Zakochany w górach i lasach:

o wędrówkach Szczęsnego Morawskiego

Autor:
Agata Tobiasz
Wydawca:
Gmina Stary Sącz (2021)
ISBN:
978-83-66394-42-1
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Źródło opisu: Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu - Katalog księgozbioru

Przybyłem, zobaczyłem... zachwyciłem się, oddałem Ziemi Sądeckiej swój zapał i trud - tak o sobie mógłby powiedzieć Szczęsny Morawski (1818-1898), historyk, archeolog, malarz, publicysta i pisarz. Pracował dla Sądecczyzny, pisząc, wydając, badając, szperając, zbierając, a nawet kopiąc w ziemi. Nie dorobił sie majątku ani nie założył rodziny. W niniejszej publikacji odkrywa przed czytelnikami swoje mało znane oblicze turysty i miłośnika gór. Przyjechawszy na chwilę w 1852 r. do Kamionki Wielkiej, by odpocząć i podreperować zdrowie u brata, zakochał się w sądeckiej przyrodzie i pozostał tu na ponad czterdzieści lat, związawszy sie ze Starym Sączem. Czuły na malarskość natury, aktywnie ją poznawał, pozostawiając opisy przyrody beskidzkiej, pienińskiej i tatrzańskiej. Podobnie jak Mickiewicz w Panu Tadeuszu, pragnął utrwalić każdy szczegół natury i drobiazgowo odnotowywał różne elementy przyrody. Uwiecznił nie tylko mieszkańców, krajobrazy, zapachy, dźwięki i smaki, ale nawet żarłoczne pchły, natrętne muchy czy zajadające kapuściane liście owieczki. [okładka książki]
Więcej...
Forum
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo