Chłopiec z Kresów:

historia prawdziwa

Autor:
Tomasz Wandzel
Wydawcy:
Wydawnictwo MG Ewa Malinowska-Grupińska (2020)
Legimi (2020)
ISBN:
978-83-7779-601-6, 978-83-7779-602-3
Autotagi:
beletrystyka
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
5.0 (2 głosy)

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Jest rok 1943. Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej zajmowane są raz przez wojska sowieckie, raz przez niemieckie, Ukraińcy zapominają o latach dobrych stosunków i mordują swoich sąsiadów.

Na tym wstrząsającym tle Autor opisuje głęboko wzruszającą historię. Ośmioletni Henryk zostaje oddany przez rodziców do swojego wuja na tzw. przezimowanie. W trakcie zabawy powoduje zaprószenie ognia, od którego zajmuje się cała obora. Przestraszony, w obawie przed karą ucieka. W ten sposób zaczyna się jego wieloletnia niesamowita tułaczka. Przez jakiś czas błąka się po okolicznych miejscowościach, mieszkając w różnych miejscach i u przypadkowych ludzi. Po wojnie trafia do Francji, potem do Algierii. Niezwykłe, jak wielu ludzi dobrej woli spotyka na swej drodze, a jest to przecież historia prawdziwa.

Przez wiele lat Henryk próbuje na wszelkie sposoby odnaleźć swoją rodzinę, która być może została na Kresach.

Chłopiec z Kresów to losy Henryka, jego najbliższych oraz innych bohaterów przedstawione w zbeletryzowanej formie.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Zastanawialam się, czy jeszcze jedna pozycja, z tak wielkiego wyboru powieści kresowych, potrafi mnie jeszcze zainteresowac i czy mogę odkryć coś nowego w kolejnym opisie czytanych juz wielkorotnie publikacji z czasów II wojny światowej na kresach wschodnich. Chodzi tu dokładnie o kresy południowo-wschodnie, czyli dzisiejsza Ukrainę. Po zajrzeniu do wprowadzenia w akcję powieści, zaintrygowało mnie, ze jest to opowieść z zycia kilkuletniego dziecka, spisana w formie powieści przez Tomasza Wandzela, po spotkaniu z dorosłym, a nawet sędziwym bohaterem tego utwotu literackiego. Gdy zaczęłam czytać nie mogłam sie już oderwac od ksiazki, tak niesamotite przezycia, pełne grozy, ale i dobroci ludzkiej, które przezył ośmiolatek odłączony od swoich najbliższych w czasie II wojny światowej i działania band ukraińskich, które pacyfikowały równonegle z Niemcami ludnosć polska na tych terenach. Dla mnie jest to przykład działania niesłychanej Opatrznosci Bozej, bo zycie tego chłopca było ocalone z tak ekstremalnych sytuacji że nie sposób czytac tego bez silnych emocji. Nie kryje tego autor opowieści i sam bohater, który podaje jak nieprawdopodobne wydarzenia ocaliły go od śmerci z głodu, wyniszczenia czy ludobójstwa, które na tych terenach w owych czasach było codziennoscią. Powojenne losy Henryka również obfitują w niesamowite, trudne sytuacje, • i jako dosrosły juz mężczyzna, nasz bohater, nie rezygnuje • z odnalezienia swojej zaginionej rodziny. Czy mu sie to uda ? • Trzeba koniecznie przeczytać... Ksiazka jest napisana dośc prostym językiem, bez zbędnego udziwniania formy wypowiedzi, lecz sam przekaz emocjonalny wystarcza jako wielki walor tej wartościowej i wciągającej powieści. Zachecam wszytskich do jej przeczytania.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Ala
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo