Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie
[awatar]
Ryjewo GBP
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 55 255 3226
Województwo: pomorskie
Powiat: kwidzyński
Adres: ul. Grunwaldzka 63A
82-420 Ryjewo
E-mail: kontakt@bibliotekaryjewo.pl

Godziny otwarcia biblioteki:

poniedziałek 10.00 - 16.00

wtorek 10.00 - 16.00

środa 10.00 - 16.00

czwartek 10.00 - 16.00

piątek 10.00 - 16.00

„Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki.” Stephen King

W 1948 r. na terenie gminy Ryjewo powstał punkt biblioteczny, przekształcony później w bibliotekę publiczną. Zaczątkiem zbiorów ówczesnej biblioteki było 447 woluminów przydzielonych przez Ministerstwo Oświaty „w ramach zorganizowanej akcji rozbudowy krajowej sieci bibliotecznej z kredytów Planu Inwestycyjnego w roku 1948” oraz księgozbiór otrzymany dzięki akcji „333”. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej widnieje pod datą 31 marca 1948 r., a książka to Myśl o nowej Polsce autorstwa Alfreda Lampego.
W pierwszym roku działalności biblioteka zgromadziła 681 woluminów. Pomieszczenia biblioteki mieściły się wówczas przy ul. Kopernika. W tym czasie nie dokonywano zakupów samodzielnie, lecz otrzymywano przydziały książek z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kwidzynie, a także przysyłano z Wysyłkowni Centralnego Zaopatrzenia Bibliotek „Dom Książki” w Warszawie. Wśród wykazów książek z lat pięćdziesiątych szczególną uwagę zwracają takie tytuły jak: Włodzimierz Lenin Imperializm, Dzieła w czternastu tomach, O spółdzielczości produkcyjnej na wsi, Zadania socjal-demokratów, Fryderyk Engels Rozwój socjalizmu, Józef Stalin Klasa proletariuszy, Zagadnienie leninizmu, Dzieła, Anarchizm a socjalizm, Bolesław Bierut i Józef Cyrankiewicz Podstawy ideologiczne PZPR, Mikołaj Ostrowski Jak hartowała się stal.
Pierwszym kierownikiem biblioteki został miejscowy nauczyciel Józef Matyszczyk, a od 1951 r. Stefania Bielicka piastująca to stanowisko aż do 1971 roku, w którym obowiązki kierownika przejął Zbigniew Wesołowski. Za jego kadencji przeniesiono bibliotekę z budynku przy ulicy Kopernika do pomieszczeń przy ulicy Grunwaldzkiej 46. W 1955 r. w związku ze zmianami admi­nist­racy­jnym­i biblioteka zmieniła nazwę na Gromadzką Bibliotekę Publiczną w Ryjewie, a opiekę merytoryczną nad nią przejęła Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sztumie.
Książki przydzielało wówczas Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Ryjewie. Pierwszego samodzielnego zakupu książek biblioteka dokonała dopiero w 1990 r. Rok 1973 przynosi kolejną zmianę, w związku z Zarządzeniem nr 103 Ministra Kultury i Sztuki biblioteka gromadzka zostaje przemianowana na Biblioteką Publiczną Gminy Ryjewo. Paragraf drugi statutu biblioteki z 1976 r. głosi: „Biblioteka służy rozwojowi kultury, w szczególności czytelnictwa, upowszechnianiu wiedzy oraz socj­alis­tycz­nemu­ wychowaniu mieszkańców gminy”.

„Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przejściem.” Jerzy Pilch

Przy Bibliotece działały dwie filie, od 1948 r. w Straszewie oraz od 1957 r. w Benowie. W drugiej połowie dwudziestego wieku działały również punkty biblioteczne m. in. w Jałowcu, Trzcianie, Barcicach, Jarzębinie oraz w PDPS-ie w Ryjewie. Rok 1973 był pod tym względem rekordowy, ponieważ na terenie gminy funkcjonowało aż siedem punktów.
W 1979 r. zlikwidowano filię biblioteki w Benowie i utworzono tam punkt biblioteczny. W sprawozdaniu z 1991 r czytamy: ”W 1990 roku wszystkie punkty biblioteczne umarły śmiercią naturalną z uwagi na likwidację klubów «Ruch», które zostały sprywatyzowane.” W 1983 r. kierownikiem placówki została Grażyna Paluszek. Rok 1987 przyniósł kolejną zmianę na stanowisku kierowniczym, objęła je Helena Cieplińska i zajmowała do 2003 r.
Z dniem 11 marca 1992 r. Biblioteka Publiczna Gminy Ryjewo staje się jednostką organizacyjną kultury, a bezpośredni nadzór nad nią sprawuje Wójt Gminy Ryjewo. W dniu 9 maja 1997 r. Rada Gminy Ryjewo podjęła uchwałę o stworzeniu samodzielnej jednostki organizacyjnej pod nazwą Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie. Po odejściu Heleny Cieplińskiej na zasłużoną emeryturę dyrektorem biblioteki została Ewa Czerkies-Gargula, natomiast od 2011 r. funkcję tę pełni Anna Biskupska.

Forum biblioteki Ryjewo GBP
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo