Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
153 685
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: joanna.parys@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 11:30 – 17:30

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Czerwony Karzeł. Cz. 1, 1 i 6
  Bye, Ed
  Brak ocen
 • Bachor
  Ryrych, Katarzyna
  Brak ocen
 • Jędruś, chłopak ze Lwowa
  Perepeczko, Andrzej
  Brak ocen
 • Klątwa węża
  Abbott, Tony
  Brak ocen
 • Dziękuję, Panie Panda
  Antony, Steve
  Brak ocen
1 2 3 4 5 6 7 8
WYDARZENIE
2019-10-5
T18:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.66665 17.92246 Minorytów 4 45-017 Opole

baner_1.png

Noc Bibliotek 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu
ZNAJDŹMY WSPÓLNY JĘZYK
5 października 2019 (sobota) / godz. 18:00 – 22:00

WSTĘP WOLNY

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niek­onwe­ncjo­naln­y sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Liczymy na to, że po poznaniu bibliotek tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócą w dzień. I w kolejne dni.

Program

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA, UL. MINORYTÓW 4
18:00 – 22:00 / Wypożyczalnia dla Dzieci – Pokój Bajek MBP
Odkrywcy zaginionych książek – gra terenowa
Odkryj w sobie poszukiwacza przygód! Wykaż się spos­trze­gawc­zośc­ią i kreatywnością! Odnajdź jak najwięcej zaginionych tytułów wśród mnóstwa książek na naszych półkach.

Zapraszamy również do strefy plastycznej, gdzie do wykonania będą dekoracje związane z książkami i literami.

18:00 / Galeria ZAMOSTEK MBP
Spotkanie i warsztaty komiksowe z Edytą Bystroń
Edyta Bystroń – autorka komiksów, absolwentka Wydziału Malarstwa na ASP w Warszawie. Jest autorką publikacji: Nie chcę się bać, Dziwadła, Na koniec wszystko spłonie oraz cyklu Pani od plastyki. W roku 2016 otrzymała nagrodę Złote Kurczaki dla niezależnych artystów/wydawnictw komiksowych w kategoriach Rysownik Roku 2015 i Scenarzysta Roku 2015 za komiks Nie chcę się bać. Podczas spotkania opowie o swoim procesie twórczym, a także poprowadzi warsztaty i udzieli kilku rad adeptom sztuki komiksowej.

18:00 – 22:00 / Mediateka MBP / start gry
Fantastyczne Opole i jak je odkryć – mobilna gra miejska
Staw czoła tajemniczej sile, która chce pochłonąć nasze miasto. Jeżeli tego nie zrobisz Opole zyska zupełnie inne, znacznie mroczniejsze oblicze! Niech narzędziem Twojej walki będzie smartfon! Pobierz darmową aplikację Action Track, zeskanuj w Mediatece kod QR i współtwórz świat wykreowany przez pisarza fantasy – Jakuba Ćwieka.

Audiopunkt

Nie jesteś przekonany czy audiobooki to coś dla Ciebie? Spróbuj ich posłuchać w naszym specjalnie przygotowanym punkcie! Kto wie, może tej nocy wyjdziesz z biblioteki z naręczem wypożyczonych książek do słuchania!

18:00 – 22:00
Wypożyczalnia Centralna MBP / start gry
Dziwny przypadek Marka Hłaski – mobilna gra miejska
Zostań literackim detektywem i poznaj biografię jednego z ciekawszych polskich pisarzy XX wieku. Marek Hłasko przyjaźnił się z Krzysztofem Komedą, a z Agnieszką Osiecką wymieniał gorące listy miłosne. W czerwcu tego roku minęła 50. rocznica śmierci autora Pięknych dwud­zies­tole­tnic­h.

Dziwny przypadek Marka Hłaski to mobilna gra, dzięki której poznasz postać Marka Hłaski oraz świat artystycznej bohemy lat 50-tych i 60-tych. Aby w nią zagrać potrzebny jest jedynie smartfon z aplikacją Action Track.

18:00 – 22:00 / Dział Informacji MBP (II piętro)
Język kryjący zagadki – prezentacja wybranych zbiorów
Uczestnicy Nocy Bibliotek w MBP będą mogli obejrzeć wybrane pozycje ze zbiorów, m.in. przedwojennych czytanek dla dzieci, słowników gwar polskich, językowego savoir-vivre’u, języka potocznego, ale również uczniowskiego, miganego, pijackiego, spolszczeń czy znaczenia imion polskich.

Twórz i baw się z Poloną Typo

Zabawa z wykorzystaniem strony Biblioteki Cyfrowej POLONA – Polona Typo – stworzenie unikalnego wyglądu wybranego przez siebie słowa lub zdania z możliwością jego wydruku.

17:00 / Sala Konferencyjna MBP
Pójdę twoim śladem i Ostra jazda – spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem
Prowadzenie: Bartosz Suwiński
Pójdę twoim śladem to czwarta powieść popularnego cyklu kryminałów, której bohaterem jest komisarz Antoni Fischer. Tym razem autor odsłania przed czytelnikami tajemnicę pierwszego śledztwa prowadzonego przez poznańskiego policjanta.

Ostra jazda to kryminał z elementami politycznego dreszczowca. Autor osadził akcję w samym środku kampanii wyborczej do parlamentu pamiętnego 2015 roku. Intrydze kryminalnej towarzyszy atmosfera zażartej walki o przejęcie władzy w Polsce.

Ryszard Ćwirlej – dziennikarz i wykładowca akademicki, twórca „kryminału neomilicyjnego”, nowego gatunku literackiego. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. W 2017 książka Milczenie jest srebrem otrzymała nagrodę Czytelników „Wielkiego Kalibru” na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Rok później pisarz, w tym samym konkursie, za powieść Tylko umarli wiedzą został nagrodzony podwójnie: nagrodą przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników.

20:00 / Sala Konferencyjna MBP
O zwierzętach i ludziach – pokaz filmu i spotkanie z Łukaszem Czajką
(reż. Ł. Czajka / Polska 2019 / 70 min.)
O zwierzętach i ludziach – dokument o Antoninie i Janie Żabińskich. Przed wojną kierowali warszawskim zoo, w którym podczas okupacji dawali schronienie licznym zagrożonym, głównie Żydom. Z materiałów archiwalnych, fragmentów inscenizowanych, wypowiedzi świadków i ocalonych powstała niezwykła opowieść, w której na pierwszym planie jest odwaga i wielka pasja, a w tle nieco surrealistyczne spojrzenie na wspólny los ludzi i zwierząt.

Pokaz filmu w ramach 17. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy

18:00|19:00|20:00|21:00 / Hol MBP
Spring rollsy, czyli podróż do Azji – warsztaty kulinarne z Akademią Młodego Kucharza
Akademia Młodego Kucharza zaprasza na warsztaty kulinarne Spring rollsy, czyli podróż do Azji. Podczas przygotowywania tej przekąski dzieci poznają papier i makaron ryżowy, kiełki fasoli mung oraz nauczą się fachowo zwijać tak przygotowaną potrawę.

Warsztaty startują co godzinę (18:00, 19:00, 20:00, 21:00).
Grupa warsztatowa: max. 15 osób.

ODDZIAŁ DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWY, PL. M. KOPERNIKA 10
18:00 – 22:00
Gry mobilne w bibliotece:
ODM Adventure – gra, podczas której najmłodsi uczestnicy poznają zakamarki naszej biblioteki.

Tragic Library Accident – dete­ktyw­isty­czna­ gra mobilna dla młodzieży.

Tajemnica biblioteki – premiera nowej gry w aplikacji Action Track, zainspirowanej książkami Magdaleny Podbylskiej. Rozgrywkę rozpocznie zabawa ruchowa „Muzyczna bomba”. Po rozwiązaniu śledztwa uczestnicy otrzymają certyfikaty „Małego Detektywa” podpisane przez Magdalenę Podbylską.

18:30 – 20:00
Poznajmy język detektywów – warsztaty dete­ktyw­isty­czne­
Warsztaty dete­ktyw­isty­czne­ dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat z autorką książek dla dzieci Magdaleną Podbylską. Na zajęcia obowiązują zapisy w ODM (pl. M. Kopernika 10).

21:00
Prezentacja drukarki 3D
FILIA NR 4 MBP, UL. KSIĄŻĄT OPOLSKICH 48-50

18:00
Ukraina – dwa pejzaże
Violetta i Tomasz Ciesielczuk zapraszają do obejrzenia dwóch różnych obrazów. Pierwszy z nich to miejska podróż po Kijowie. Drugi obraz to bardziej oddalony od Polski kawałek świata, niezwykle zróżnicowany i pod każdym względem bardzo ciekawy Półwysep Krymski.

20:00
Warsztaty rękodzieła z Olgą Shylenko – malowanie na szkle
Poznaj podstawową technikę malowania na szkle farbami akrylowymi. Spotkanie z artystką tworzącą na co dzień rękodzieło będzie znakomitą inspiracją i treningiem kreatywności. Obowiązują zapisy: 512-370-509

Olga Shylenko – artysta plastyk. Zajmuje się głównie rzeźbą i ceramiką. Studiowała na Ukrainie, we Włoszech i Polsce. Uczestniczyła w wielu międ­zyna­rodo­wych­ programach i wystawach. Od wielu lat prowadzi warsztaty technik ludowych, które są jej wielką pasją. Eksperymentuje z formami i technikami, szukając własnego stylu.

FILIA NR 7 MBP, UL. M. RODZIEWICZÓWNY 13

18:00
Biblioteka młodego przyrodnika
Podczas spotkania Andrzej Czernik przeczyta bajkę Gajowy Badura.

Andrzej Czernik – dyrektor i aktor teatru Ekostudio. Jest autorem sztuk teatralnych, Rajmund i Julka, Zasypani, Mikołaj II, a także autor i kompozytor musicalu Wybór oraz bajek edukacyjnych i ekologicznych: Gajowy Badura, Wilk Witek, Piotruś i SMOG i Drużyna Zet.

18:30
Przygoda z angielską książką dla dzieci – warsztaty dla dzieci i rodziców
Dlaczego warto czytać dzieciom po angielsku? Warsztaty i nauka języka angielskiego z Lilą Cieślar.

19:00
FeelinGospel – występ chóru
Członkowie zespołu poprzez muzykę wyrażają radość, jaka towarzyszy ich chrz­eści­jańs­kiem­u stylowi życia. Znaczną część repertuaru stanowią pieśni autorskie, pisane pod wpływem osobistych przeżyć.

20:00
(Nie)zapomniane piosenki
Występ muzyczny Magdy Mikity (wokal) i Marka Pobierowskiego (akordeon).

baner_1.png baner_1
png, 277 KiB, 1200x1166
Komentarze (0)
WYDARZENIE
2019-9-25
T10:00
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu 50.66665 17.92246 Minorytów 4 45-017 Opole

Gra miejska.jpg

Już niedługo w Opolu wydarzy się COŚ…
Fantastycznego?
Przerażającego?
To zależy tylko od Was! Stawcie czoła tajemniczej sile, która chce pochłonąć nasze miasto. Jeżeli tego nie zrobicie, Opole może zyskać zupełnie inne, znacznie mroczniejsze oblicze… Niech narzędziem Waszej walki będą smartfony!
Zanurzcie się do świata wykreowanego przez świetnego pisarza fantasy Jakub Ćwieka, bo teraz możecie go współtworzyć. Wystarczy tylko ściągnąć aplikację Action Track i zeskanować kod QR ze strony www.mbp.opole.pl.

rozpoczęcie gry z udziałem Jakuba Ćwieka - 24 IX 2019 godz. 10:00
zakończenie gry z udziałem Jakuba Ćwieka - 15 XI 2019 godz. 18:00
Sala Konferencyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu

okres trwania gry: wrzesień – listopad 2019
możliwość grania w grupach: tak
ograniczenia wiekowe: brak

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Patronaty medialne:
TVP3 Opole
Radio Opole
Radio Doxa
Nowa Trybuna Opolska
Nasze Miasto Opole
Gazeta Wyborcza Opole

Współpraca medialna:
Radio Wawa Opole
Radio Eska Opole

Gra miejska.jpg Gra miejska
jpg, 607 KiB, 1920x1080
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
162
Placówki
Opole MBP
Minorytów 4
45-017 Opole

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 11:30 – 17:30

0
Filia nr 1 i 2
ul. Alojzego Dambonia 169
45-860 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 11:00 – 16:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 09:00 – 15:00

0
Filia nr 3
ul. Bielska 1
45-401 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 11.00 - 16.00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 09.00 - 15.00

0
Filia nr 4
ul. Ks. Opolskich 48-50
45-005 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 11:00 – 16:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 09:00 – 15:00

0
Filia nr 5
ul. Chabrów 54
45-221 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 11:00 – 16:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 09:00 – 15:00

0
Filia nr 6
ul. Jagiellonów 4
45-560 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 10:00 – 16:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 10:00 – 16:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota nieczynne

0
Filia nr 7
ul. Marii Rodziewiczówny 13
45-348 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 11:00 – 16:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 09:00 – 15:00

0
Filia nr 8
pl. Klasztorny 8A
46-020 Opole

Poniedziałek 12:00 – 19:00
Wtorek nieczynne
Środa 09:00 – 13:00
Czwartek nieczynne
Piątek 12:00 – 19:00
Sobota nieczynne

0
Filia nr 10
ul. Franciszka Józefa Buhla 5
45-625 Opole

Poniedziałek 11:00 - 14:00
Wtorek nieczynne
Środa 11:00 – 15:00
Czwartek 15:00 – 18:00
Piątek 11:00 - 19:00
Sobota nieczynne

0
Filia nr 14
ul. Wodociągowa 4
45-221 Opole

Poniedziałek 11:00 – 14:30
Wtorek 12:00 – 15:30
Środa nieczynne
Czwartek 12:00 - 15.30
Piątek nieczynne
Sobota nieczynne

0
Filia nr 15
ul. Młodej Polski 4 (w budynku OSP)
45-517 Opole

Poniedziałek nieczynne
Wtorek 12:00 - 18:00
Środa 14:00 – 17:00
Czwartek 13:00 – 19:00
Piątek nieczynne
Sobota nieczynne

0
Filia nr 17
ul. Skautów Opolskich 10
45-286 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 11:00 – 19:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 09:00 – 15:00

0
Filia nr 18
ul. Oświęcimska 90
45-641 Opole

Poniedziałek 15:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 16:00 – 19:00
Czwartek 10:00 – 14:00
Piątek nieczynne
Sobota nieczynne

0
Filia nr 19
ul. Katowicka 66 a
45-061 Opole

Poniedziałek 12:00 – 15:00
Wtorek nieczynne
Środa 12:00 – 15:00
Czwartek nieczynne
Piątek 13:00 – 15:00
Sobota nieczynne

0
Filia nr 21
ul. Bogumiła Wyszomirskiego 7
45-776 Opole

Poniedziałek 15:00 – 20:00
Wtorek 11:00 – 16:00
Środa 16:00 – 20:00
Czwartek nieczynne
Piątek nieczynne
Sobota nieczynne

0
Oddział Dziecięco-Młodzieżowy
pl. Mikołaja Kopernika 10
45-040 Opole

Poniedziałek 11:00 – 19:00
Wtorek 11:00 – 19:00
Środa 11:00 – 19:00
Czwartek 11:00 – 19:00
Piątek 11:00 – 19:00
Sobota 09:00 – 15:00

0
Forum biblioteki
 • Piękny Świat
  [Obraz] • Piękny Świat • pierwsze soboty miesiąca / godz. 12:00 • Wypożyczalnia dla Dzieci (MBP, ul. Minorytów 4) • Wszystkie dzieci zapraszamy do udziału w zajęciach Piękny Świat! • Piękny Świat to cykl spotkań prowadzonych przez inspirującą nauczycielkę i pedagoga Bożenę Brzezińską, która pomoże najmłodszym dostrzec niezwykłość otaczającego ich świata. Wszystkie spotkania wypełniają zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne oraz głośne czytanie. Bożena Brzezińska zaproponuje dzieciom również nową formę spędzania czasu wolnego, jaką jest tworzenie opowiadań. Dzieci razem z prowadzącą stworzą niesamowite opowieści, które będą mogły powędrować w świat. Motywem przewodnim cyklu jest znany wszystkim utwór Louisa Armstronga Piękny jest świat.
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 18.10.2013 08:46
  Opole MBP   
  [awatar]
  Opole MBP
 • Language ZONE!
  Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu • serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do rozmawiania w języku angielskim. • Chcesz poznać lepiej język angielski? • Nabrać wprawy w komunikowaniu? • Nie masz z kim i gdzie porozmawiać w tym języku? • Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy Strefę Języka- Language ZONE! • Mieści się ona w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. • Tam, na 3 piętrze, w każdy wtorek o godz. 18:00 odbywają się zajęcia konwersacyjne- Language ZONE. Spotkania mają formę luźnych dyskusji. W pierwszej części omawiane są najciekawsze wydarzenia tygodnia (kulturalne, polityczne, przegląd prasy zagranicznej i krajowej, portali internetowych). Druga, to rozmowa na wybrany przez grupę temat (np. rozmowa o stereotypach, • podróżowanie w czasie czy dyskusja o tym jak Polacy odbierani są zagranicą). • Podczas spotkania poznajemy także przydatne sformułowania i zwroty. • Language ZONE to miejsce, gdzie możesz swobodnie pokonwersować, • przełamać bariery językowe, poćwiczyć akcent. • Na spotkania zapraszamy wszystkich chętnych niezależnie od wieku czy rodzaju zainteresowań. • Nie trzeba być bardzo zaawansowanym użytkownikiem języka, aby uczestniczyć w zajęciach. • Nie ma dzienników, egzaminów, nikt nie wystawia ocen. • Language ZONE to możliwość niczym nieograniczonej rozmowy w miłym gronie. • Nie wstydź się!!! • SPEAKnijmy się w MBP!!! • [Obraz]
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 14.10.2013 09:03
  Opole MBP   
  [awatar]
  Opole MBP
 • Zapraszamy MATURZYSTÓW
  Dział Informacji • zaprasza maturzystów na zajęcia: • „e-Warsztat” • warsztaty będą dotyczyć możliwości wykorzystania nowych mediów w nauce, • poznania możliwości korzystania z e-książek • w największej czytelni internetowej IBUK LIBRA, • poznania zasobów bibliotek cyfrowych • oraz wyszukiwania i tworzenia zestawień wyników z katalogów bibliotecznych • „Jak przygotować bibliografię do prezentacji maturalnej” • zajęcia poświęcone będą zasadom tworzenia bibliografii przedmiotowej i podmiotowej • połączone z prezentacją książek z księgozbioru podręcznego, • przydatnych do przygotowania prezentacji • Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane • Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt • Dział Informacji • Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu • tel. 77 454 80 30 w. 302 • e-mail: [Link] • [Obraz]
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 10.10.2013 17:32
  Opole MBP   
  [awatar]
  Opole MBP
 • Facebook MBP - zapraszamy. Polubcie nas!
  Zapraszamy na nasz ogólny profil na Facebooku. • [Link] • A także profil Wypożyczalni dla Dzieci. Pokój Bajek. • [Link] • oraz Mediateki • [Link] • I jeszcze Ameryka w Twojej Bibliotece. • [Link]
  Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 02.10.2013 08:55
  Opole MBP   
  [awatar]
  Opole MBP
Przejdź do forum
holce
artiom.danecki
maya22
antonina1952
luiza.v
yhitoragi
chaczek
katarzynag94
artemarbora
n.wisniewska
mszpak
tumargo
Joakoz
piotrkata
gajek.dorota
dlugosz.ola.2010

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo