Biblioteka Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
[awatar]
Biała Podlaska PSW
Rodzaj: Uczelnie PWSZ
Telefon: 83 344 99 23
Województwo: lubelskie
Adres: Sidorska 102
21-500 Biała Podlaska
E-mail: biblioteka@pswbp.pl

Strefa A, B i C.

Poniedziałek 7.30 - 19.00
Wtorek 7.30 - 19.00
Środa 7.30 - 19.00
Czwartek 7.30 - 19.00
Piątek 7.30 - 15.30
Sobota 7.30 - 15.30

Biblioteka Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej przeszła transformację. Z dwóch niewielkich czytelni i skromnej wypożyczalni przeobraziła się w biblioteką akademicką ze strefami oferującymi nowoczesne technologie informacyjne. Zbiory biblioteki zostały zlokalizowane w trzech głównych strefach udostępniania. Każda strefa posiada tablicą informacyjną, na której wyszczególniono tematykę zbiorów i oznaczono natężenie rozmów.
STREFA A jest zlokalizowana na parterze. Znajdują się tam zbiory z filologii angielskiej i rosyjskiej. To tu odbieramy książki zarezerwowane przez katalog online.
STREFA B mieści się na piętrze. Proponuje zbiory z pielęgniarstwa, ratownictwa, turystyki, pedagogiki i socjologii.
STREFA C oferuje, na parterze biblioteki, zbiory z ekonomii, zarządzania, finansów, bezpieczeństwa, informatyki, budownictwa, rolnictwa.
W każdej ze stref użytkownik może skorzystać z nowoczesnych komputerów (m.in. ALL-IN-ONE) z dostępem do Internetu, słuchawek i skanerów.
Biurka wyposażono w specjalne gniazdka POP-UP wpuszczone w blat. Umożliwia to, a przede wszystkim ułatwia, korzystanie z własnych laptopów, tabletów lub smartfonów.
Obok stref ze zbiorami biblioteka oferuje STREFĘ RELAKSU, STREFĘ PRACY GRUPOWEJ I STREFĘ PRACY INDYWIDUALNEJ oraz STREFĘ SAMOOBSŁUGOWĄ.
STREFA RELAKSU to miejsce w Bibliotece PSW służące chwili wytchnienia od nauki czy poszukiwania literatury. Dostępne są tam czasopisma oraz Bookcrossingowa półka z książkami.
STREFA PRACY GRUPOWEJ dysponuje dużym stołem konferencyjnym i 11 miejscami siedzącymi. Wyposażona jest w komputer, ekran, projektor i magnetyczną tablicę sucho-ścieralną.
STREFA PRACY INDYWIDUALNEJ dysponuje dwoma biurkami ze sprzętem komputerowym.
Na STREFĘ SAMOOBSŁUGOWĄ składa się urządzenie do samodzielnych wypożyczeń: selfcheck, inteligentny regał i skaner.
Samoobsługowe wypożyczanie książek znaczy tyle, co wypożyczenia bez udziału bibliotekarza. Prosta, intuicyjna obsługa, przyjazny interfejs to charakteryzuje wolnostojące stanowisko samodzielnych wypożyczeń, czyli selfcheck. Ułatwia użytkownikom nie tylko wypożyczanie, ale także daje możliwość sprawdzenia stanu konta i terminów zwrotów książek.
Zwroty wypożyczonych książek są możliwe na dwa sposoby – tradycyjny (książki oddawane bibliotekarzowi) i przy pomocy specjalnego regału. Inteligentny regał wygląda jak zwykły mebel. W rzeczywistości jednak, po odłożeniu książek na jego półki odczytuje informacje (ze specjalnie wklejonej etykiety) i aktualizuje w systemie status książki (czyli zdejmuje czytelnikowi z konta).
Nowy budynek umożliwił wyodrębnienie Sekcji Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Sekcji Bibliometrii i Sekcji Informacji Naukowej.
Sekcja Informacji Naukowej mieści się w sali szkoleniowej wyposażonej w laptopy, komputery ALL-IN-ONE, skaner oraz ekran i projektor. Jej zadaniem jest nie tylko pomoc w korzystaniu z biblioteki, ale przede wszystkim informowanie o źródłach wiedzy i pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów.
Biblioteka została zaaranżowana zgodnie z pomysłami pracujących tu bibliotekarzy. Wzięli oni pod uwagę dotychczasowe oczekiwania użytkowników, ale także inspirowali się najnowszymi trendami w projektowaniu bibliotecznych stref wiedzy. Stąd, np. ściany biblioteki zdobią infografiki nawiązujące do tematyki poszczególnych pomieszczeń. Przestrzeń biblioteczną wypełniają kolorowe pufy, sofy, kanapy i fotele. Ciekawym rozwiązaniem są miękkie, podświetlane siedziska wkomponowane w regały z książkami. Nie mogło zabraknąć cytatu Patrona naszej uczelni, Jana Pawła II, który pięknie mówi o misji bibliotek. Ściany klatki schodowej wykorzystano na wystawki tematyczne i galerię „Na schodach”, w której dziś można oglądać zdjęcia z historii biblioteki.

Forum biblioteki Biała Podlaska PSW
Forum jest puste.

Szukaj na forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych wątków na tym forum.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo