Błędne siostry

Autor:
Renata L. Górska
Wyd. w latach:
2011 - 2018
ISBN:
978-83-7674-656-2, 978-83-7674-813-9
978-83-7839-010-7, 83-7674-656-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.8 (8 głosów)

Powieść o metamorfozie kobiety obciążonej bolesną i tajemniczą historią. Karola jest Polką mieszkającą od wielu lat za granicą. Nękana migrenami poszukuje spokojnego miejsca, gdzie może podleczyć się i uspokoić. Od koleżanki z pracy dostaje propozycję wyjazdu do odziedziczonego przez nią domu w Karkonoszach. Ma tam w ciszy spędzić pół roku, gdyż dom stoi pusty po tragicznej śmierci rodziców koleżanki. Karola pojawia się na miejscu i szybko rozgaszcza, poznając sąsiadów i spartańskie warunki wiejskiego życia. Ku jej zaskoczeniu, w odludnym domu któregoś wieczora pojawia się obcy mężczyzna, który, jak twierdzi, również ma spędzić tam pół roku w odosobnieniu. Konflikt narasta i jest nie do załagodzenia, gdyż okazuje się, że mężczyzna dostał analogiczną do Karoli propozycję od brata właścicielki. W niesamowitej narracji stopniującej napięcie śledzimy kolejno odsłaniane sekrety losów rodziny Karoli, osobę współlokatora - Armina, i powody, dla których się on ukrywa, oraz dzieje przyrodniej siostry bohaterki. Wszystkiemu towarzyszy karkonoska legenda o błędnych siostrach, które wg ludowych podań posądzone o czary wyszły w góry i tam zginęły zamieniając się w sarny, które w momentach ważnych dla mieszkańców domu ukazują się im na polanie, śpiewając pieśń ostrzegawczą. Z tą legendą związana jest też historia domu i stopniowe jej odkrywanie przez Karolę i lokalnego antykwariusza dzięki listom, książkom i obrazom. Mimo malowniczych okoliczności przyrody, w jakich dzieje się akcja, nie jest to sielska opowieść o szczęściu, a raczej przypowieść o tym, jak często to, co widzimy, nie jest obiektywnym obrazem rzeczywistości, a jedynie naszą projekcją. (merlin.pl)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Wciągająca historia, przyjemnie się czyta.
  • [Link]
  • Z jednej strony jest to niezwykła opowieść, która porywa i zachwyca. Już pierwsze zdania książki przenoszą czytelników w magiczny i nieco tajemniczy świat górskiej osady. Narracja pozwala niemal poczuć świeże powietrze oraz bliskość chmur i nieba. • Minusem jest jednak (zdaniem części klubowiczek) nadmiar wątków i zbyt rozległe opisywanie rzeczy oczywistych. Niektóre panie uznały, że autorka mogłaby opowiedzieć tę samą historię znacznie krócej i bez nużącego „lania wody”. • Pomimo iż opinie są podzielone, warto podkreślić, że „Błędne siostry” to opowieść o metamorfozie kobiety obciążonej bolesną i tajemniczą historią. Mimo malowniczych okoliczności przyrody, w jakich dzieje się akcja, nie jest to sielska opowieść o szczęściu, a raczej przypowieść o tym, jak często to, co widzimy, nie jest obiektywnym obrazem rzeczywistości, a jedynie naszą projekcją.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Renata L. Górska
Wydawcy:Wydawnictwo Replika (2017-2018) Legimi (2016-2018) Replika Aleksander Szabliński (2017) NASBI (2017) IBUK Libra (2017) ebookpoint BIBLIO (2017) Prószyński Media (2011-2016)
ISBN:978-83-7674-656-2 978-83-7674-813-9 978-83-7839-010-7 83-7674-656-2
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 27 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo