Gwiazd naszych wina

Tytuł oryginalny:
Fault in our stars
Autor:
John Green
Tłumaczenie:
Magdalena Białoń-Chalecka
Magda Białoń-Chałecka
Wydawca:
Wydawnictwo Bukowy Las (2012-2014)
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
4.4 (57 głosów)

Szesnastoletnia Hazel choruje na raka i tylko dzięki cudownej terapii jej życie zostało przedłużone o kilka lat. Jednak nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, nie funkcjonuje jak inne dziewczyny w jej wieku, zmuszona do taszczenia ze sobą butli z tlenem i poddawania się ciężkim kuracjom. Nagły zwrot w jej życiu następuje, gdy na spotkaniu grupy wsparcia dla chorej młodzieży poznaje niezwykłego chłopaka. Augustus jest nie tylko wspaniały, ale również, co zaskakuje Hazel, bardzo nią zainteresowany. Tak zaczyna się dla niej podróż, nieoczekiwana i wytęskniona zarazem, w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym są choroba i zdrowie, co znaczy życie i śmierć, jaki ślad człowiek może po sobie zostawić na świecie. Wnikliwa, odważna, pełna humoru i ostra Gwiazd naszych wina to najambitniejsza i najbardziej wzruszająca powieść Johna Greena. Autor, pisząc o nastolatkach, ale nie tylko dla nich, w błyskotliwy sposób zgłębia w niej tragiczną kwestię życia i miłości.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Światowy bestseller, na którego czekałam pół roku w swojej bibliotece. Czy było warto? Zdecydowanie. "Gwiazd naszych wina" to historia nastolatków, którzy na co dzień zmagają się z rakiem. Budzą litość, spotykają się z ukradkowymi spojrzeniami, znajomi nie potrafią z nimi rozmawiać i nie wiedzą jak zachować się w ich towarzystwie. • A jak wygląda ich życie? Są dni lepsze i gorsze, są chwile załamania. Walczą z bólem, ale cieszą się z każdego lepszego dnia. Spotykają się z innymi osobami, które chorują i właśnie na takim spotkaniu Hazel poznała Izaaca i Augustusa, który nie mógł oderwać od niej wzroku. Pomiędzy całą trójką rodzi się przyjaźń, a pomiędzy Hazel i Gusem coś więcej. • Spędzają ze sobą wiele czasu. Świetnie się bawią i są dla siebie wsparciem. Kto lepiej ich zrozumie, jak nie ktoś, kto przechodzi przez to samo? W domu Augustusa wisi wiele motywacyjnych cytatów, w tym ten, który obojgu niejednokrotnie dodawał wiele otuchy: „Bez smutku nie zaznalibyśmy smaku radości”. Gdyby nie choroba, pewnie nigdy by się nie spotkali. • Na uwagę zasługuje motyw z rozpaczliwie samotną huśtawką ogrodową, która poszukuje kochanego domu. Ma ona też głębsze znaczenie, w kontekście osoby, która ją otrzymała. Ludzie czasem bezmyślnie tracą swój czas na siedzenie przy komputerze, zamiast cieszyć się życiem. • Historii tej znajomości towarzyszy lektura „Cios udręki”, która ma dla nich ogromne znaczenie. Jej zakończenie jest nietypowe i nastolatkowie chcą poznać dalsze losy jej bohaterów. Udaje im się nawiązać kontakt z jej autorem. Czy ten napisze dla nich zakończenie? • To, co jest wstrząsające w tej powieści to pokazanie młodego człowieka, pełnego sił, a z którego nagle ulatuje życie. A także załamani rodzice, którzy wiedzą, co ich czeka, nie wiedzą tylko kiedy oraz podejście do tego trudnego tematu ich dzieci. Zastanawiasz się, kto by Ciebie wspominał po śmierci? Jak żyliby Twoi bliscy? Z takimi myślami borykają się Ci doświadczeni życiem nastolatkowie. • Czy zakończenie tej historii może być dobre? Na pewno jest niesamowite, wyjątkowo poruszające i pouczające. Dla czytelnika określenie „dobre” oznacza, że nasi bohaterowie przeżyją. A na koniec dostajemy lekcję życia. Zawsze jest tak, że z dwojga zakochanych, któreś odejdzie wcześniej. Druga osoba jest skazana na cierpienie. Najlepszym zakończeniem mojej recenzji będzie cytat z książki: „Nie masz wpływu na to, że ktoś cię zrani na tym świecie, (…) ale masz coś do powiedzenia na temat tego, kim ta osoba będzie". Czy jesteśmy zadowoleni ze swoich wyborów? Ja na pewno polecam wybór książki „Gwiazd naszych wina”.
  • Nie potrafię zacząć pisać tej recenzji bez użycia w pierwszej kolejności słów: Najpiękniejsza książka jaką w życiu czytałam! Chociaż wiem, że to banał to jednak książka bardzo mnie poruszyła i zachęciła do refleksji nad kruchością życia. • Hazel ma 16 lat, raka, ulubioną książkę i świadomość czekającej jej śmierci. Augustus to chłopak pełen życia i pozytywnego myślenia. Losy obojga splatają się na grupie wsparcia. Hazel i Augustus początkowo przyjaźnią się, jednak z przyjaźni rodzi się coś więcej... • Słowa, które aktualnie można znaleźć wszędzie: • -okay? • -okay • oznaczą ich "na zawsze" i chociaż wydaje się, że w tym wieku to niemożliwe, że to nie ma sensu, to słowa te stają się najważniejsze zarówno w książce dla bohaterów, jak i dla czytelnika, przynajmniej w moim przypadku. • Temat śmierci to dość drażliwa kwestia i myśle, że ciężka w opisywaniu. John Green w mistrzowski sposób sobie z tym poradził. Nie ukrywam, że nie jedna łezka przy czytaniu poleciała :) Może i jest to smutna książka, ale napisana w zupełnie inny sposób niż wszystkie te gdzie śmierć staje się głównym wątkiem i nie ma już nic poza tym. Tu może i pojawia się śmierć, ale jest opisana zupełnie w inny sposób. • Bardzo podoba mi się wątek Isaaca, chłopak stracił wzrok również po przez nowotwór, ale się nie poddaje i marzy, że kiedyś jeszcze zobaczy świat po przez mechaniczne oczy. Bardzo pozytywna postać, szkoda, że tylko drugoplanowa. • Nie potrafię wymienić nawet jednej rzeczy, która mi się w tej książce nie podobała. Książkę przeczytałam po namowach koleżanki, która tak się powieścią zachwycała, że nie mogłam jej nie przeczytać. Piękna wzruszająca opowieść o miłości i śmierci. O tym, że miłość jest najważniejsza, nawet jeśli na jej drodzę staje choroba i śmierć. Zdecydowanie nie żałuję, że książkę przeczytałam bo naprawdę było warto! Bez dłuższego zastanowienia moge polecić ja każdemu! • A Wy, czytaliście, a może zamierzacie przeczytać?
  • Książka przy której nie raz płakałam. Piękne cytaty. Hazel jest chora na rak z przerzutem do płuc. Nie wiadomo ile jej zostało, jak długo pożyje. Poznaje Gusa i tu zaczyna się najciekawsza cześć książkiKażdy to czytając będzie chciał zmienić to i nieco w tej pięknej a zarazem tragicznej histori.
  • Poruszająca, świetna książka, która zostaje na długo w pamięci.
1 2 3 4
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Olciaczar
Opis
Autor:John Green
Tłumaczenie:Magdalena Białoń-Chalecka Magda Białoń-Chałecka
Wydawca:Wydawnictwo Bukowy Las (2012-2014)
ISBN:978-83-62478-89-7 978-83-64481-17-8 978-83-64481-46-8 83-64481-17-8 978-83-02478-89-7 978-83-62478-90-7 987-83-62478-89-7 987-83-64481-17-8 987-83-64481-46-8
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo