Ostatnie piętro

Autor:
Irena Landau
Ilustracje:
Joanna Rusinek
Wyd. w latach:
2015 - 2020
Wydane w seriach:
Wojny Dorosłych - Historie Dzieci
ISBN:
978-83-7672-362-4, 978-83-7672-865-0
978-83-7672-4, 978-83-7672-3622-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
opowiadania
zbiory opowiadań
Więcej informacji...
4.7 (3 głosy)

Dzieci zwykle lubią się bawić w chowanego. Ale kiedy trzeba się ukrywać non stop, nie zdradzać swojego prawdziwego imienia i nikomu nie ufać – przestaje być zabawnie.

Po ucieczce z warszawskiego getta Cesia musi się ukrywać. Spędza długie godziny w maleńkim schowku, chodzi bezszelestnie, je mało, tak aby nikt z sąsiadów nie zauważył, że państwo Ródyccy od roku ukrywających dziewczynkę. Cesia boi się Niemców, ale też Polaków, nie wszyscy z nich są przyjaciółmi małej Żydówki. Martwi się o swoich, czy jeszcze kiedyś ich zobaczy? I czeka na dzień, w którym bez strachu przespaceruje się ulicą.

Prawdziwa historia małej Cyrli, która bała się ciekawskich spojrzeń przechodniów.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Książka należy do serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Wydawcą tej serii, istniejącej od 2010 roku, jest łódzkie wydawnictwo Literatura przy częściowej współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwotnie zamysłem tego zbioru miały być historie dzieci, które doświadczyły okrucieństw II wojny światowej i Holocaustu. Z czasem rozszerzono go o opowiadania traktujące o trudach wojennych współcześnie żyjących dzieci. • „Ostatnie piętro” jest poruszającą historią dziewczynki – Żydówki, która korzysta z pomocy życzliwych Polaków i ukrywa się w ich mieszkaniu. Opowiadanie to ukazuje prawdę o tamtych czasach – nie tylko o tym, że wojna odbierała dzieciom beztroskę, zabawę, poczucie bezpieczeństwa, ale także to, że wojna odbierała niektórym dorosłym człowieczeństwo, czyli to co odróżnia nas od zwierząt – a więc między innymi empatię i szacunek do drugiego człowieka. • Pozycja opisuje zdarzenia, które miały naprawdę miejsce, a szczegółów możemy dowiedzieć się na końcu książki. Choć zdarzenia, które przybliża autorka są traumatyczne dla naszej bohaterki, książka nie jest zbyt obciążająca młodego czytelnika. Być może właśnie dla skontrastowania i niep­rzyt­łocz­enia­ odbiorcy, w opowiadaniu znalazło się także kilka zabawnych sytuacji, jak na przykład przekręcenie hasła, historia żółwi, przyjaźń z myszką. • Pozycja spójna w każdym słowa tego znaczeniu. Ilustracje Joanny Rusinek ubogie w kolory, obrazujące pozbawione barw dzieciństwo Cesi. Treść wyważona, ale sugestywna. • Niezwykle ważna, potrzebna książka. • Kamila Sośnicka
  • Przejmująca, oparta na faktach historia dziewczynki,która aby przeżyć musiała uciec z getta.Na długo po przeczytaniu zapada w pamięć.
  • Szczerze polecam . Dorosłym i dzieciom.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Irena Landau
Ilustracje:Joanna Rusinek
Tłumacz:Joanna Rusinek
Wydawcy:NASBI (2020) Legimi (2020) ebookpoint BIBLIO (2020) Wydawnictwo Literatura (2015-2020) IBUK Libra (2015)
Serie wydawnicze:Wojny Dorosłych - Historie Dzieci
ISBN:978-83-7672-362-4 978-83-7672-865-0 978-83-7672-4 978-83-7672-3622-4
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna opowiadania powieści proza zasoby elektroniczne zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 14 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo