Czarna owca medycyny:

nieopowiedziana historia psychiatrii

Tytuł oryginalny:
Shrinks
Autorzy:
Jeffrey A. Lieberman
Ogi Ogas
Tłumacz:
Maciej Miłkowski
Wydawcy:
Wydawnictwo Poznańskie (2020)
Legimi (2020)
Wydane w seriach:
Zrozum
ISBN:
978-83-66517-40-0, 978-83-66517-41-7
Autotagi:
beletrystyka
dokumenty elektroniczne
e-booki

Z tej książki dowiesz się:

• Co łączyło Zygmunta Freuda ze Steve’em Jobsem?

• Jak wyglądały prehistoryczne przypadki trepanacji czaszki?

• Dlaczego choroby psychiczne leczono lobotomią?

• Co wspólnego miał gangster Al Capone z kompozytorem Robertem Schumannem?

 

Przez lata psychiatria uchodziła za czarną owcę medycyny. Wizyta u psychiatry była ostatecznością i często wiązała się z ostracyzmem społecznym. Nie pomagał fakt, że powstające teorie dotyczące  leczenia schorzeń psychicznych często były ze sobą sprzeczne.

Jeffrey A. Lieberman – były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prowadzi nas, wręcz w detektywistyczny sposób, przez historię jednej z najciekawszych dziedzin medycyny. Pokazuje trudności, przed którymi stawali psychiatrzy, próbując znaleźć przyczyny chorób i sposoby na skuteczne ich wyleczenie. Ale przede wszystkim opowiada o tym, jak długo psychiatrzy musieli walczyć o udowodnienie tego, że choroby, którymi się zajmują, istnieją naprawdę.

 

Książki dobre nie tylko w teorii!

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • W obecnych zwariowanych czasach (bo jak inaczej określić ostatni rok?) sięgnęłam po książkę opisującą dziedzinę medycyny, która przez wieki błądziła we mgle, tak jak obecnie błądzi cały świat, próbując pokonać pandemię Covid-19. Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii opisuje, jak sam tytuł wskazuje, rozwój psychiatrii. Dlaczego czarna owca? Bo zaburzenia psychiczne to coś, do czego niechętnie się przyznajemy nawet w obecnych czasach. Niektórzy wcale nie wierzyli, że choroby psychiczne istnieją (szczególnie negowały je towarzystwa ubezpieczeniowe), a metody ich leczenia moglibyśmy porównać do strzelania na oślep i szalonych eksperymentów. Teorie energii orgonu czy magnetyzmu zwierzęcego teraz wydają się śmieszne lub przerażające – dawniej dawały nadzieję. Psychoanaliza, prób leczenia psychoz gorączką czy śpiączką, celowe wbijanie szpikulca w czaszkę w celu uszkodzenia płatów mózgu, pierwsze próby leczenia elektrowstrząsami czy wreszcie odnalezienie odpowiedniej farmakoterapii pomagającej milionom ludzi, pokazują długą drogę, którą przebyła psychiatria, aby dotrzeć do obecnego momentu. Autor "Czarnej owcy…" – Jeffrey Alan Lieberman od ponad trzydziestu lat zajmuje się leczeniem oraz badaniem chorób psychicznych. Wielokrotnie nagradzany za swoją pracę, głównie za badania nad schizofrenią oraz psychozami, jest profesorem i szefem wydziału psychiatrii na Uniwersytecie Columbia oraz dyrektorem Instytutu Psychiatrycznego Stanu Nowy Jork. Książka Liebermana to nie porcja suchych faktów napisanych skomplikowanym językiem. Autor w dowcipny, dostępny dla laika sposób opisuje schorzenia psychiczne oraz różne metody radzenia sobie z nimi (nie zawsze można było je nazwać leczeniem!) na przestrzeni ostatnich nieco ponad stu lat. Wyjaśnia terminy medyczne, przytacza ciekawe przypadki ze swojej kariery lekarskiej, jednocześnie starając się pomóc nam spojrzeć na pewne metody leczenia z szerszej perspektywy. Książka zawiera fotografi e przedstawiające pionierów leczenia chorób psychicznych, ale także zdjęcia na przykład porównujące mózg osoby zdrowej i chorej na schizofrenię, zobrazowane rezonansem magnetycznym. Reasumując, Czarną owcę medycyny… mogę polecić każdemu, kogo choć trochę interesują zagadnienia psychiatrii, psychologii i ludzkiego umysłu, wielbicielom historii, osobom zainteresowanym medycznymi ciekawostkami czy – na końcu – także każdej osobie, która boryka się z takimi problemami w życiu osobistym lub zawodowym. Książka została wydana przez Wydawnictwo Poznańskie w serii Zrozum. • Agata Lesiak
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo