Portrecista psów

Autor:
Wojciech Chamier-Gliszczyński
Wyd. w latach:
2020 - 2020
ISBN:
978-83-8191-074-3, 978-83-8191-102-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Więcej informacji...
4.0

Wczesne lata dwudzieste, Pomorze, pogranicze polsko-niemieckie. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości złodziejce, paserce i morderczyni udaje się przejąć nieczynny zakład fotograficzny. Zatrudnia w nim młodego Niemca Martina, chłopaka, który ma nietypową pasję – zawodowo fotografuje psy, najchętniej martwe, bo tylko wtedy może je uchwycić w idealnej ostrości. Gdy właścicielka atelier odkrywa, że Martin jest również zafascynowany kobiecym ciałem, wpada na pomysł, jak wykorzystać jego talent fotograficzny dla dodatkowego zarobku. Traktuje młodzieńca jak syna i wszystko szłoby świetnie, gdyby nie zawiłości ludzkiego charakteru i fakt, że z rodziną, zwłaszcza tą mafijną, najlepiej wychodzi się, nomen omen, na zdjęciach.

Wojciech Chamier-Gliszczyński w swoim brawurowym debiucie z lekkością prowadzi czytelnika przez półświatek międzywojnia, doprawiając całą historię solidną dawką humoru i groteski. Pod powierzchnią tej surrealistycznej prozy kryją się jednak poważne rozważania na temat moralności, ludzkiej natury i tożsamości, a zwłaszcza skłonności człowieka do czynienia zła.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Jam częścią tej siły, która wiecznie zło chcąc czynić, wiecznie czyni dobro. Te słowa z Fausta parokrotnie padają w tej książce, która ukazuje mroczność, kruchość i niezbadane nawet przez nas tajniki naszej psychiki. Nie jest to książka dla każdego i nie na każdy dzień. Nasz odbiór muzyki, sztuki, literatury czy choćby obiadu jest uzależniony od wielu czynników. Ja tę książkę dziś wchłonęłam. Śmiałam się na głos z absurdów sytuacji, imion bohaterów i powiązań literackich czy filozoficznych, często stylem przypominał mi ten humor opowiadania Borisa Viana. Aczkolwiek pozycja ta mówi o zwykłej degrengoladzie egzystencji człowieka. I nie ma to znaczenia gdzie i kiedy rozgrywa się ta akcja. Mnie urzekła.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Wojciech Chamier-Gliszczyński
Wydawcy:Wydawnictwo Czarne (2020) NASBI (2020) IBUK Libra (2020) Legimi (2020) Wiedza i Praktyka (2020)
ISBN:978-83-8191-074-3 978-83-8191-102-3
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo