Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie
[awatar]
Olesno GBP
36 467
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: 14 687 00 87
Województwo: małopolskie
Powiat: dąbrowski
Adres: ul. Leśna 11A
33-210 Olesno
E-mail: biblioteka@gbpolesno.pl

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie stanowi centrum życia kulturalnego całej gminy. Swoim użytkownikom oferuje bogaty księgozbiór, czytelnię komputerową i czasopism, kącik regionalny, kącik multimedialny wyposażony w filmy, gry multimedialne oraz audiobooki, a na najmłodszych czytelników czeka kolorowy kącik malucha. W bibliotece znajduje się nowoczesne, w pełni profesjonalne, kameralne kino działające w ramach sieci kin społ­eczn­ości­owyc­h Kino za Rogiem. Ponadto w budynku książnicy w Oleśnie można znaleźć kawiarnię Kultura Cafe, salę siłowni i fitness, stół do snookera, salę gier cichych, a także... kręgielnię Azyl Olesno wyposażoną w cztery pełnowymiarowe tory bowlingowe!

Biblioteka to nie tylko książki! Zobacz, co jeszcze mamy w zanadrzu :)😊

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Hieroglify egipskie
  Ćwiek, Andrzej
  Brak ocen
 • Gorzka cena wolności
  Erban, Elżbieta Gizela
  Brak ocen
 • Everest
  Nerkowski, Wojciech
  Ocena: 3.0, głosów: 2
 • Heartstopper
  Oseman, Alice
  Ocena: 5.0, głosów: 2
 • Cz. 6: 1632-1673 : Potop i ogień
  Nowak, Andrzej
  Brak ocen
1 2 3 4

Grono młodych miłośników książek na spotkaniu 15 grudnia 2021 r. pochyliło się nad powieścią Ewy Nowak pt. „Dane wrażliwe”.

Jedna z Klubowiczek, Ania streściła ją tak:  „Główną bohaterką książki jest Nina Petrykowska. Dziewczyna jest w stanie zrobić wszystko, by czymś się wyróżniać z tłumu. Nina bardzo chce zaimponować koleżankom, dlatego dopuszcza  się kłamstw. W domu bohaterki ciągle panowały kłótnie, przez co czuje się przytłoczona. Pod koniec jednak zrozumiała swoje błędy i zmienia swoje zachowanie na lepsze.”

Można jeszcze do tego dodać, że książka świetnie napisana i czyta się ja na „jednym oddechu” . Nic więc dziwnego, że  dyskusja jak zwykle była niesamowita i niezwykle ubogacająca dla wszystkich uczestników spotkania. Lektura generuje wiele różnorodnych emocji, a ukazane w niej problemy sprawiają, że ciągle wyłaniał się nowy temat do poruszenia.

Oczywiście dominujący był wątek związany z kłamstwem, które pociąga za sobą kolejne nieprawdy, aż do momentu kiedy staje się to wręcz nie do opanowania. W taki „tunel” wpadła właśnie bohaterka książki Nina, która zatraciła się w labiryncie kłamstw do tego stopnia, że na końcu sama pragnęła, aby prawda wyszła na jaw, bez względu na konsekwencje. Zwrócono także uwagę na niewłaściwe relacje panujące w rodzinach bohaterów książki pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Innym poruszonym w trakcie dyskusji problemem było to, jak bardzo rani zdradzona przyjaźń. Oczywiście w książce nie zabrakło także młodzieńczych fascynacji oraz uczuć, które rodzą się często w najmniej spodziewanym momencie.

Zakończenie lektury jest optymistyczne. Z kolei wniosek z dyskusji jest taki, że prawda, choć bolesna, przynosi oczyszczenie, a wybaczenie daje radość. „Dane wrażliwe” to naprawdę fantastyczna  książka, jej lekturę można śmiało polecić nie tylko młodzieży, ale też dorosłym, którzy dzięki niej będą mogli na niektóre sprawy spojrzeć z punktu widzenia nastolatka.

Cudownym Klubowiczom dziękuję za wyjątkowy wieczór  dyskusyjny, za otwartość, wspaniałą atmosferę oraz szczerą radość z obcowania z książką.

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży, w styczniu 2022 roku omawiane będą książki „Ponad wszystko” autorstwa Nicoli Yoon oraz „Bachor” napisana przez Katarzynę Ryrych.

DSC_0001.jpg DSC_0001
jpg, 6.8 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, które odbyło się 15 grudnia 2021 r. poświęcone było książce Jacka Galińskiego pt. „Konkurenci się pani pozbyli”. Lektura nie zyskała uznania i przychylności Klubowiczek.

Stwierdzono, że ośmiesza emerytów, a niekiedy wręcz ich obraża oraz wydaje się być ukierunkowana politycznie. Jednogłośność oceny sprawiła, że dyskusja na jej temat była krótka i jednoznaczna.
Dlatego omówiono książki, które każda z Klubowiczek przeczytała w ostatnim czasie oraz dokonano analizy lektur, które były przedmiotem dyskusji klubu w 2020 roku. W związku z tym, że było to ostatnie spotkanie w bieżącym roku, odbyło się w uroczystej oprawie. Podsumowano działalność Klubu, zwracając uwagę, że właśnie mija 11 lat od jego powstania. Oficjalnie przyjęto do grona miłośników książek nową Członkinię, Panią Zosię. Nakreślono także plany działalności na przyszły rok, zwłaszcza w zakresie doboru lektur klubowych. Na okres świąteczny każda z uczestniczek spotkania wylosowała do przeczytania niespodziankę – specjalny pakiet książek spod choinki. Nie zabrakło także serdeczności i życzeń świątecznych oraz noworocznych.

Serdecznie dziękujemy cudownym Klubowiczkom za kolejny rok niezwykłej przygody z książką, za wspaniałe dyskusje oraz  stałą obecność w życiu naszej biblioteki i przyjaźń.

Na kolejne spotkanie zapraszamy w styczniu 2022 roku.

Komentarze (0)

Czy spełnione marzenia zawsze przynoszą szczęście?

Na grudniowym spotkaniu DKK dla Dzieci, które odbyło się 14.12.2021 r. omawialiśmy książkę pt. „Ratunku marzenia!” autorstwa Doroty Suwalskiej. Jak sam tytuł mówi, jest to opowieść o marzeniach oraz ich spełnianiu. Jej bohaterowie to przesympatyczna rodzinka Słowińskich - rodzice Marta i Jacek oraz dzieci najstarsza, nastoletnia Julka, która chce zostać scenarzystką, najmłodsza sześcioletnia Helenka, która uwielbia zwierzątka oraz dziesięcioletni Mirek, który opowiada całą historię. Najważniejszym marzeniem rodziny jest posiadanie domu, położonego w niezwykłym miejscu, by w nim spędzać letnie wakacje. Aby go znaleźć jej członkowie odbywają wiele wędrówek po całej Polsce. Są to zawsze fantastyczne rodzinne wyprawy, które wszystkim przynoszą mnóstwo radości i wydają się nie mieć końca. Kiedy więc po wielu wędrówkach znajdują i kupują wymarzony domek, w uroczym miejscu, w którym są „góry, woda i las”, a na dodatek… uwaga! w miejscowości Książki! Wydaje się, że wszyscy zaznają pełni szczęścia. Ale czy na pewno tak się stanie? Bo przecież budynek wymaga remontu, potrzebne są pieniądze, których niestety brakuje, a przeszkody ciągle się piętrzą.  Czy nie lepiej więc sprzedać ten dom i tym samym mieć święty spokój? Jak zachowają się dzieci w sytuacji, kiedy rodzice chcą poświęcić swoje marzenia dla dobra ogółu? I co tak naprawdę przynosi największe szczęcie?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania łatwo będzie znaleźć po lekturze omawianej książki, która spotkała się z wielką przychylnością Klubowiczów. W trakcie dyskusji zwrócili oni uwagę na wiele bardzo ważnych kwestii, które są w niej poruszone.  Uznali, że jest bardzo ciepła, zabawna, a czasami też wzruszająca opowieść. Rozważali, tak jak bohater książki, czy spełnione marzenia zawsze przynoszą szczęście? Z ogromną życzliwością i sympatią wypowiadali się o bohaterach, zwłaszcza najmłodszej Helence oraz Mirku, który okazał się chłopcem niezwykle wrażliwym. Podkreślili też, że w książce wiele „się dzieje” i jest mnóstwo pełnych humoru przygód. A z drugiej strony jest bardzo mądra i pozwala spojrzeć na pewne sprawy z punktu widzenia ich rówieśnika – Mirka. Klubowiczom dziękujemy za wspaniałą i bardzo ożywioną dyskusję :)😊

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się w styczniu 2022 roku omawiana będzie książka Jarosława Mikołajewskiego pt. „Zwycięski koń”. Serdecznie zapraszamy.

DSC_0002.jpg DSC_0002
jpg, 6.9 MiB, 6000x4000
Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
82
Placówki
Olesno GBP
ul. Leśna 11A
33-210 Olesno

Poniedziałek: 8.00-16.00
Wtorek: 8.00-16.00
Środa: 8.00-18.00
Czwartek: 8.00-16.00
Piątek: 8.00-18.00
Sobota: 8.00-16.00

0
Filia Ćwików
Ćwików 75B
33-264 Ćwików

Wtorek: 10.00-17.00
Czwartek: 09.00-15.00
Piątek: 10.00-17.00

0
Filia Zalipie
Zalipie 128 A
33-263 Zalipie

Wtorek: 09.00-17.00
Środa: 09.00-17.00
Piątek: 8.00-12.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
Szczucin SCKiB
vittoria.genovese
justyna.starzec
jakub1
b.szado
kasialos11
kamandzia
aneta99541
wirginia

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo