczego rzucił klątwę na tą rodzinę i jej kolejne pokolenia.
-
Przyznam, że bardzo mi się spodobała ta lektura, na pewno trzymała w napięciu. Historia ludzi ze skrajnych środowisk, odmiennych nacji, którzy nie powinni być ze sobą bo tak sobie ustalili inni za nich, ale nie oni. Oni się kochali i to ich uratowało. Książka pełna namiętności, zupełnie odmiennych charakterów, pełno w niej miłości, i tyleż samo nienawiści, zdrady, zemsty. Poplątane losy bohaterów każą uważać, żeby czegoś nie przeoczyć, a ścieżki ich dróg prowadzą po niemal całej Europie. Polecam na zbliżające się wieczory.