Kajś:

opowieść o Górnym Śląsku

Autor:
Zbigniew Rokita ...
Wyd. w latach:
2020 - 2021
Wydane w seriach:
Sulina
Książka dla Każdego
Książka dla Każdego (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
Sulina - Czarne
ISBN:
978-83-8191-077-4, 978-83-8191-105-4
978-83-8191-167-2
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.3 (12 głosów)

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem. W podstawówce pani Chmiel grała nam na akordeonie Rotę, a ja nie miałem pojęcia, że ów plujący w twarz Niemiec z pieśni był moim przodkiem.

O swoich korzeniach wiedziałem mało. Nie wierzyłem, że na Śląsku przed wojną odbyła się jakakolwiek historia. Moi antenaci byli jakby z innej planety, nosili jakieś niemożliwe imiona: Urban, Reinhold, Liselotte.

Później była ta nazistowska burdelmama, major z Kaukazu, pradziadek na „delegacjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek z zeskrobanym nazwiskiem przy kompoście. Coś pękało. Pojąłem, że za płotem wydarzyła się alternatywna historia, dzieje odwrócone na lewą stronę. Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących „nieistniejącą” narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia.

Zbigniew Rokita

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • To jest książka potrzebna (i to pewnie bardziej dla Czytelników spoza Śląska, niż wywodzących się z tego regionu), gdyż uzmysławia, jak łatwo posługujemy się utrwalonymi przekonaniami i stereotypami o ludziach z innych części kraju, jak bardzo nie rozumiemy innych, -może nawet : jak bardzo nie chcemy zrozumieć,- abyśmy nie musieli "zmienić zdania", przekonać się, że historia nie jest prostym zapisem z jakiegoś podręcznika, że niezrozumieniem krzywdzimy. • To opowieść osobista Autora, o Jego rodzinie, co tym bardziej zasługuje na szacunek.
    +2 trafna
  • Poruszająca. Wciągająca podobnie jak inne książki o tematyce regionalnej i o mniejszościach np. Kaszebe. Podkreslę w tym miejscu kunszt autora. Dla mnie jako Ślązaka pozycja ważna, światopoglądowa. Kajś wpisuje się w kanon książek o Śląsku.
  • Rzetelna porcja wiedzy i Śląsku. Dobrze się czyta.
  • Śląsk był dla mnie zaskoczeniem. Górny Śląsk jest zielony, choć stoi na węglu, a Dolny Śląsk urzeka zabytkami i przeraża ich zaniedbaniem. Wciąż odkrywam historię tych miejsc, dlatego powolna opowieść o poszukiwaniu korzeni rodziny Autora wciągnęła mnie i zaskoczyła nie raz ukrytą historią dawną i całkiem bliską. Epilog, choć byłam na niego przygotowywana od pierwszej strony, zrobił mi dziurę w sercu. Muszę ją czym prędzej zapełnić podróżą na południowy zachód Polski.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Zbigniew Rokita Zygmunt Rola
Lektor:Wojciech Chorąży
Wydawcy:Fundacja Edukacji Nowoczesnej (2021) Wydawnictwo Czarne (2020) Legimi (2020) NASBI (2020) IBUK Libra (2020) ebookpoint BIBLIO (2020)
Serie wydawnicze:Sulina Książka dla Każdego Książka dla Każdego (Fundacja Edukacji Nowoczesnej) Sulina - Czarne
ISBN:978-83-8191-077-4 978-83-8191-105-4 978-83-8191-167-2
Autotagi:audiobooki CD DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana MP3 nagrania sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo