Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1 2 3 4 5
...
37
  • [awatar]
    Opole MBP
    Magdalena Abakanowicz jest jedną z najbardziej j rozpoznawalnych artystek, jej prace są wystawiane w najważniejszych światowych muzeach i galeriach sztuki, a ich ceny są imponujące. Jednocześnie jej życie prywatne, okoliczności, w których funkcjonowała twórczo, pozostają tajemnicze. Poza tym, nawet w siermiężnych czasach PRL-u, ta wybitna polska rzeźbiarka precyzyjnie tworzyła swoją artystyczną i osobistą markę, swoistą mitologię. Autor jej pierwszej biografii skrupulatnie gromadził materiały z archiwów publicznych i prywatnych, wyabstrahowując z nich obraz Abakanowicz bliższy rzeczywistości. Nie jest on jednak w związku z tym mniej intrygujący. Paweł Kowal pozostawia w swojej biograficznej prozie wyrazisty ślad nie tylko swoich zawodowych kompetencji – historyka, muzealnika i polityka, ale i pozwala na ujawnienie się jego indywidualnej fascynacji osobowością i sztuką legendarnej twórczyni „Abakanów”. Ta fascynacja ma duże szanse przenieść się na czytelników Traumy i sławy.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Sen jest stanem czynnościowym, który dla większości ludzi nie stanowi większego problemu. Oczywiście inną perspektywę posiadają osoby chorujące na bezsenność. Co jednak mają począć osoby, które zasypiają i… się nie budzą? Neurolożka Suzanne O’Sullivan zabiera czytelnika w podróż po świecie tajemniczych chorób, których nie sposób wyjaśnić biologiczną wiedzą. Są wśród nich wspomniane zapadanie w tajemniczy sen czy tracenie sprawności ruchowej, mimo że jest się zdrowym fizycznie. Na kartach książki poznajemy, jak wielki wpływ na ludzkie ciało mają choroby psyc­hoso­maty­czne­ zwane inaczej czynnościowymi zaburzeniami neurologicznymi. Książka wyjaśniająca tajemnice w świecie relacji umysł – ciało.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Wojciech Bonowicz w swojej najnowszej książce poetyckiej zatytułowanej „Wielkie rzeczy” opisuje zdarzenia pozornie nieistotne, czynności rutynowe, drobiazgi i chwile ulotne. Filozofia codziennej rzeczywistości stanowi tutaj zasadniczy punkt wyjścia. Poeta skupia się na detalach, na pojedynczych osobach, istnieniach, które oddziałują na bohatera. Tak na przykład dzieje się w następujących po sobie trzech wierszach, które tworzą swoistego rodzaju tryptyk poetycki. Autor Drugiej ręki opisuje w nim żywot ćmy, która wleciała do mieszkania poety i towarzyszy mu przez cały dzień. Ale poszczególnych sytuacji oraz scen z życia codziennego, które podmiot liryczny tych wierszy obejmuje swoją wrażliwością znajdziemy zdecydowanie więcej, gdyż poeta walczy z losem pisząc. W jednym z wierszy czytamy: „Moje zajęcie: poświęcam // nieśmiertelny język / śmiertelnym sprawom”.
  • [awatar]
    Opole MBP
    W roku 2022 firma LEGO obchodziła swoje dzie­więć­dzie­siąt­e urodziny. Co ciekawe pod koniec roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się książka Jens Andersen – „Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie” będącą nie tylko kompletną historią rozwoju globalnej firmy, ale przede wszystkim – jak wskazuje podtytuł – opowieścią o kilku pokoleniach rodziny Kristiansenów, która stworzyła najp­opul­arni­ejsz­e klocki na świecie, po które ochoczo od kilku dziesięcioleci sięgają zarówno dzieci, jak i dorośli. Twórcom LEGO zależało, aby klockami bawili się wszyscy, bez względu na wiek i płeć. Doskonała pozycja dla tych, którzy klocki kupują, składają i kolekcjonują.
  • [awatar]
    Opole MBP
    W listopadzie 2022 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się bardzo szczera, niezachwianie poruszająca i zabawna autobiografia Matthew Perry’ego znanego z roli Chandlera Binga, bohatera najbardziej rozpoznawalnego serialu na świecie, jakim są „Przyjaciele”. O ile grana przez Perry’ego postać w serialu odznacza się nietuzinkowym humorem połączonym z dozą autoironii, tak w prywatnym życiu było zgoła inaczej. Aktor przez wiele lat zmagał się z wieloma problemami, w tym z uzależnieniem od alkoholu, leków, a także depresją. W swojej autobiografii Perry całkowicie się ujawnia, nie gra, rozlicza się ze samym sobą i wychodzi na prostą.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
meryk6
elka79
antoni2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo