Rdza

Autor:
Jakub Małecki
Wydawcy:
Wydawnictwo Sine Qua Non (2017-2018)
Legimi (2017-2018)
Wydane w seriach:
AudioBook
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
książki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
4.1 (21 głosów)

Przyjaźń poddana wielkiej próbie i marzenie, które staje się ciężarem

Lato 2002 roku. Czekając na powrót rodziców z wielkiego miasta, siedmioletni Szymon układa monety na torach. Nie wie, że jego życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.

Kilka dekad wcześniej jego babka, Tośka, wyrusza w podróż, którą zapamięta na zawsze. Wyrwana z bezpiecznego domu dziewczynka trafia do obcego świata, którego zasad musi się nauczyć. Jako dorosła kobieta stanie przed konsekwencją swoich dawnych wyborów.

Losy tych dwojga splatają się w sposób, którego żadne z nich się nie spodziewa. Zmuszeni żyć ze sobą, pomimo różnic, Szymon i Tośka próbują zrozumieć się nawzajem i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.

***

Strata. Zaczynanie życia od nowa: bez rodziców, bez męża, bez palców, bez domu i bez pomysłu, jak będzie wyglądać nowe. Mozolne wdrapywanie się po kolejnych dniach, w nowych okolicznościach. Wszystko będzie dobrze, powtarzają wokół. Brzmi niczym ulubiona mantra Polaków na skraju. Rdza pozostawia ślad na długo. 

 - Sylwia Chutnik

Brakowało wam polskiej powieści współczesnej, napisanej z naprawdę epickim rozmachem? Oto ona – rozgrywająca się dziś i przedwczoraj, porywająca Rdza autora kultowego już Dygotu.

 - Piotr Bratkowski, „Newsweek”

Fragment książki - Rdza

issuu.com/wydawnictwosqn/docs/rdza_issuu

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Uwielbiam styl pisarski Jakuba Małeckiego. Jest subtelny, wyrafinowany, wysublimowany. To inteligentna proza, o którą teraz tak trudno… Przekonał mnie on do siebie już wcześniej powieścią „Dygot”. „Rdza” też zdołała wywrzeć na mnie duże wrażenie. • Jest to książka, która na pewno na długo zostanie w pamięci czytelnika. Traktuje o przyjaźni, w zasadzie bezgranicznej. Mówi o przyjaźni poddanej naprawdę wielkiej próbie oraz marzeniach, które zdają się być niemożliwe do spełnienia. Akcja powieści rozpoczyna się w pewien wakacyjny dzień roku 2002, kiedy to mały chłopiec Szymon oczekuje powrotu swoich rodziców z wielkiego miasta. Gdy jednak wchodzi do domu swej babci, Tośka informuje go, że miał miejsce nieszczęśliwy wypadek i że rodziców Szymon już do końca swego życia więcej nie zobaczy. Od tej pory chłopiec zdany jest już tylko na babcię. Już nic nie będzie takie samo jak dotychczas. „Wszystko będzie dobrze” rozbrzmiewa każdego dnia niczym mantra… Czy tak rzeczywiście będzie? Czy to tylko mrzonki, nic nieznaczące puste słowa? Szymon i Tośka próbują zrozumieć siebie nawzajem, co wcale nie jest takie łatwe. Są zmuszeni żyć ze sobą mimo wielu różnic. Codziennie zmagają się ze zwykłymi problemami, jak i ze swoją przeszłością. Od tej przeszłości tak wiele teraz zależy i od zawieranych przyjaźni… Strach, niepewność, lęk, niezdecydowanie towarzyszą im niemalże każdego dnia i uprzykrzają im życie… W końcu Szymon rezygnuje ze swych marzeń o podjęciu studiów, ze swojej miłości i wyjeżdża. Udaje się do swego wuja i zatrudnia w agencji pocztowej, która zajmuje się niedoręczonymi przesyłkami listowymi. Chłopak zafascynowany jest czytaniem „cudzej” korespondencji i poznawaniem problemów innych… W pewnym momencie przypadek sprawia, że wśród tych zagubionych listów odnajduje kilka, których autor jest mu z całą pewnością doskonale znany. Ich przerażająca momentami treść wzbudzona w Szymonie przerażenie, ale też motywuje do działania. Okazuje się, że los znów postanowił skrzyżować ścieżki skłóconych w tej chwili przyjaciół. Dzięki temu mają szansę zacząć wszystko od samego początku. • „Rdza” – zniewala, zaskakuje, wzrusza… Polecam lekturę.
  • Całość recenzji: [Link] • Książka opisuje losy dwojga bohaterów, Szymka i Tosi. Pisana jest naprzemienne, raz o Szymku, raz o Tosi. Czas akcji również jest różny, od czasu wojny i bombardowań, które przeżyła Tosia jak była mała, do XXI wieku, aż Szymek dorósł. 7-letni Szymek bawiąc się na torach z Budzikiem jeszcze nie wiedział, że tego dnia wszystko się zmieni i jego życie nie będzie już takie same. Z niecierpliwością czekał na rodziców, aż wrócą z Warszawy i dadzą mu obiecany komiks. Niestety nie dane mu to było. Gdy wrócił do domu babci, którą była Tosia, okazało się, że rodzice mieli wypadek i opiekę nad nim przejmuje właśnie Tosia. Okazało się, że sporadyczne wizyty to nie to samo co mieszkanie razem na co dzień i oboje musieli nauczyć się ze sobą współżyć. Książka jest pisana w taki sposób, że skłania do przemyśleń nad życiem i wyborami, których dokonujemy. Nie ma w niej dużo rozbudowanych dialogów, raczej krótkie i zwięzłe, oddające całą treść, którą bohater ma do przekazania. Do lekkich i banalnych książka nie należy i myślę, że słusznie była nominowana do Książki Roku 2017.
  • Przetykana w czasie, nielinearna, nieoczywista i niesamowita. Napisana pięknym językiem, nad wieloma pojedynczymi zdaniami długo się pochylałam i rozważałam. Trudne historie opisywane oczami dziecka. Z pewnością sięgnę po inne książki Małeckiego. Polecam dla tych którzy delektują się prozą i ciekawymi nieoczywistymi pozycjami.
  • Myślę że książka zasługuje na więcej gwiazdek, jednak nie był to akurat jej czas - na pewno do niej wrócę by jeszcze raz, byc moze uważniej śledzić losy bohaterów.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Jakub Małecki
Lektor:Andrzej Ferenc
Wydawcy:Wydawnictwo Sine Qua Non (2017-2018) Legimi (2017-2018)
Serie wydawnicze:AudioBook
ISBN:978-83-65836-25-0 978-83-65836-83-0 978-83-8129-055-5 978-83-8129-229-0 878-83-65836-25-0 878-83-65836-83-0 978-83-65836-25-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 19 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo