Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Witkowo
[awatar]
Witkowo BPMiG
53 593
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 61 477 81 62
Województwo: wielkopolskie
Powiat: gnieźnieński
Adres: ul. Powstańców Wielkopolskich 17a
62-230 Witkowo
E-mail: wypozyczalnia@biblioteka.witkowo.pl

poniedziałek, środa, piątek: 11.00 - 18.00
wtorek, czwartek i sobota: 8.00 - 14.00

Historia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowo sięga okresu zaborów. Źródła donoszą, iż swoją działalność anty­germ­aniz­acyj­ną prowadziła już w 1909 roku a jej zbiory liczyły wówczas 244 tomy. Towarzystwo Czytelni Ludowych, bo taką nazwę wówczas nosiła Biblioteka, w latach międzywojennych mieściło się w Domu Katolickim - obecnie Sala św. Wojciecha przy ul. Stary Rynek 15. Czytelnikom swoją radą służyła pani Halina Desowska. Po wybuchu II wojny światowej hitlerowcy spalili Witkowskie zbiory. Działalność czytelni jednak nie upadła. Pani Deskowska, działając w „Katolickim Stowarzyszeniu Młodych Polek”, przywoziła książki z Towarzystwa Czytelni Ludowych mającego swoją siedzibę na Dalkach w Gnieźnie.

Po drugiej wojnie światowej Biblioteka wznowiła swoją działalność już od początku 1946 roku. Do swojej dyspozycji otrzymała lokal w siedzibie samorządu terytorialnego. Od powstania aż do końca roku 1949 szerzeniem czytelnictwa zajmowała się pani Mieczysława Szcześniak. Przez kolejne trzy i pół roku funkcję kierowniczą pełniła pani Teresa Frydrychowicz a od 1 września 1953 roku pani Barbara Ciesielczyk. Władze miasta, dostrzegając problem lokalowy, wynajęły pomieszczenia mieszczące się w prywatnej kamienicy pana Deskowskiego przy ul. Poznańskiej 40. Latem 1955 roku księgozbiór został przeniesiony. Kolejną ważną datą był 1 październik 1957 roku, kiedy to stanowisko kierownicze objęła pani Mieczysława Bytner. Jak się potem okazało funkcję tę pełniła ponad czterdzieści lat. Już wówczas organizowano konkursy czytelnicze i recytatorskie, spotkania autorskie, (m.in. z panem Januszem Meissnerem i Marianem Orłoniem) powstało też kółko dziecięce.

Trud i ofiarność pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Witkowo dostrzeżono. Wymową tego było odznaczenie w 1983 roku Złotym Krzyżem Zasługi pani Mieczysławy Bytner – wówczas już dyrektora. Kolejne zmiany uwarunkowane sytuacją wewnętrzną nastąpiły z dniem 29 grudnia 1997 roku, kiedy to po przepracowaniu czterdziestu lat, na zasłużoną emeryturę odeszła dotychczasowa dyrektor Biblioteki Publicznej. Kolejną osobę na to stanowisko powołano Uchwałą Zarządu Gminy i Miasta w Witkowie z dnia 7 stycznia 1998 roku była to Wiesława Gąsiorowska, która przeszła na emeryturę w 2023 roku. Od tego czasu funkcję dyrektora placówki pełni Joanna Gronikowska.

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Dlaczego warto czytać?!
  Łapiński, Jacek
  Brak ocen
 • Z uśmiechem Ci do twarzy!
  Łapiński, Jacek
  Brak ocen
 • Złuda
  Kosmala Irmina
  Brak ocen
 • Opowieści ze wsi obok
  Miniszewski, Mirosław
  Brak ocen
 • Itinerarium
  Kosmala, Irmina
  Brak ocen
1 2 3 4
Placówki
Witkowo BPMiG
ul. Powstańców Wielkopolskich 17a
62-230 Witkowo

poniedziałek, środa, piątek: 11.00 - 18.00
wtorek, czwartek i sobota: 8.00 - 14.00

0
Filia w Kołaczkowie
15
62-230 Kołaczkowo

Godziny otwarcia filii Kołaczkowo:
poniedziałek, wtorek, środa i czwartek
w godzinach 14.30 - 17.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Kiszkowo BPG
joannadominik
martiix32cygan
elzbieta2
jolantachyba
jakubowska.marzena
wojtek.tworowski
magdalena6
sawaar
ewelina.nowakowska
kubackabarbara
wozniak.s
jaroslaw.kaloszynski
karasiewicz.annaa
bszkudlarek14
marzen6

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo