opisy bibliograficzne
Wiadomości: 32

Witam Wszystkich,

to zaszczyt dla mnie przystąpić do grona zaangażowanych Czytelników oraz Bibliotek i dzięki Sokrates IT za tą platformę.

Jako stary kataloger proszę o więcej możliwości związanych z poprawnym, pełnym i zgodnym z normami opisem bibl­iogr­afic­znym­.

Miłego popołudnia!

Link    PW    Źródło
Napisano: 27.12.2012 15:34:01
 
Wiadomości: 32

Muszę przyznać, że na początku wpisywania mojego ksiegozboru domowego do Portalu ze skrupulatnością zgłaszłam błędy w opisach bibl­iogr­afic­znyc­h ale … skapitulowałam przy około 400-setnym opisie, bo dobiła mnie ilość poprawek koniecznych (ponad 95 % opisów do poprawki). Porównaj i zobacz dwa przykłady opisów tej sanej książki. Jak widać to nie są błędy typu literówki, ale błędy merytoryczne! Powstrzymałam się od innych jeszcze bardziej komp­romi­tują­cych­ przykładów, bo nie chodzi mi o napiętnowanie kogokolwiek, tylko o należną poprawność dla dobra użytkowników katalogów (tj. czytelników).

W tej chwili Portal nie oferuje jeszcze możliwośći nanoszenia poprawek, a przydałoby się. Dziwi też mnie fakt braku wykorzystania możliwości systemu bibliotecznego SOWA, który umożliwia pobieranie opisów bibl­iogr­afic­znyc­h i haseł wzorcowych z miarodajnych baz Biblioteki Narodowej.

Mam nadzieję, że wątek "opisów bibl­iogr­afic­znyc­h" wzbudzi większe zainteresowanie i przyłoży się na jakość opracowywania.

Pozdrawiam Wszystkich Bibliotekarzy, a zwłaszcza Katalogerów! ;)😉

Link    PW    Źródło
Napisano: 14.04.2013 23:36:58
 
Wiadomości: 324

Portal prezentuje rekordy w takiej formie, w jakiej istnieją w bazach wspó­łpra­cują­cych­ bibliotek. Niestety nie mamy wpływu na to, czy osoby katalogujące samodzielnie wprowadzają cały opis czy tez pobierają go z Biblioteki Narodowej. Inna sprawa, że większość katalogów bibliotecznych powstawała przez wiele lat i z pewnością wiele błędnych opisów jest w miarę możliwości systematycznie poprawianych.

Postaram się co jakiś czas udostępniać informacje o zbliżających się, albo już wdrażanych zmianach pozwalających także społeczności na poprawianie danych w Portalu.

Z ważnych informacji - jeśli biblioteka, z której pochodzi opis, poprawi go w swoim systemie katalogowym, wówczas także ta zmiana zostanie od razu przesłana do Portalu.

Link    PW    Źródło
Napisano: 16.04.2013 15:40:38
 
Wiadomości: 32

ja nie wątpię, że portalowi w.bibliotece zależy, by jakość opisów była poprawna - wtedy nie byłoby niepotrzebnego "zaśmecania bazy" kilkunastoma błędnymi opisami tego samego wydania. łatwiej i sprawniej też byłoby dla użtkowników przeszukujących.

Zatem czekam na dodatkowe funkcjonalności portalu, a tak naprawdę głównie na odzew ze strony Sznownych Bibliotekarzy!

+2 trafny
Link    PW    Źródło
Napisano: 19.04.2013 07:44:38
 
Szukaj w wątku
szu
Moszczenica GBP
Krakowianka

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo