Z miłości? To współczuję:

opowieści z Omanu

Autor:
Agata Romaniuk
Wydawcy:
Wydawnictwo Poznańskie (2019)
Legimi (2019)
Wydane w seriach:
Seria Reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
ISBN:
978-83-66278-41-7, 978-83-66278-42-4
978-83-66431-95-9, 978-83-67054-14-0
Autotagi:
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
4.3 (9 głosów)

Z miłości? To współczuję to opowieść o współczesnym Omanie. O kobietach i mężczyznach, którzy skrywają namiętności pod diszdaszami i abajami, a potajemnie korzystają z Tindera. O umowach przedślubnych, do których warto wpisać sumę, jaką dostanie żona za urodzenie każdego dziecka, a także obietnice finansowania przez męża studiów medycznych. O kraju, w którym kobiety wolą się zaszyć przed ślubem, żeby udawać dziewice. Jest to wreszcie reportaż o miejscu, w którym kontraktowe małżeństwa wciąż są codziennością, a zakochani wbrew woli rodziców mogą zwrócić się do sułtana Kabusa Ibn Sa’ida z prośbą o błogosławieństwo.

Agata Romaniuk z dużą wnikliwością i wrażliwościąprzygląda się ludziom, którymi rządzi wiekowy, bezdzietny i samotny sułtan. Jedyny taki władca w krajach Zatoki Perskiej.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Dla mnie bardzo dobra pozycja. Lekko napisana, dobrze się czyta(prawie jednym tchem). Ciekawe historie z życia Omańczyków. Jeśli ktoś chce poznać bliżej kulturę, realia damsko - męskie’, odrobinę historii w tle - polecam!
  • Bardzo ciekawy temat, jakim jest patriarchat. Dobrze się to czytało, ale spodziewałam się czegoś mocniejszego. Miałam wrażenie, że temat potraktowany został zbyt płasko, zbyt błaho. Mimo wszystko polecam.
  • Wiele osób ma określone wyobrażenia dotyczące aspektów życia w krajach arabskich. Jednak większość z nich ukształtowała się na podstawie zasłyszanych historii lub po obejrzeniu różnorakich programów w telewizji. Mało z nich pochodzi z fachowego źródła, jakim jest rzetelny reportaż. • Zachęcamy zatem Państwa do wzbogacenia posiadanej wiedzy o najnowszy debiut reporterski Agaty Romaniuk pt. Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu. Autorka jest doktorem nauk społecznych oraz absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu. Jej książka to zbiór różnorodnych historii, opisujących życie codzienne w Omanie, głównie z perspektywy kobiet. • W porywającej podróży po tym kraju poznamy jego dwa oblicza. Pierwsze z nich ukazuje bogaty, piękny kraj, który zbudował swój dobrobyt na ropie naftowej. Kraj wpatrzony w osobę sułtana, ludzi biznesu i światowców podróżujących po świecie celem zdobycia jak najlepszego wykształcenia. Jego drugie oblicze, mniej chwalebne, • nakreśla nam życie codzienne Omańczyków. Ich stosunek do pracy, obcokrajowców, a przede wszystkim do siebie nawzajem. W szczególności zaś na linii mąż-żona. Na wstępie poznajemy Omańczyka, który poślubił Polkę. Ich związek wbrew powszechnej opinii okazał się oparty na prawdziwej miłości i szacunku. Dla przeciwwagi poznajemy także inne postacie – dominujące, które wykorzystują stojące po ich stronie prawo. Mężczyzn, którzy pod zasłoną swej powierzchownej nowoczesności kryją odwieczne tradycje płynące z islamu: Wasze kobiety są dla was polem uprawnym. Przychodźcie więc na wasze pole, jak chcecie. I czyńcie coś pierwej dobrego dla samych siebie (Koran, 2: 223). • Reportaż Agaty Romaniuk to warta uwagi pozycja, poszerzająca nasze horyzonty. Pozwalająca poznać blaski i cienie życia we współczesnym Omanie. Warto zaznaczyć (co także podkreśla w posłowiu sama autorka), że książka nie stanowi kompletnego, socjologicznego obrazu życia kobiet w Omanie, jest zaś zbiorem luźnych historii, które pozwalają odbiorcy poznać to … co odmienne z europejskiego punktu widzenia. Na poziomie kostiumu kulturowego, praktyk codzienności, rytuałów, obyczaju, bo przecież rodzi się, kocha i zdradza zawsze tak samo. Polecamy! • Dorota Bojeczko • Biblioteka Kraków
  • Interesujący reportaż
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo