Cela:

odpowiedź na zespół Downa

Autor:
Anna Sobolewska
Wydawcy:
WAB (2009)
IBUK Libra (2009)
Legimi (2009)
Wydaw. WAB (2002-2009)
ISBN:
978-83-7414-531-2, 978-83-7881-019-3
978-83-88221-96-5
Autotagi:
druk
książki
3.0

Wydanie uzupełnione. Kiedy powstawała ta książka, Cela była dwunastoletnią dziewczynką z zespołem Downa. Chodziła do szkoły integracyjnej, lubiła język polski i historię, dobrze radziła sobie w kontaktach z rówieśnikami. Dziś dorosła – wciąż zadziwia wyobraźnią i talentem plastycznym. I nadal mówi, że ma moc i odwagę lwa. Anna Sobolewska opowiada o życiu z dzieckiem upośledzonym od chwili narodzin, poprzez pierwsze doświadczenia życiowe, naukę w domu, w przedszkolu integracyjnym i początek szkoły podstawowej, aż po dorosłość. Przedstawia metody rehabilitacji, naukę samodzielności, terapię opartą na zabawie i wspólnym uczestnictwie w świecie kultury. Pisząc o możliwościach i ograniczeniach ludzi obciążonych tą wadą genetyczną, autorka wskazuje jednocześnie, jak twórcze, ciekawe, pełne radości może stać się dla rodziców życie z dzieckiem upośledzonym. „Cela” jest w istocie książką o tym, jak kochać dziecko. Napisałam tę książkę, żeby zrozumieć własne przeżycia i doświadczenia innych rodziców dzieci z zespołem Downa. Myślę, że ta próba zrozumienia, wniknięcia w istotę niepełnosprawności umysłowej jest nam, rodzicom, potrzebna, żeby lepiej pomagać naszym dzieciom i żyć razem szczęśliwie – mimo zespołu Downa. Anna Sobolewska Anna Sobolewska jest krytykiem i historykiem literatury. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN. Autorka książek: Polska proza psychologiczna. 1945–1950 (1979), Mistyka dnia powszedniego (1992), Maksymalnie udana egzystencja. Szkice o życiu i twórczości Mirona Białoszewskiego (1997), Maski Pana Boga. Szkice o pisarzach i mistykach (2004). Od czasu urodzenia w 1989 roku córki Cecylii obciążonej zespołem Downa pisuje artykuły na tematy związane z trisomią, bierze udział w pracach krajowych i zagranicznych stowarzyszeń rodziców dzieci z dodatkowym chromosomem. Książka Cela. Odpowiedź na zespół Downa (W.A.B. 2002) została nominowana w 2003 roku do Nagrody Nike oraz otrzymała grand prix w konkursie literackim Podporiusz 2003. '
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo