W niemieckim domu

Tytuł oryginalny:
Deutsches Haus
Autor:
Annette Hess
Tłumacz:
Barbara Niedźwiecka
Wyd. w latach:
2019 - 2019
ISBN:
978-83-08-06942-4, 978-83-08-07109-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.5 (6 głosów)

Wina, wstyd, nierozliczone zbrodnie i przeszłość, którą woli się przemilczeć. Kontrowersyjne spojrzenie na wojenną historię, w którym głos ma podzielone niemieckie społeczeństwo, świadectwa więźniów obozu w Auschwitz są podważane, a okrutni oprawcy wybielani. Czy prawda ma szansę wyjść na jaw, a sprawcy mordu ukarani?

Frankfurt, 1963 rok. Ewa, młoda tłumaczka, córka lokalnego restauratora, Bruhnsa, zaraz się zaręczy. Nieoczekiwanie otrzymuje zlecenie: ma przetłumaczyć zeznania świadków podczas rozprawy sądowej. Jej rodzice, podobnie jak przyszły narzeczony, syn bogatego przedsiębiorcy, są temu przeciwni. Jest to pierwszy w mieście proces przeciw zbrodniarzom SS, którzy służyli w Auschwitz. Ewa nigdy nie słyszała o tym miejscu i dziwi się, że w jej domu nigdy nie mówiło się o tym, co działo się w czasie wojny, podąża jednak za swoimi uczuciami i sprzeciwia się rodzinie. Przyjmuje zlecenie nieświadoma, że ten proces nieodwracalnie odmieni nie tylko niemieckie społeczeństwo, ale także jej własne życie.

Emocjonująca i poruszająca opowieść o bezlitosnych trybach historii, przemocy, miłości, zdradzie i trudnych rozliczeniach z historią. Ta opowieść przemówi z wyjątkową mocą nie tylko do czytelników Łaskawych, Tatuażysty z Auschwitz czy Dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Nie zrozumiemy siebie nawzajem i naszej współczesności bez konfrontacji z tym, co stało się w XX wieku.

„Dokładnie to pamiętam. To były moje pierwsze miesiące w Niemczech. Tak wtedy było.

Zanurzyłam się w tym świecie całkowicie.

Annette Hess niezwykle prosto i obrazowo wprowadza czytelnika w realia lat sześćdziesiątych w Niemczech.

Losy rodziny Ewy pokazują, z jakimi problemami musi zmierzyć się ten naród. A także to, że nawet najbardziej dramatyczną historię można przyswoić, nie uciekać przed nią, ale się z nią zmierzyć, by odnaleźć w niej swoje godne miejsce.

W niemieckim domu udowadnia, że straszna historia nie oszczędzała nikogo”.

Roma Ligocka

Annette Hess (ur. 1967 r.) – niemiecka pisarka i scenarzystka. Pracowała jako dziennikarka, asystentka produkcji programów telewizyjnych i asystentka reżysera w niemieckiej telewizji ARD. W 2015 r. na podstawie jej scenariusza ZDF wyprodukował serial telewizyjny „Ku’damm 56”, opowiadający o życiu kobiet w latach 50. i ich walce o to, żeby mogły same o sobie decydować. W niemieckim domu, debiutancka powieść Hess, odniosła spektakularny sukces – książka trafiła na listę bestsellerów tygodnika „Der Spiegel”, a prawa wydawnicze zakupiło 21 krajów. Do tej pory w Niemczech sprzedano 55 000 egz.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • "Wojna w tle. Jeden proces. 21 oskarżonych. Miliony ofiar" / z rec. / • Ten proces zmienił nie tylko niemiecką rzeczywistość, ale wpłynął też osobiście na tłumaczkę Ewę. • Ewa , zawodowa tłumaczka języka polskiego, przyjmując zlecenie prokuratury na tłumaczenia , pomimo wręcz zakazu narzeczonego i rodziców, dowiaduje się w czasie procesu, że jej rodzina mieszkała w czasie wojny w pobliżu obozu w Auschwitz. • Dziewczynka wtedy była małym dzieckiem, nie pamięta wojny, ale pod wpływem wypowiedzi oskarżycieli, przypomina sobie mgliście niektóre fakty. Dopytywana prze nią rodzina milczy i nie chce wracać do wojennych wspomnień. • Jak na dalsze losy Ewy wpłynie ten proces żołnierzy SS, tak okrutnie postępujących z więźniami w obozie? • Tę powieść warto przeczytać. POLECAM
  • Dla mnie zdecydowanie warta przeczytania. A co my tam mamy ciekawego? Powojenne zakłamanie społeczeństwa niemieckiego. Sprawcy nie mają odwagi spojrzeć w oczy swoim ofiarom. Ofiarami zresztą są nie tylko więźniowie obozów, ale też pokolenie dzieci nazistów. Dla chcących zgłębić temat polecam Mój ojciec był nazistą : rozmowy z potomkami czołowych przywódców Trzeciej Rzeszy/ Tatiana Freidensson
  • Książka z cyklu "prawda zawsze wyjdzie na jaw w najmniej spodziewanym momencie". Główna bohaterka musi się zmierzyć z tym, o czym przez lata jej rodzina starała się zapomnieć.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Annette Hess
Tłumacz:Barbara Niedźwiecka
Wydawcy:Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2019) NASBI (2019) IBUK Libra (2019) Legimi (2019) ebookpoint BIBLIO (2019)
ISBN:978-83-08-06942-4 978-83-08-07109-0
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo