W słusznej sprawie

Tytuł oryginalny:
Necessary lies
Autor:
Diane Chamberlain
Tłumacz:
Anna Bańkowska
Wydawcy:
Prószyński Media (2014)
NASBI (2014)
Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2013-2014)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21008-21023
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński i S-ka)
Autotagi:
audiobooki
druk
powieści
Więcej informacji...
4.1 (14 głosów)

Mocna dawka emocji, czyli nowa powieść w klubie KOBIETY TO CZYTAJĄ!

Jane jest wykształconą, pełną zapału opiekunką społeczną, która właśnie podjęła swoją pierwszą pracę. Ivy, jej podopieczna, razem z babką i starszą siostrą żyją w skrajnej biedzie. Fatalna sytuacja materialna tej rodziny sprawia, że Jane, zgodnie z obowiązującymi w Karolinie Północnej przepisami, ma doprowadzić do sterylizacji Ivy. Sytuacja się komplikuje, gdy dziewczyna zachodzi w ciążę

Czy uda jej się zachować przy sobie córeczkę i uchronić ją przed adopcją?

Czy komukolwiek wolno ingerować w życie i przyszłość kobiety, nawet niepełnoletniej, jeśli z całego serca pragnie zostać matką? Co dzieje się w sytuacji, gdy problemy finansowe, rasa lub choroba dają lepszym prawo do ubezwłasnowolnienia gorszej jednostki? Jak dokonać słusznego wyboru między obowiązkiem a własnym sumieniem?

W słusznej sprawie odsłania gorzką prawdę o programie sterylizacji eugenicznej. Idealna powieść dla klubów czytelniczych i wielbicielek Jodi Picoult.

Library Journal

Mocna, dająca do myślenia powieść, która z pewnością trafi w gusta fanów Diane Chamberlai czy Jodi Picoult.

Booklist

Wyjątkowo poruszająca i kontrowersyjna fabuła, która obnaża ciemne strony ludzkiej natury.

Publishers Weekly

Chamberlain potrafi po mistrzowsku potęgować napięcie. To jedna z jej najlepszych powieści.

Kirkus Reviews

Wstrząsająca powieść o tym, jak pozbawiano kobiet kontroli nad ich własnymi ciałami, jak podejmowano decyzje w ich imieniu, nie dając im prawa wyboru. Lektura obowiązkowa dla każdej kobiety.

KT Book Reviews

W słusznej sprawie łączy w sobie napięcie typowe dla powieści sensacyjnej z doskonale zarysowanym tłem obyczajowym i wiarygodnymi postaciami z krwi i kości.

Christina Schwartz, autorka Tonącej Ruth

Znakomita powieść o odwadze, którą musisz się wykazać, aby pozostać sobą, nawet wbrew obowiązującym zasadom. Polecam.

Katrina Kittle

W słusznej sprawie to jedna z najważniejszych książek Chamberlain. Oparta na prawdziwej historii, przypomni wam, dlaczego bieda jest naszym wrogiem i dlaczego władza oddana w niewłaściwe ręce stanowi zagrożenie. Nie sądzę, abym kiedykolwiek zapomniała o tej książce i jej cudownych bohaterkach. Napisana pięknym językiem, frapująco opowiedziana historia. Kluby czytelnicze z pewnością ją pokochają.

Dorothea Benton Frank

Diane Chamberlain genialnie uchwyciła aurę wczesnych lat 60. na Południu. Jej postacie tchną autentycznością i poruszają serca, sama historia jest szokująca i opisana pięknym, pełnym współczucia stylem.

Lesley Kagen

W swojej najlepszej jak dotąd powieści, Chamberlain po mistrzowsku pisze o miłości, lojalności i sile, którą trzeba mieć, by wybrać to co słuszne, nie licząc się z konsekwencjami.

Heather Gudenkauf, autorka Ciężaru milczenia

Pełna skrajnych emocji i odważna książka. W słusznej sprawie należy do tych rzadkich powieści, które przywiązują do siebie tak mocno, że po odwróceniu ostatniej strony czytelnik czuje się porzucony.

Elizabeth Flock, autorka powieści Emma i ja

Diane Chamberlain jest wielokrotnie nagradzaną autorką dwudziestu dwóch powieści. Dotychczas nakładem Prószyński i S-ka ukazały się: Prawo matki, Kłamstwa, Szansa na życie, Tajemnica Noelle, Sekretne życie CeeCee Wilkes i Zatoka o północy. Pisarka mieszka w Karolinie Północnej.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Tematem przewodnim tej książki jest program sterylizacji kobiet.Temat trudny i poruszający,dla NAS,wrażliwych kobiet bolesny.Stwierdzenie " patrz sercem" w tej historii,budzi nadzieję,że są jeszcze ludzie,których stać na odwagę bycia sobą.
  • Fabuła nawiązuje do programu Sterylizacji Eugenicznej, który naprawdę miał miejsce w Karolinie Północnej. Dotyczył on głównie rodzin biednych, korzystających z zasiłków i ...ludzi o niskim poziomie IQ. Czy to, że człowiek urodził się i wychowuje w ubogiej rodzinie, rodzinie niewykształconej, żyjącej głównie z pracy swoich rąk i zasiłków od państwa, daje państwu prawo, by decydować o losach tych ludzi, szczególnie w sprawach osobistych i intymnych takich jak posiadanie potomstwa. Czy to, że jest się biednym i niewykształconym tzn. że będzie się złym rodzicem? Czy to znaczy, że należy podjąć decyzję za nastoletnią dziewczynę i ją po prostu wysterylizować, żeby sama nie miała dzieci...nawet kiedyś w przyszłości...? Książka przedstawia dwie strony "za" i "przeciw" programowi. • Jak dla mnie bardzo pouczająca, bowiem czasem ingerując się w życie innych nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo tych ludzi ranimy... • Polecam
  • Książka dedykowana jest "Kobietom i mężczyznom, którzy nie mieli wyboru". Chodzi o Program Sterylizacji Eugenicznej, który naprawdę realizowano w Karolinie Północnej przez kilkadziesiąt lat ubiegłego wieku - po raz ostatni w 1975 roku. Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z tym tematem, a jest on wpleciony w historię głównych bohaterów. To czyni tę książkę ciekawą, bo mimo fikcyjnych postaci, sterylizacja "kretynów", czy kobiet korzystających z zasiłków socjalnych - jak się okazuje - miała miejsce naprawdę...
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:21014
Autor:Diane Chamberlain
Tłumacz:Anna Bańkowska
Lektor:Elżbieta Kijowska
Wydawcy:Prószyński Media (2014) NASBI (2014) Wydawnictwo Prószyński i Spółka (2013-2014) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 21008-21023 Duże Litery Duże Litery (Prószyński i S-ka)
ISBN:978-83-7839-038-1 978-83-7839-749-6 978-83-7961-738-8 978-83-7961-752-4 83-7839-749-6 978-83-7639-749-6 978-833-7839-749-6
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki epika film i wideo książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo