Amory, zaloty i podboje

Autor:
Szymon Drobniak
Wydawcy:
Babaryba (2022)
Legimi (2022)
ISBN:
978-83-67356-02-2, 978-83-67356-03-9
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
e-booki

Czy wiecie, skąd się biorą dzieci w świecie zwierząt i roślin? Organizmy żywe rozmnażają się na tyle różnych sposobów, że można dostać od tego zawrotu głowy! Dzięki tej książce poznacie fascynujące sposoby rozmnażania zwierząt i roślin... w lesie, na łące i pod wodą!

Czy to prawda, że skarabeusz uwodzi wybrankę kulką kupy, a ślimak jest zarówno mamą, jak i tatą? Szymon Drobniak – biolog i laureat Nagrody Naukowej „Polityki” – w zabawny i rzetelny sposób opisuje sposoby na zdobywanie zainteresowania partnerek w świecie roślin i zwierząt.

Czy bakterie też chodzą na randki? A jak randkują rośliny, skoro nie potrafią chodzić? Dlaczego pod koniec romantycznej kolacji para jeżozwierzy wzajemnie na siebie siusia? Kiedy i po co tata błazenek zamienia się w mamę? I dlaczego właściwie rozwielitki oraz bdelloidalne wrotki nie potrzebują chłopaków?

O autorze: SZYMON DROBNIAK – biolog ewolucyjny i zoolog. Pracował na całym świecie: od kostarykańskiej dżungli (gdzie badał oszałamiające kolory tropikalnych kolibrów) do szwedzkiej tajgi arktycznej (gdzie podglądał żyjące w niezwykłych rodzinach sójki syberyjskie). Po kilku latach spędzonych na szwajcarskim Uniwersytecie w Zurychu oraz szwedzkim Uniwersytecie w Uppsali wrócił do Polski i aktualnie pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest także członkiem zespołu zoologów ewolucyjnych pracujących na australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. Czasami w swojej pracy zamienia się w matematyka: wynajduje nowe sposoby patrzenia na biologiczny świat, korzystając tylko z komputera i matematycznych równań.

Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych. Wydał też niedawno książkę Co nas może zabić w mieście. Jego teksty można znaleźć m.in. w „Gazecie Wyborczej”, miesięczniku „Focus”, „Tygodniku Powszechnym”, a ostatnio nawet w kulinarnym magazynie „Kukbuk”. Nauka to zresztą nie jedyne jego zainteresowanie – jako Drobne Kreski tworzy artystyczne wizje naukowego świata w postaci ilustracji, infografik i filmów.

W 2018 r. został laureatem Nagród Naukowych Tygodnika „POLITYKA” w kategorii „Nauki o życiu” przyznawanych za wybitne osiągnięcia oraz popularyzację nauki. W 2015 roku został zwycięzcą polskiej edycji międzynarodowego konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab (opowiadając o zdradzających swoich mężów sikorkach!). Popularyzacja nauki to zresztą jego drugi zawód: prowadzi też warsztaty z dziećmi i dorosłymi, organizuje cykliczne Tygodnie Ewolucji w Krakowie, jest też członkiem zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, grupy Evoke oraz współtwórcą inicjatywy Nauka dla Przyrody, a do tego wszystkiego jest naukowym stand-uperem.

O ilustratorce: MARIA ŁEPKOWSKA – graficzka i ilustratorka. Studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wegetarianka, która nieustannie poszukuje sposobów na bardziej ekologiczne życie w mieście. W wolnym czasie rysuje komiksy, ogląda filmy z Davidem Attenborough i uprawia swój balkonowy ogródek.

Spis treści:

Wstęp

Diablica - Bardzo mały tata

Sikorka modra - W pogodni za DNA

Skarabeusz - Miłość kupą się toczy

Panda - Zerowa namiętność

Mucha tyczkooka - Randka na patyku

Rozwielitka - Niepotrzebni mężczyźni

Ślimak winniczek - Mamotata czyli dwa w jednym

Błazenek - Czary-mary z taty mama

Jeżozwierz - Randkowanie i siusianie

Kaczka krzyżówka - Korkociąg i dziwaczka

Wywilżna karłowata - Kontrola umysłu

Dwulistnik muszy - Prawie jak mucha

Logidezja czyli Koliber łopatoogonowy - Kto pod kim dołki kopie

Modliszka - Odgryzaczka głów

Żółw skórzasty - Jak mieć syna zamiast córki

Kukułka - Zawody w pchnięciu jajem

Bakterie - Urodziny kserokopii

Świtezianka - Nie ma róży bez kolców

Pszczoła - Wybuchowe siusiaki

Grzebitoród amerykański - Porodówka na plecach

Lądzień czerwonatka - Pluszowe pajączki

Batalion - Spryciarze wygrywają

Kolczatka - Kująca ekstrawagancja

Altannik - Podryw na superchatę

Tas

(...)
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo