Koronki z płatków śniegu

Autor:
Gabriela Anna Kańtor
Wyd. w latach:
2015 - 2019
ISBN:
978-83-60540-40-4, 978-83-7779-382-4
978-83-7779-385-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
historia
książki
powieści
Więcej informacji...
3.0 (2 głosy)

Wielowątkowa saga rodzinna, prowadzona na kilku poziomach tematycznych. Saga niezwykła, gdyż napisana niechronologicznie - to, co było dawniej, przeplata się z tym, co dzieje się teraz. Akcja powieści, tocząca się w latach 1864 - 2015, osadzona jest w realiach historycznych kresowego Polesia i śląskiego pogranicza, oraz współczesnej wsi małopolskiej, przy czym na plan pierwszy wysuwają się żywe i intrygujące postaci głównych bohaterów. W powieści wrze jak w przysłowiowym tyglu; mieszają się barwne wspomnienia, tajemnice rodzinne, postawy, pragnienia, odważne podróże, wielkie miłości i bolesne straty. Powoli, jakby pracowicie dziergana przez pokolenia, wyłania się tożsamość tej rodziny - krucha i delikatna, łatwa do zniszczenia, niczym tytułowe koronki z płatków śniegowych. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu nasza przeszłość ma wpływ na teraźniejszość, na to, co sobą reprezentujemy, jakich wyborów dokonujemy, czy chcemy pamiętać o przodkach? Co jest kluczem do owej rodzinnej tożsamości? Ziemia, na której się wzrasta? Mowa, której nauczyła matka? Przekonania polityczne? Czy może rodzina, żyjąca sto pięćdziesiąt lat temu w białym dworku na Polesiu? Co pozostaje nam z obecności tych, którzy odeszli, choć - jak mówi poeta - “po ich głosach wciąż drży powietrze?” Ile jesteśmy w stanie zachować w naszej rodzinnej pamięci? Ponury pomruk powstania styczniowego, trzy śląskie zrywy powstańcze, obie wojny światowe, upadek komunizmu – czy może po prostu łatwiej zapamiętujemy zwykłą miłość, radości i smutki, koronkową suknię ślubną prababki, kataryniarza ze złotym pierścionkiem na szczęście, fontannę z kamienną foczką, dworek wśród angielskich róż… i psa, który nazywał się Ugryź? Szymon Mucha - “Kolęda dla nieobecnych”
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Książka ta nazwana sagą rodzinną, choć objętościowo jak na sagę niewielka, to debiut autorki i opowiada o śląskiej rodzinie Ruczajów, której założyciela hrabiego Juliusza rzuciło, po 1864 roku, hen z Polesia właśnie na Śląsk. Rozrzucało ich przez pokolenia też na pogranicze, wieś małopolską i w zasadzie po świecie, gdyż najmłodsza z nich rodzi się w Argentynie. • Przez 150 lat /1864 - 2015/ rodzina Ruczajewskich vel Ruczajów - nazwisko zmienia Juliusz - doświadczyła i wiele dobrego, i złego Ale każdy z jej członków, to człowiek dumny i wrażliwy. Ta historia o kilku pokoleniach szlacheckiej rodziny z Polesia , a potem rdzennych Ślązaków bogato ilustrowana jest fotografią, tekstami wierszy, piosenek - folklorem ukazującym śląską, ale zarazem polską duszę. Piękne jest zakończenie, kiedy babcia zapytana kim jest Polką czy Niemką odpowiada "JO ..jestem ze Śląsko" • Autorka zastosowała też ciekawy zabieg narracyjny - przenika się teraźniejszość z przeszłością i jeszcze wtręty retrospekcyjne. Warto przeczytać. Choć recenzje, jak to recenzje są różne to jednak uważam tę powieść za udany debiut autorski, pięknie opowiadający o więzach rodzinnych całych pokoleń. z historią Polski i Śląska w tle.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Gabriela Anna Kańtor
Wydawcy:NASBI (2019) Wydawnictwo MG Ewa Malinowska-Grupińska (2017-2019) IBUK Libra (2017) Legimi (2017) Narodowa Oficyna Śląska Andrzej Roczniok (2015)
ISBN:978-83-60540-40-4 978-83-7779-382-4 978-83-7779-385-5
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika historia książki literatura literatura piękna powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo