Zielone martensy

Autor:
Joanna Jagiełło
Lektor:
Julia Trembecka
Wyd. w latach:
2007 - 2019
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21635-21651
ISBN:
978-83-10-13109-6, 978-83-10-13137-9
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0

II nagroda w IV edycji Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Zdaniem Feliksa szkoła przypomina front, na którym toczy się walka nie na pięści, lecz na marki ciuchów i smartfonów. On jednak nie zamierza brać udziału w tych zawodach, zwłaszcza że ma znacznie poważniejsze problemy i cały dom na głowie.

Otylia również odstaje od reszty uczniów gimnazjum: barwne ciuchy, aureola rudych włosów, lekka nadwaga, którą dziewczyna w ogóle się nie przejmuje, i charakterystyczne zielone martensy… Oraz optymizm, którym zaraża, choć i jej nie brakuje zmartwień.

Nic dziwnego, że Feliks od razu zwraca na nią uwagę. Tę dwójkę outsiderów szybko połączy przyjaźń – a może coś więcej?

Książka Joanny Jagiełło pokazuje, że czasem warto iść pod prąd.

Joanna Jagiełło (ur. 1974) ukończyła wydział anglistyki na UW. Współpracowała z czasopismami „Perspektywy” oraz „Cogito” jako dziennikarka i autorka materiałów do nauki języka angielskiego. Uczyła na wydziale anglistyki oraz w liceach i gimnazjach. Przez wiele lat pracowała jako redaktorka podręczników do języka angielskiego. Jest autorką autobiograficznej powieści dla dorosłych „Hotel dla twoich rzeczy” (2014) oraz dwóch powieści dla młodzieży: „Kawa z kardamonem” (2011) i „Czekolada z chili” (2013). Obie zostały wydane również na Ukrainie. Napisała także książki dla młodszych dzieci: „Oko w oko z diplodokiem” (2013) oraz „Pamiętnik Czachy” (2014), a także dwa tomiki poetyckie: „Moje pierwsze donikąd” (1997) i „Ślady” (2013). Oprócz pisania lubi grać na gitarze, śpiewać i malować. Ma dwie córki. Mieszka w Warszawie. 

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • „Zielone martensy” Joanny Jagiełło to bardzo pozytywna powieść dla młodzieży. I serwująca świetne poczucie humoru. Choć niewesołe są sytuacje w niej opisywane. • Mama Feliksa i Wiki wyjechała do pracy do Niemiec. Ojciec dawno ich opuścił. Dzieci pozostają pod opieką babci, ale babcia pewnej nocy ląduje w szpitalu z zapaleniem otrzewnej. Zanim mama przyjedzie, Feliks stara się stwarzać przed znajomymi i nauczycielami pozory obecności rodziców. Mama wraca, owszem, ale tylko na parę dni, do powrotu babci ze szpitala. Cały dom nadal jest na głowie czte­rnas­tole­tnie­go Feliksa. • W tym wszystkim jedynym jaśniejszym promyczkiem jest dla niego nowo poznana Opta – nietuzinkowa dziewczyna z niższej klasy. Jak się wkrótce okazuje – i ona nie ma idealnie. Bo jej mama nie żyje. Ale za to jest tata i to bardzo fajny. Opta w każdej sytuacji potrafi dostrzec pozytywne strony. I swoim optymizmem powoli zaraża Feliksa.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Opis
Inne tytuły:21646
Autor:Joanna Jagiełło
Lektor:Julia Trembecka
Wydawcy:Legimi (2019) Wydawnictwo Nasza Księgarnia (2016-2019) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2018) IBUK Libra (2016) NASBI (2016)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 21635-21651
ISBN:978-83-10-13109-6 978-83-10-13137-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania pliki i bazy danych powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 18 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo