Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
[awatar]
Suchy Las BPG
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 61 25 00 401
Województwo: wielkopolskie
Powiat: poznański
Adres: Szkolna 16
62-002 Suchy Las
E-mail: biblioteka@osrodekkultury.pl

Godziny otwarcia Biblioteki Publicznej w Suchym Lesie:

Poniedziałek 9.00 – 18.00
Wtorek 9.00 – 18.00
Środa 9.00 – 18.00
Czwartek 9.00 – 18.00
Piątek 9.00 – 18.00
Wybrane soboty w roku 9.00 – 13.00

Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie od 65 lat zajmuje się promocją czytelnictwa, przybliżając czytelnikom literaturę i propagując ideę czytelnictwa.

Bibliotekę otwarto 3 maja 1946 roku w ramach Święta Oświaty, ale za oficjalną datę przyjmuje się rok 1948, kiedy zarejestrowana została w Inspektoracie Szkolnym w Poznaniu jako Biblioteka Gminna w Suchym Lesie. Początki były niezwykle skromne: 135 książek otrzymanych z Powiatowej Biblioteki, Inspektoratu Szkolnego i Kuratorium Szkolnego w Poznaniu, przechowywanych w szafie Szkoły Podstawowej w Suchym Lesie. W latach pięćdziesiątych ub. wieku biblioteka mieściła się w Klubie Rolnika w Suchym Lesie, później w nie istniejącym już baraku w pobliżu sucholeskiego kościoła. W 1957 roku otrzymała pomieszczenia w dawnej „starej szkole” przy ul. Strażackiej, i tam miała swoją siedzibę przez prawie 30 lat. Od 1986 roku do maja 2013r. biblioteka mieściła się w budynku przy ul. Bogusławskiego 17.

Od 1988 roku sucholeska biblioteka nosi imię zmarłego w 1979 roku poznańskiego pisarza Jerzego Mańkowskiego, autora takich powieści jak: ,Anna w moim życiu”, „Najpiękniej umiera gałąź”, „Nie nauczyłem się ziemi”, „Miłość potrafi”, „Ballada sierpniowa”, „Portret dziewanny smukłej”, „Dwoje na wrzosowisku”, „Zasypany piołunem Ślad”.

27 sierpnia 1991 roku, decyzją Rady Gminy Suchy Las, biblioteka została włączona w strukturę organizacyjną Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las.

28 czerwca 2013 r. zmieniono uchwałę o utworzeniu Ośrodka Kultury Gminy Suchy Las i utworzono Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 16.

Nowa biblioteka jest przestronna jasna, nowoczesna. Na czytelników czeka prawie 77 tys. woluminów, 1118 audiobooków, ponad 200 filmów, codzienna prasa, czasopisma, pracownia multimedialna ze stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu, programów edukacyjnych, skanera, drukarki.

Biblioteka posiada dwie filie: działającą od 1975 roku w Chludowie i od 1990 roku w Złotnikach.

Od 2003 roku biblioteka w Suchym Lesie oraz jej filie są skom­pute­ryzo­wane­, co niezwykle ułatwia organizację pracy. Katalog jest dostępny on — line, od 2007 roku dostępna jest także usługa internetowego zamawiania książek.

Biblioteka swą działalnością obejmuje: obsługę wypożyczeń na zewnątrz, udostępnianie zbiorów na miejscu, dowożenie książek do domu osobom starszym i niep­ełno­spra­wnym­, działalność informacyjną, udzielanie informacji rzeczowych i bibl­iogr­afic­znyc­h, wypożyczenia międ­zybi­blio­tecz­ne, udostępnianie czasopism, usługi ksero.

Biblioteka prowadzi działalność wydawniczą. W 2008 roku wydany zastał zbiorek poezji Krystyny Czarneckiej — Augustyniak zatytułowany „Drobiny szczęścia — tutaj?”, w roku 2009 „Fragmenty uczuć” Joanny Rutkowskiej-Zoneman, a w 2015 "Insza inszość" Andrzeja Janusza Stanisławskiego.

Najnowsze recenzje
1
...
38 39 40 41 42
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Jest rok 1992, Włochy. Główny bohater najnowszej powieści Umberta Eco magister Colonna, w którego rolę wcielił się Mariusz Bonaszewski, stara się wprowadzić odbiorcę w kulisy jakże intrygującego świata mediów. Wraz z „człowiekiem bez właściwości”, za jakiego uchodzi Colonna, czytelnik poznaje redakcje gazety Jutro. Najp­rawd­opod­obni­ej nigdy żaden jej numer nie ujrzy światła dziennego, mimo wszystko dziennikarze bezustannie pracują nad jej kolejnymi numerami zerowymi. Ich zadanie jest wręcz absurdalne, nie polega ono na przekazywaniu rzetelnych informacji, lecz na kreowaniu niew­ypow­iedz­iany­ch wprost sugestii, nastrojów oraz faktów. Eco w swej książce przedstawił odarty z wszelkich złudzeń obraz współczesnego dziennikarstwa. Obraz ten szokuje, a zarazem wprowadza pewnego rodzaju niepokój. Dotyczy on zaprezentowanej w powieści wizji współczesnego nam świata ukształtowanego przez media, które z całą pewnością nie mogą uchodzić za wolne. Colonna choć uważany jest za życiowego nieudacznika świetnie zdaje sobie sprawę z prowadzonego przez czasopismo oszustwa, mimo wszystko decyduje się wziąć udział w eksperymencie i odegrać powierzoną mu rolę.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    "Bitwa o świcie" to już trzecia część przygód o Matt Hidalfie. Tym razem autor wprowadza czytelnika w znacznie bardziej mroczny oraz tajemniczy świat. Opowieść rozpoczyna od przekazania czytelnikowi wręcz dramatycznej wiadomości. Główny bohater na własne życzenie decyduje się poddać zaklęciu i zapaść w sen aż do osiągnięcia swych osiemnastych urodzin. Jest tylko jedna szansa na przerwanie rzuconego przez bezzębną wiedźmę czaru. Bohater obudzić się może tylko przez odrodzenie się złotego drzewa na pelerynie Matta. Czy to jest możliwe? W związku z zaistniałą sytuacją Hidalf zostaje wykluczony z Akademii Elity. Ponadto niejaka Miedziana Julita sprawia, że od tego momentu do Elity mogą wstąpić również dziewczyny. Nastaje trudny czas dla uczniów Akademii, o której wrogowie zdaje się nie chcą zapomnieć. Przecież największy jej zdrajca nadal jest na wolności. Czy Matt zdoła się w porę wybudzić, by uchronić Akademię przed czyhającym nad nią nieb­ezpi­ecze­ństw­em? Jak wysoką trzeba będzie ponieść za to cenę?
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Film ten powstał na podstawie powieści Motyl autorstwa Lisy Genovy. Jego główną bohaterką jest Alice Howland, profesor Harvardu. Do tej pory Alice prowadziła bardzo aktywny tryb życia, uprawiała jogging, czerpała z życia pełnymi garściami, była kobietą spełnioną. Czar jednak prysł niczym bańska mydlana, gdy okazało, że z dnia na dzień ma coraz większe problemy ze swoją pamięcią, która coraz częściej miała też zgubny wpływ na jej funkcjonowanie w życiu codziennym. W wyniku przeprowadzenia podstawowych badaniach neurologicznych usłyszała druzgocącą diagnozę. To choroba Alzheimera o początkowym stadium. Od tego momentu Alice podejmuje wszelkie próby obrony przed całkowitą utratą pamięci oraz całkowitym wymazaniu ze swej świadomości wspomnień o swych bliskich i nie tylko. Czy uda jej się chociażby w niewielkim stopniu pogodzić się z tą nową sytuacją? Motyl to film, o którym nie da się zapomnieć. To opowieść o heroicznej walce o zachowanie własnego człowieczeństwa i tożsamości w starciu z okrutnym wrogiem, jaki okazuje się być ta neur­odeg­ener­acyj­na choroba.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Tytułowy Pacynek to zwyczajna szmaciana lalka, którą wskrzesił pewien szalony profesor Erasmus. Profesor jest mieszkańcem Zamku Straszydło, niezwykle tajemniczego miejsca, w którym to właśnie zajmuje się tworzeniem przedziwnych stworów. Powołane przez niego do życia dziwadła często stanowią zagrożenie nie tylko dla niego, ale również dla mieszkańców pobliskiego Pierdziszewa. W życiu Erasmusa kluczową rolę odgrywa właśnie Pacynek. Pełni on niejako funkcję strażnika, chroniącego naukowca przed wymyślonymi przez niego stworami, przeżywając przy tym największą przygodę. Pacynek wraz ze swym przyjacielem Stworem oraz dziewczynką Arabellą wkrótce stają przed nie lada wyzwaniem… Muszą zapobiec wydobyciu na światło dzienne wszelkich potworności Zamku Straszydło przez wędrowną trupę dziwadeł Święchosława Świrr-Szukalskiego. Wbrew wszelkim pozorom Pacynek to opowieść pełna magii, napisana z dużą dozą humoru, który mimo wszystko został utrzymany w nieco mrocznym klimacie. Ale podejmuje też ważne tematy dotyczące chociażby przyjaźni, lojalności oraz zaufania. Książka ta może stanowić świetną edukacyjną zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
  • [awatar]
    Suchy Las BPG
    Głównym bohaterem książki Rafała Witka jest para z całą pewnością niesfornych uczniów. Niby niepozorna uczennica Gabrysia Bzik niemalże bez przerwy ląduje na dywaniku u dyrektora. Twierdzi, że to wina tylko i wyłącznie jej głupiego nazwiska, bo gdyby nazywała się Gabrysia Grzeczniutka to ludzie inaczej by ją traktowali. Jest jednak zupełnie na odwrót i dlatego wszyscy mogą się jej czepiać do woli. Któregoś pięknego dnia Gabrysia trafia ponownie to dyrektora, lecz tym razem ma towarzysza. Jest nim jej kolega z klasy Nilson Makówka. Kolega Makówka jest klasowym specem od wszystkich kodeksów świata. W związku z tym nawet sam dyrektor ma kłopot, aby go przegadać. Od tego momentu Gabrysia i Nilson są kumplami i… tylko kumplami. Wspólnie zaczynają przygotowywać też pewien projekt do szkoły oraz podejmują próbę ucywilizowania pirata z Karaibów. Jakim cudem? To już zupełnie inna historia…
Ostatnio ocenione
Brak ocen
katarzyna.mosor
alawacala459
iwonasek45
krystyna.marek1
anna.nap
aniazbrowskagawlak
nicky.g1299
Pawel_T
beata.poziomka2
o.garanik
bartlomiejsobczak
filipka
joannagag
ezielnica
oconnor1
ewelinaosiecka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo