Zbrodnia i kara:

powieść w sześciu częściach z epilogiem

Tytuł oryginalny:
Prestuplenie i nakazanie
Autorzy:
Fiodor Dostojewski (1821-1881)
Fedor Mihajlovič Dostoevskij (1821-1881)
Tłumaczenie:
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski (1894-1956)
Zbigniew Podgórzec (1935-2002)
Jan Piotr Zajączkowski (1900-1979)
Wyd. w latach:
1955 - 2102
Autotagi:
druk
powieści
Więcej informacji...
4.8 (21 głosów)

Głównym bohaterem powieści Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara" jest Rodion Romanowicz Raskolnikow, dwudziestotrzyletni były student prawa. Rodion jest półsierotą, ma jednak kochającą rodzinę. Matka Rodiona Pulcheria Aleksandrowna i siostra Awdotia Romanowna, zwana Dunią, darzą go głębokim uczuciem, wspierają finansowo i zamartwiają się jego trudną sytuacją materialną. Siostra gotowa jest poświęcić się dla brata i wyjść za mąż za człowieka, który zapewniłby spokój materialny rodzinie, a Rodionowi ułatwił rozpoczęcie praktyki prawniczej. Bohater "Zbrodni i kary", zbuntowany przeciw biedzie i nędzy świata, w którym żyje, popełnia zbrodnię - zabija starą lichwiarkę. Zgodnie z jego filozofią, której założenia wcześniej publikuje na łamach prasy, lichwiarka jest pasożytem społecznym, który stanowi niższą formę bytu. Takie rozumowanie "daje" mu prawo do jej zabicia. Zbrodni dokonuje, uderzając kobietę siekierą w głowę. Zabija również siostrę lichwiarki - przypadkowego świadka swojej zbrodni.
Więcej...
Forum
Wg mnie chyba najlepsza lektura od lat, zarówno jeśli chodzi o przesłanie i wartość dydaktyczną, jak i przyjemność czytania. Natomiast bardzo zadziwił i zasmucił mnie fakt odbioru tej pozycji przez znajomych z klasy, z których znaczna część b. lubi czytać, jednakże jedynie pewne gatunki, do tego jest to klasa humanistyczna, przynajmniej się tak zwie. Potraktowali oni dzieło Dostojewskiego jak każdą lekturę, czyli zło konieczne, poprzestając co najwyżej na streszczeniu; a moje zafascynowanie książką ich bawiło.
odpowiedzi: 0
wyświetleń: 1097
moje_ja

moje_ja
03.01.2014 22:39:06

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo