Złap i ukręć łeb:

Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli

Tytuł oryginalny:
Catch and kill
lies, spies and a conspiracy to protect predators,
Autor:
Ronan Farrow
Tłumaczenie:
Anna Dzierzgowska
Sławomir Królak
Wydawcy:
NASBI (2020)
Legimi (2020)
Wydawnictwo Czarne (2007-2020)
IBUK Libra (2007)
Wydane w seriach:
Seria Amerykańska
ISBN:
978-83-8191-045-3, 978-83-8191-099-6
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
5.0

W 2017 roku Ronan Farrow, syn słynnej hollywoodzkiej pary, Mii Farrow i Woody’ego Allena, prowadził dziennikarskie śledztwo w związku z przemocą seksualną w Hollywood. Sprawa dotyczyła producenta filmowego Harveya Weinsteina, jednej z najbardziej wpływowych osób w branży. Farrow poznawał kolejne ofiary Weinstaina, jednak to nie ich liczba zbulwersowała dziennikarza – najbardziej szokujące było to, jak wielu ludzi od lat wiedziało o całym procederze i uczestniczyło w jego tuszowaniu lub tolerowało go w milczeniu.

Wkrótce okazało się, że wpływy Weinstaina sięgają daleko poza granice jego filmowego imperium. Telewizja NBC, dla której pracował Farrow, zaczęła rzucać mu kłody pod nogi, a w końcu nakazała przerwanie prac nad reportażem. Dziennikarz i świadkowie, którzy zdecydowali się z nim rozmawiać, byli zastraszani przez prawników producenta i inwigilowani przez zatrudnionych przez niego detektywów oraz agencje szpiegowskie. A kiedy wreszcie reportaż ujrzał światło dzienne, wyszło na jaw, że sprawa Weinsteina to tylko wierzchołek góry lodowej – podobnych do niego było więcej, a sieć powiązań między światem polityki, biznesu i mediów przez lata zapewniała im bezkarność.

Za ujawnienie sprawy Weinsteina Ronan Farrow wspólnie z redakcjami „New Yorkera” i „New York Timesa” otrzymał w 2018 roku Nagrodę Pulitzera.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Odwlekałam z przeczytaniem tej lektury. Myślałam, że będzie to wywiad z wieloma kobietami, które opisują drastyczne sceny molestowania seksualnego i że książka będzie koncentrować się na sensacji. Myliłam się. • Jest to rzetelne śledztwo dziennikarskie, które zdemaskowało nie tylko Weinsteina ale też wielu dziennikarzy nadużywających swej władzy i stanowiska w NBC. • Ronan Farrow wie jaki wpływ na psychikę i dorosłe życie ma molestowanie seksualne. Sam jest dzieckiem Mii Farrow i Woodiego Allen’a a jego rodzona siostra, Dylan, była molestowana przez ojca jako mała dziewczynka. Zajęcie się tą sprawą na pewno w dużej mierze było jakąś próbą zado­śćuc­zyni­enia­ w stosunku do siostry, której sam jako dziecko nie był w stanie ochronić, a której oskarżenia został odrzucone przez sąd a reputacja zszargana. • I tak jak ilość pokrzywdzonych kobiet zatrważa to większą tragedią jest fakt, że ogrom ludzi z Hollywood, Wall Street czy newsroomów redakcyjnych największych stacji telewizyjnych świata o tym procederze wiedziały. • Jak przykre jest to, że w imię kariery, sławy nie jesteśmy w stanie wstawić się za koleżanką z pracy, którą właśnie zgwałcił szef. Przykre jest też to, że często ten świat znanych i podziwianych jest tak ohydny. Że za pieniądze jesteś w stanie kupić milczenie ludzi. Sam Farrow był szczerze smutny rozmawiając z Meryl Streep, która starała się udowodnić całemu światu, że nic nie wiedziała, podczas gdy wiedział cały świat Hollywood. • Podziwiam autora, że pomimo gróźb ze strony prawników Weinsteina, zastraszania, braku wsparcia od NBC, byciu śledzonym nie odpuścił. Bardzo zasłużony Pulitzer dla niego i New Yorkera. To są ważne historie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo