Skarb Dziedzica:

nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk

Autor:
Karol Soberski
Wydawca:
Media Lokalne Karol Soberski (2016)
Wydane w seriach:
Okruchy historii
ISBN:
978-83-943046-0-7
Autotagi:
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
publikacje popularnonaukowe

„Skarb Dziedzica” to moja pierwsza książka nad którą pracowałem od 2012 roku. Jest to opowieść o Popowie Ignacewie, małej wsie w gminie Mieleszyn, w której ludzie, miejsca i wydarzenia skrywają jedną z największych w Wielkopolsce tajemnic okresu międzywojennego i II wojny światowej. Popowo Ignacewo to miejsce - szczególnie pałac i park - pełne magii, legend, prawdziwych historii, ale i ducha dawnych właścicieli, oplątane pajęczyną niezwykłych wydarzeń, z których wiele do dzisiaj jest spowitych mgłą zapomnienia i ciągle czeka na rozwiązanie. Popowo Ignacewo to też doskonały przykład jak łatwo zapominamy o zasłużonych dla naszego regionu osobach, a taką bez wątpienia był Franciszek Saskowski, właściciel Popowa Ignacewa do 1939 roku. Dzisiaj próżno szukać jakiejkolwiek tablicy z informacją, że obecny kształt tej wsi to w większości jego zasługa. Jedynie z tablicy na jego grobie, znajdującym się przy kościele, dowiadujemy się, że to ON właśnie ufundował tę piękną świątynię. Dlatego mam też nadzieję, że poprzez tę książkę wydobędę z otchłani zapomnienia wielkiego człowieka - Franciszka Saskowskiego. Człowieka dużego formatu, który zapisał się na kartach historii, a po wojnie został z nich wymazany. Jego dokonania powodują, że zasługuje on, jak mało kto w naszym regionie, aby pamięć o nim trwała i była kultywowana. O takim człowieku nie wolno nam zapomnieć! [www.taniaksiazka.pl]
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo