Obłęd

Autor:
Justyna Kopińska
Wydawcy:
Wydawnictwo Świat Książki (2015-2098)
Legimi (2019)
ISBN:
978-83-8031-472-6, 978-83-8031-517-4
978-83-8031-518-1, 978-83-8139-509-0
Autotagi:
druk
książki
2.8 (9 głosów)

Wstrząsająca opowieść o ZŁU absolutnym

Do młodego reportera docierają przerażające pogłoski o koszmarze pacjentów jednego z polskich szpitali psychiatrycznych. Jedyną szansą na zweryfikowanie ich wiarygodności jest wejście w sam środek zamkniętego świata, w którym ZŁO może pozostać zupełnie bezkarne.

Mistrzyni polskiego reportażu przez wiele lat rozmawiała z mordercami, policjantami, prokuratorami oraz psychiatrami, aby spróbować zrozumieć naturę ZŁA. Po publikacji jej tekstów przestępcy trafiali do więzień, a w prawie wprowadzano zmiany dotyczące bezpieczeństwa w instytucjach zamkniętych.

Nie każdą prawdę można opowiedzieć w reportażu. Ale nawet wtedy nie wolno milczeć. Dlatego Justyna Kopińska musiała, w zbeletryzowanej formie, powrócić do najbardziej potwornych miejsc, jakie poznała na swojej drodze.

Wszelkie podobieństwo do prawdziwych zdarzeń i postaci jest przypadkowe i niezamierzone.

Justyna Kopińska – dziennikarka, socjolog. Zajmuje się problematyką kryminalną i społeczną, tematami związanymi z prawem karnym, sądami i więziennictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Stanach Zjednoczonych i w Afryce. Jako pierwsza dziennikarka z Polski otrzymała European Press Prize w kategorii „Distinguished Writing Award”, przyznawaną przez The Guardian Foundation i The Reuters Foundation.

Jest laureatką nagrody dziennikarskiej Amnesty International – Pióro Nadziei, Nagrody ,,Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Grand Press oraz MediaTorów w kategorii ReformaTOR. Przyznano jej wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Otrzymała odznakę Infantis Dignitatis Defensori, ustanowioną rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dzieci.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert
dla wybranego dzieła.
Poszukaj na
Recenzje
  • Kompletnie rozczarowałam się tą książką. Ni to beletrystyka, ni to reportaż. Nie wiem o co chodziło, nie zrozumiałam puenty. Nie, nie polecam.
  • Książka Obłęd Justyny Kopińskiej, mistrzyni reportażu, to zbeletryzowana opowieść o podopiecznych szpitala psyc­hiat­rycz­nego­. I choć autorka twierdzi, że historie opisane w powieści są tylko fikcją literacką, a wszelkie podobieństwo do prawdziwych postaci jest przypadkowe i niezamierzone, to trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak mogły one wydarzyć się w rzeczywistości. • Obłęd to historia reportera Adama, który udaje psychicznie chorego, aby dostać się na oddział szpitala ordynowanego przez doktor Alicję Wasny. Wkracza na teren placówki nie z ciekawości czy w poszukiwaniu taniej sensacji, ale pod wpływem pewnego maila otrzymanego od mężczyzny, który w tym szpitalu umieścił chorego syna. W liście skarży się reporterowi, że właśnie tam z silnego mężczyzny zrobili wrak człowieka. Stwierdza, że w szpitalu dzieją się złe rzeczy i prosi, aby reporter przyjrzał się bliżej całej tej sytuacji. Adam chce sprawdzić, jakie sceny rozgrywają się za murami instytucji, która powinna dbać o zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne swoich podopiecznych. Co wyniknie z tego reporterskiego śledztwa? Jakie tajemnice ordynator Alicji Wasny odkryje Adam? Jakie maski może przywdziać zło? Zachęcam do zajrzenia na karty powieści. • Książka jest mocna, momentami drastyczna, budząca skrajne emocje. To kawał dobrej literatury, ale nie polecam osobom szczególnie wrażliwym. Ogrom zła opisanego w powieści jest wielki, momentami przytłacza, ale czyta się ją jak dobry thriller. Jeśli ktoś lubi ten rodzaj literatury to zachęcam do sięgnięcia po najnowszą książkę Justyny Kopińskiej. • Małgorzata Koźma • Biblioteka Kraków
  • Toż to po prostu istny OBŁĘD. Tyle wyczekiwania na nowe słowa nakreślone ręką Kopińskiej, a tu taki zawód... • Zapowiadało się całkiem nieźle. Dobór tematu związanego z funkcjonowaniem zakładu psychiatrycznego świetny. Niezwykle intrygujący początek, ale niestety im dalej w treść, tym gorzej... Wielu bohaterów, a o historii każdego przekazane tylko jakieś szczątkowe informacje. Gdy już czytelnikowi zaczyna się wydawać, że w końcu poznaje psychikę i motywy działania głównych bohaterów, a akcja nabiera tempa nagle trach... i po wszystkim. Bezsensowny koniec, urwanie fabuły, mnóstwo niedopowiedzeń, brak logicznego zakończenia, który współgrałby ze wstępnym założeniem, celem działań głównego bohatera reportera Adama. Cóż... Wiele zostało w niej powiedziane o złu absolutnym, mnóstwo też tu scen zapierajacych dech w piersiach, ale nic poza tym. Bezwgledność w działaniu, bezduszność i bezkarność... O tym opowiada ta chatyczna proza w zarysie. Czytając ten tekst odniosłam wrażenie, że za szybkim, reporterskim myśleniem autorki nad chęcią stworzenia niebagatelnej fabuły utworu nie nadążały słowa przelewane na papier. • Uprzejmie apeluję więc do Pani Kopińskiej - wracamy szybciutko do formy wnikliwego reportażu. W tym gatunku jest Pani świetna, w prozie jednak niekoniecznie
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo