Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
[awatar]
Opole MBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 77 454 80 30
Województwo: opolskie
Adres: Minorytów 4
45-017 Opole
E-mail: sekretariat@mbp.opole.pl

Biblioteka Główna

Poniedziałek 12:00 – 19:30
Wtorek 09:00 – 19:30
Środa 09:00 – 19:30
Czwartek 09:00 – 19:30
Piątek 09:00 – 19:30
Sobota 09:00 – 15:00

Najnowsze recenzje
1
...
8 9 10
...
38
  • [awatar]
    Opole MBP
    Dan Simmons to jeden z tych autorów grozy, którego literatura wzbudza szacunek nawet wśród tych czytelników, którzy horroru na co dzień nie czytają (zresztą sam pisarz ma na swoim koncie także m.in. powieści science fiction). „Pieśń bogini Kali” to jego debiut, którym z miejsca zaskarbił sobie oddane grono fanów, które trwa przy Simmonsie do dziś. Autor przyzwyczaił swoich czytelników do bardzo wysokiego poziomu swojej twórczości, przez co nierzadko na jego powieści trzeba czekać ładnych kilka lat, co jednak ostatecznie zwraca się z nawiązką w postaci czytelniczej satysfakcji. Idealnym przykładem doskonałego przygotowania merytorycznego w kontekście literackim może być wspomniana „Pieśń bogini Kali”. To historia amerykańskiego badacza literatury, który wraz z żoną i dzieckiem przyjeżdża do Kalkuty w poszukiwaniu zaginionego przed laty indyjskiego poety i jego dzieł. Podczas pobytu w tym mieście przekona się, jak wielkim siedliskiem chorób, biedy i mroku jest stolica Indii, gdzie prawa ludzkie muszą często ustępować pierwszeństwa prawom boskim. To powieść bardzo mocno zakorzeniona zarówno w wierzeniach i kulturze indyjskiej. Głównym elementem grozotwórczym jest tu mroczna i duszna atmosfera Kalkuty, która jawi nam się jako siedlisko zła i patologii. Wraz z bohaterami czujemy się, jakbyśmy to my przemierzali ciasne, zatłoczone uliczki, dławili się smogiem w podejrzanych zaułkach i na własne oczy widzieli leżących na ulicach umierających z głodu i chorób zakaźnych. A to wszystko toczy się pod czujnym okiem bogini Kali, której śmierdzący śmiercią oddech czujemy na karku jeszcze długo po skończeniu lektury…
  • [awatar]
    Opole MBP
    Niewiele w historii literatury powstało do tego stopnia poruszających historii; to książki, które nie tylko działają na wyobraźnie, ale poruszają też nasze serca i potrafią na zawsze zostawić piętno w naszej pamięci. Jedną z nich z pewnością jest „Zapytaj Alice”. To przerażający opis dorastania w cieniu zaburzeń odżywiania i uzależnienia od LSD, które ostatecznie doprowadza główną bohaterkę nawet do handlu narkotykami i prostytucji, byle tylko zdobyć na nie środki. Po latach okazało się, że autorką książki jest psycholożka ze Stanów Zjednoczonych, która spisała zeznania jednej ze swoich pacjentek, zachowując istotę ich przekazu. „Zapytaj Alice” uznane zostało za demoralizujące do tego stopnia, że zaczęto usuwać ją z bibliotek, jednak ten proceder został ostatecznie powstrzymany przez Sąd Najwyższy USA. Nie jest to książka prosta w odbiorze, jednak warto ją przeczytać, bo mimo wszystko – jest to lektura wzbogacająca i przestrzegająca przed różnego rodzaju uzależnieniami. A ponadto myślę, że warto znać jeden z najważniejszych i najszerzej omawianych tytułów XX wieku.
  • [awatar]
    Opole MBP
    Joe Hill (czy właściwie Joseph Hillstorm King) to syn legendarnego Stephena Kinga. Swoje rodzinne konotacje ujawnił jednak stosunkowo niedawno, najpierw pozwalając się poznać jako utalentowany pisarz obdarzony nieprzeciętną wyobraźnią i ze świetnym warsztatem, a dopiero później jako krewny Króla Horroru. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy Joe Hill osiągnąłby swój status jednego z najp­opul­arni­ejsz­ych autorów współczesnej literatury bez wspierania się nazwiskiem, powinien sięgnąć po „NOS4A2”. Jest to oryginalna i wciągająca powieść o dziewczynie obdarzonej pewną szczególną umiejętnością (potrafi przemieszczać się w miejsca, gdzie znajdują się zgubione przedmioty) i wampirze, który podróżuje nawiedzonym rolls-royce’em z rejestracją NOS4A2. Ten potwór porywa dzieci do Świątecznej Krainy, łudząc je obietnicą wiecznych świąt i nieustannej radości, a tak naprawdę jest miejscem przepełnionym mrokiem, w którym wysysa z nich życiową energią, dzięki której może być nieśmiertelny. Myśleliście, że nie da się wykrzesać grozy z Bożego Narodzenia? Joe Hill udowodni Wam, że byliście w błędzie!
  • [awatar]
    Opole MBP
    Wśród twórców współczesnej literatury grozy coraz częściej pojawiają się pisarze oryginalni, którzy starają się powiedzieć w swojej prozie coś nowego i świeżego, zamiast bazować na ogranych schematach i odcinać kupony ze sprawdzonych patentów. Jednym z tego typu pisarzy jest Grady Hendrix – amerykański autor, który dorobił się już statusu jednego z najciekawszych autorów horroru XXI wieku. Popularność w Polsce przyniosła mu powieść „Moja przyjaciółka opętana”. Tytuł dość dobrze streszcza fabułę; końcówka lat 80., dwie przyjaciółki, a jedna z nich zostaje opętana. Brzmi banalnie? Być może, ale nie spodziewajcie się po tej książce rozwleczonego i nudnego recyklingu starych i oklepanych motywów! Przede wszystkim na uwagę zasługują znakomite rysy psychologiczne głównych bohaterek, dzięki którym autentycznie sympatyzujemy z opisywanymi postaciami. Szczególne słowa uznania należą się też autorowi za świetne oddanie realiów 1988 roku, dzięki czemu książka wpisuje się we wciąż aktualny trend reprezentowany przez produkcje pokroju „Stranger Things” (nawiązywać do tego serialu ma font okładkowy), a także za wywołujący ciarki opis coraz głębszego osuwania się Gretchen w szaleństwo spowodowane opętaniem. Jakościowy horror idzie tu pod rękę z powieścią młodzieżową. Świetna literatura!
  • [awatar]
    Opole MBP
    Globalny fenomen „Igrzysk śmierci” swego czasu wstrząsnął całym światem w podobny sposób, jak zrobiły to „Harry Potter” i „Zmierzch”. Należy jednak pamiętać, że nie byłoby głośnych i efektownych filmów z Jennifer Lawrence, gdyby nie trylogia powieści Suzanne Collins. Nikogo nie trzeba przekonywać, że książki przeważnie przewyższają filmy, choćby dlatego, że nie mają ograniczeń czasowych i mogą pomieścić w sobie dokładnie tyle wątków, ile autor/-ka zapragnie. Po lekturze pierwszego tomu „Igrzysk śmierci” widać, o ile uboższy jest świat filmowy w porównaniu do tego powieściowego, wykreowanego przez Collins. W tej dystopijnej rzeczywistości świat podzielony jest dystrykty, a jego stolica mieści się w potężnym Kapitolu; raz do roku organizowane są Głodowe Igrzyska, do których przymusowo władza zaciąga po jednym mężczyźnie i kobiecie z każdego dystryktu. Tym razem znajdzie się wśród nich Katniss Everdeen, która nie zamierza jednak poddać się bez walki. „Igrzyska śmierci” czyta się praktycznie na jednym oddechu; opisywane tu wydarzenia następują po sobie tak szybko, że nie sposób się od nich oderwać i niejednokrotnie przyprawią czytelnika o szybsze bicie serca. To nie tylko trzymająca w napięciu powieść przygodowa, ale przede wszystkim lektura, która chce powiedzieć coś więcej. Polecamy!
Ostatnio ocenione
  • koniec czerwonego człowieka
    Aleksijewicz, Swietłana
  • Dom tęsknot
    Adamczyk, Piotr
  • Kto ty jesteś
    Szczepkowska, Joanna
  • Córka rabina
    Mann, Reva
gordzies
patrycja.wicher87
o.sormolotova
magdaszczepaniak
jolanta.rachtan
kazia.rybka
agnieszka092
e.cechowska
agatkapytlas
julag2003
gosiakazia
szmorad
magann
meryk6
elka79
antoni2

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo