Lalkarz z Krakowa

Tytuł oryginalny:
The dollmaker of Krakow
Autor:
Rachel Maria Romero
Ilustracje:
Tomislav Tomic
Tłumacz:
Marta Duda-Gryc
Wydawcy:
Wydawnictwo Galeria Książki (2018)
Legimi (2018)
ISBN:
978-83-65534-94-1, 978-83-65534-95-8
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.5 (4 głosy)

Jest wojna.

Jest cierpienie.

Ale jest też magia

i jest nadzieja.

Kraków, Polska, rok 1939. Za sprawą magii w pewnym sklepie z zabawkami ożywa mała lalka o imieniu Karolina. Karolina zaprzyjaźnia się z Lalkarzem, właścicielem sklepu – miłym, złamanym przez życie człowiekiem.

Kiedy okupacja niemiecka zasnuwa cieniem miasto, Karolina i Lalkarz postanawiają za pomocą czarów uratować przed straszliwym niebezpieczeństwem swoich żydowskich przyjaciół, bez względu na ryzyko.

Ta ponadczasowa opowieść, w której baśń i elementy folkloru splatają się z historią, pokazuje, że nawet w najmroczniejszej sytuacji można odnaleźć nadzieję i przyjaźń.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Nie zachwyciłam się tą książką. No nie, mimo moich szczerych chęci. Nie wiem kto tu zawinił - autorka, czy tłumacz, ale ja nie mogłam tego czytać. Miałam wrażenie, że zdanie ma trzy słowa, podmiot, orzeczenie, kropka i tak w kółko, styl języka mi przeszkadzał. Przebrnęłam do końca, choć nie powiem, fragmenty z Krainy Lalek były całkiem ok. Główna fabuła dla mnie zbyt banalna, przewidywalna, lakoniczna i niestety nie trzymająca się tzw. "kupy". Porównanie tej książki do "Złodziejki książek" jest bardzo mocnym nadużyciem. Złodziejka to piękna historia, ta.... cóż... niestety ...
  • Patronat Biblioteki Kraków i KrakówCzyta.pl • Moc i odwaga Lalkarza • Biblioteka Kraków, podobnie, jak Radio Kraków, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kids Kraków oraz portale lubimyczytać.pl, kulturatka.pl, krakowczyta.pl, granice.pl, wielkibuk.com objęła patronatem medialnym książkę R. M. Romero „Lalkarz z Krakowa” adresowaną do dzieci w wieku 9-12 lat. Dlaczego warto zwrócić na nią uwagę? Jest kilka powodów m.in. tematyka związana jest z naszym miastem, dotyczy czasów okupacji, opowiada o trudach, ale i radościach, pojawiają się elementy magii, nietypowe grafiki i ornamenty, motywy zaczerpnięte z różnych kultur, a przede wszystkim przyjaźń i nadzieja na lepsze jutro. • „Lalkarz z Krakowa” to pierwsza książka dla dzieci autorstwa pisarki z Colorado. Opowiada o wojnie i cierpieniu, przenosi czytelnika do Krakowa 1939 roku, w czasy okupacji. Nie jest to łatwa książka, ponieważ jej akcja prowadzona jest dwutorowo. Z jednej strony jest to opowieść o sytuacji Krakowa i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej, a szczególnie Żydów, z drugiej magiczna opowieść o Krainie Lalek. Czytelnik musi się mocno skupić, by nie stracić właściwego wątku fabuły. Bohaterem jest tytułowy Lalkarz, czyli Cyryl Brzezik oraz jego przyjaciółka - lalka Karolina, która mówi i porusza się. Istotnym momentem jest ich spotkanie z Żydem Józefem Trzmielem i jego córką Rene. Czytelnik obserwuje rozwijającą się przyjaźń, aż do momentu utworzenia getta i zamknięcia przyjaciół w tym odizolowanym miejscu. Dla Lalkarza ważna jest przyjaźń i dobroć drugiego człowieka, dlatego ryzykując własne życie ratuje kilkanaście dzieci z getta, w tym Renę. Czy poniesie za to konsekwencje? Zachęcam do lektury. • Jest to ponadczasowa i nadal aktualna opowieść, która pokazuje, że z każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji można znaleźć wyjście. Książka może stać się przyczynkiem do rozmowy z dzieckiem o wojnie i okupacji, relacjach międzyludzkich, a także antysemityzmie i ksenofobii. Szata graficzna z elementami ludowymi zwraca uwagę na bibliotecznych półkach, a ilustracje wykonał Tomislav Tomić. Pomysł na napisanie książki zrodził się w 2005 r., po wizycie Romero w obozie Auschitz-Birkenau, a potem w czasie wolontariatu i pracy przy odrestaurowaniu cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu. • Paulina Knapik • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo