Instytut

Tytuł oryginalny:
Institute
Autor:
Stephen King
Tłumacz:
Rafał Lisowski
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros (2019-2020)
Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2019-2020)
Legimi (2019)
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Biblioteka Akustyczna
ISBN:
978-83-8125-731-2, 978-83-8125-732-9
978-83-8125-739-8, 978-83-8125-772-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.6 (7 głosów)

Mocny jak To, przerażający jak Podpalaczka! Stephen King powraca do motywów znanych z jego najlepszych książek. Zjawiają się w nocy. W ciągu dwóch minut eliminują wszystkie przeszkody. I uprowadzają obiekt. Interesują ich dzieci. Wyjątkowe dzieci… Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny, tyle że bez okien. Wkrótce orientuje się, że trafił do tajemniczego Instytutu i nie jest jedynym dzieciakiem, którego tu uwięziono. To miejsce odosobnienia dla nastolatków obdarzonych zdolnościami telepatii lub telekinezy. W Instytucie zostaną poddani testom, które wzmocnią ich naturalną, choć nadprzyrodzoną moc. Opiekunowie nie mają skrupułów – grzeczne dzieci są nagradzane, nieposłuszne – są surowo karane. Wszyscy jednak, prędzej czy później, trafią do drugiej części Instytutu, a stamtąd nikt już nie wraca. Gdy kolejne dzieci znikają w Tylnej Połowie Luke jest coraz bardziej zdesperowany. Musi uciec i wezwać pomoc. Bo jeśli komuś miałoby się udać, to właśnie jemu. Tylko że nikt dotąd nie uciekł z Instytutu.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Najnowsza powieść Kinga to jednym słowem pożeracz czasu. To książka, od której ciężko się oderwać, a fraza "jeszcze jedna strona" towarzyszy czytelnikowi bez przerwy. • W lesie z dala od cywilizacji mieści się tajemniczy Instytut, do którego trafiają dzieci o nadp­rzyr­odzo­nych­ zdolnościach. Znajdują się tu dzieci TP- o zdolnościach telepatycznych oraz TK- tele­kine­tycz­nych­ (wśród tych wyróżnia się dodatkowo TK- pozytywnych, czyli tych, którzy w sposób kontrolowany potrafią poruszać przedmioty). Do Instytutu (a konkretnie do jego Przedniej Połowy) trafiają w bardzo brutalny sposób, porywani w środku nocy, podczas której mordowani są ich rodzice. W samym ośrodku prowadzone są na nich badania i eksperymenty- nie rzadko z użyciem przemocy (fizycznej i psychicznej). A wszystko to jak się później dowiadujemy ma dużo głębsze, bardziej znaczące dno. • Ta książka bardzo mocno mnie uderzyła. Brutalność badań wykorzystujących dzieci, Tylna Połowa Instytutu (z której się nie wraca), moralny dylemat poświęcenia jednostki dla wyższego dobra - to elementy, które na mnie wywarły wrażenia. • Dodatkowo sposób prowadzenia fabuły, który nie ułatwiał odłożenie lektury...te niemalże 700 stron połyka się nie wiadomo kiedy 🙂 Jeśli lubicie klimaty "Stranger Things" to polecam Wam jako lekturę obowiązkową 👍
    +2 wyrafinowana
  • Najnowsza książka Kinga Instytut opowiada historię dwun­asto­letn­iego­ geniusza Luke'a Ellisa i jego przyjaciół, dzieci obdarzonych telekinezą lub telepatią, co jest przyczyną ich porwania i umieszczenia w eksp­erym­enta­lnej­ placówce. Przetrzymywane dzieci poddawane są testom, badaniom, zabiegom, by głównie zwiększyć ich moce. Instytut to szpital i wojsko w jednym, dzieci traktowane jak obiekty badawcze i rekruci, których nagradza się żetonami, natomiast karze spoliczkowaniem a nawet użyciem paralizatora. Pracownicy placówki to pozbawieni skrupułów dawni wojskowi, myślą że dzięki temu, co robią utrzymana jest równowaga świata. Uwięzione dzieci zawiązują przyjaźnie, natomiast Luke wie, że jeśli nie ucieknie to trafi do Tylnej Połowy a stamtąd jeszcze nikt nie wrócił. Pojawienie się Avery'ego Dixona, którego telepatia jest silniejsza niż innych oraz połączenie sił z Lukiem może przynieść zaskakujące konsekwencje. Co się wydarzy i jakie znaczenie w opowieści ma Tim, były gliniarz, dowiecie się, jeśli przeczytacie. Nie zdziwię się jeśli będziecie zniechęceni zbyt długim początkiem ale nie poddajcie się, bo z każdą stroną będzie lepiej. Naprawdę warto bo to książka, która dostarczy wielu emocji i choć można autorowi zarzucić trzymanie się utartych schematów to dla kogoś kto rzadko czyta tego rodzaju historie nie będzie to miało znaczenia.
  • Niestety jestem nieco rozczarowana, gdyż brak w ksiązce jakichkolwiek strasznych scen czy odrobiny dreszczyku, widac natomiast silny wpływ i mode na "stranger things".
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
ewak2020
Opis
Autor:Stephen King
Tłumacz:Rafał Lisowski
Lektor:Maciej Kowalik
Wydawcy:Wydawnictwo Albatros (2019-2020) Virtualo - Biblioteka Akustyczna (2019-2020) Legimi (2019)
Serie wydawnicze:Audiobook Audiobook - Biblioteka Akustyczna
ISBN:978-83-8125-731-2 978-83-8125-732-9 978-83-8125-739-8 978-83-8125-772-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo