Nienachalna z urody

Autor:
Maria Czubaszek (1939-2016)
Lektor:
Joanna Gajór
Wydawcy:
Legimi (2019)
Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2011-2019)
Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2016)
Heraclon International
Wydane w seriach:
Audiobook - Heraclon International
Duże Litery
Duże Litery - Prószyński i S-ka
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
3.9 (15 głosów)

Najodważniejsza z dotychczasowych książek znanej satyryczki. 

Maria Czubaszek zdradza swoje sekrety i po raz pierwszy mówi o sobie tak szczerze. I tak dużo. Opowiada o ludziach, z którymi się przyjaźniła, pracowała, których mijała w życiu. Komentuje sytuację w kraju (także tę po „dobrej zmianie”). Pewne historie, które czytelnicy już mieli okazję poznać, wreszcie znajdują zakończenie – jak choćby ta, dlaczego nigdy nie pojechała na Galapagos, i jaka jest w tym wina Marcina Wolskiego. A wszystko to, jak zwykle zresztą, jest niezwykle zabawne.

Jednak tylko z pozoru jest to opowieść o niej samej. Satyryczka trzyma w rękach lustro, w którym możemy zobaczyć także siebie i wszystkie nasze wady. Niestety.

Maria Czubaszek mówi wprost to, o czym każdy z nas po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno.

Maria Czubaszek – pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Stworzyła dla radiowej Trójki kultowe słuchowiska: „Dym z papierosa”, „Małgorzaty jego życia” i „Serwus, jestem nerwus”, w których brawurowe role stworzyli m.in. Irena Kwiatkowska, Bohdan Łazuka, Barbara Wrzesińska, Jerzy Dobrowolski i Wojciech Pokora. Słuchowiska te po raz pierwszy emitowane były w „Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym”. Pojawiała się także w programach „Ilustrowany Magazyn Autorów” oraz „Powtórka z Rozrywki”. Jest autorką licznych tekstów piosenek; pierwszy z nich, „Kochać można byle jak”, napisała do muzyki Wojciecha Karolaka w 1965 roku. Piosenki z jej słowami można usłyszeć w wykonaniu takich artystów, jak Alibabki, Ewa Bem, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Krystyna Prońko, Ryszard Rynkowski, Trubadurzy czy VOX.

Napisała dialogi do filmów „Filip z konopi” i „Murmurando”, a także scenariusz do serialu „Lot 001”. Współtworzyła scenariusze do seriali „Psie serce”, „Na Wspólnej” oraz „BrzydUla”. Od 2010 roku w improwizowanym serialu „Spadkobiercy” wciela się w rolę babci Maggie Mekintosz Owens. Użyczyła głosu w dubbingu filmu „Rysiek Lwie Serce” jako Babcia. W 2009 roku została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest współautorką (z Arturem Andrusem i Wojciechem Karolakiem) bestsellerów „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” i „Boks na Ptaku”. Prywatnie jest żoną Wojciecha Karolaka, miłośniczką psów i zatwardziałą palaczką.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Wobec "Nienachalnej z urody" miałam duże oczekiwania. Jak się okazało zbyt duże. • Intrygujący tytuł oraz autorka znana z ciętych ripost skłoniły mnie do sięgnięcia po "Nienachalną z urody" autorstwa Marii Czubaszek. Panią Marię kojarzyłam głównie jako osobę medialną, która nie boi się szczerości na żaden temat. Miałam nadzieje na bliższe poznanie jej osoby okraszone dawką dobrego humoru. Czy najnowsza, a zarazem ostatnia książka autorki sprostała moim oczekiwaniom? • Kompletnie nie wiedziałam, co może na mnie czekać na stronach "Nienachalnej urody", ale jedno było pewne - dobry humor mnie nie opuści. Jak wielkie było moje rozczarowanie, gdy zanoszenia się od śmiechu nie było, nawet uśmiechu nie było. Raczej nie wynikło to z braku zrozumienia, co autorka miała na myśli. • Maria Czubaszek w swojej książce porusza wiele trudnych tematów. Od aborcji, po karę śmierci. Od eutanazji, po politykę. I choć w wielu kwestiach się z nią zgadzam, to ostatecznie pokonała mnie forma lektury. Zbiór luźno rzuconych myśli, krótkie notatki, wpisy z bloga, wspomnienia i przemyślenia. Wszystko zapisane na zasadzie: TEMAT → ODPOWIEDŹ → TEMAT. I tak w kółko. Kompletnie nie pozwoliło mi to na zanurzenie się w lekturze. Może gdyby zamiast książki wypowiedzi pani Marii pozostały krótkimi wpisami na blogu, to mój odbiór byłby bardziej pozytywny. Zamiast tego męczyłam się i co jakiś czas na szybko rzucałam wzrokiem na tekst i przechodziłam do kolejnego tematu. • Sporo powtórzeń w tekście działało na mnie drażniąco. Szczególnie w oczy rzucały się powtarzane żarty w dosyć krótkich odstępach. Do tego kserokopie tekstów pisanych na maszynie były trudne do odczytania. Niby szczegół, ale jednak raziło mnie to. • "Nienachalna z urody" Marii Czubaszek zawiodła mnie na całej linii. Nie rozbawiła ani nie zaciekawiła. Lektura książki była dla mnie bardzo nużąca, dlatego cieszę się, że całość jest dosyć krótka i w miarę szybko się czyta. • Pani Maria Czubaszek wspomina, że nie lubi pisać i robi to tylko dla pieniędzy. I tak właśnie się czułam, czytając tę książkę. • Recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com
  • Maria Czubaszek w najlepszym wydaniu. Pisała lub mówiła wprost rzeczy, które zwykle wywołują skandale. Nie chciała mieć dzieci, bo ich nie znosiła. Przyznała się do dwóch aborcji. Paliła więcej niż smok. Otwarcie mówiła, że woli pracować z mężczyznami, bo są prości w obsłudze, wiele rzeczy mówią wprost i widać, jak kopią pod tobą dołki.
  • Nigdy nie zagłębiałam się w tym co mówi ani co robi Pani Czubaszek. Wiele osób traktowało ją jako zło konieczne za jej postawę wobec świata i życia. Czytając "Nienachalną z urody" poniekąd odnalazłam w niej trochę siebie. Także jestem osobą nie dającą sobie w kaszę dmuchać i mającą swoje zdanie, o które walczę do końca. W książce poznajemy Panią Marię od stóp do głów. Nie była to osoba nosząca wysoko głowę. Żyła jak każdy inny, przez jednych lubiana przez drugich nie. Pracowała po to by mieć z czego żyć a nie żyła po to by pracować; przed nikim niczego nie ukrywała. • W książce pokrótce opisuje postaci, z którymi była w bliskim kontakcie; tych, z którymi pracowała i dla których pracowała. Możemy tu napotkać postać Wojciecha Karolaka- męża satyryczki, Ireny Kwiatkowskiej, Agnieszki Osieckiej, Marcina Wolskiego, Jana Pietrzaka, Artura Andrusa, Wojciecha Cejrowskiego i wielu wielu innych. • Z czystym sumieniem polecam książkę, pisana nieco podniosłym tonem czasem rozśmiesza i bawi do łez a czasem wnet zadziwia i przeraża.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
monikam1986
Opis
Autor:Maria Czubaszek (1939-2016)
Lektor:Joanna Gajór
Ilustracje:Wojciech Karolak
Tłumacz:Maciejka Mazan
Wydawcy:Legimi (2019) Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2011-2019) Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2016) Heraclon International
Serie wydawnicze:Audiobook - Heraclon International Duże Litery Duże Litery - Prószyński i S-ka
ISBN:978-83-7648-950-6 978-83-8069-350-0 978-83-8097-586-6 978-83-8097-600-9 978-83-8097-996-3 978-83-8097-997-0 83-8069-350-0 798-83-8069-350-0
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne historia książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka MP3 nagrania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo