O mułach i ludziach:

Dzieciństwo w Georgii

Tytuł oryginalny:
Childhood
the biography of a place,
Autor:
Harry Crews (1935-2012)
Tłumacz:
Tomasz S. Gałązka
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarne (2023)
IBUK Libra (2023)
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
Wydane w seriach:
Seria Amerykańska
ISBN:
978-83-8191-656-1, 978-83-8191-682-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki

Georgia lat trzydziestych i czterdziestych, której prowincjonalna codzienność niewiele różni się od tej w XIX wieku. Brak bieżącej wody, lekarstw, powszechna bieda, często głód pomimo wykańczającej pracy na tytoniowych polach. Szczególna farmerska obyczajowość, miejscowe wierzenia i zabobony. I wszechobecna przemoc, która naznacza życie każdej rodziny.

Crews jako dziecko dwukrotnie znalazł się na granicy życia i śmierci. Doświadczenia te odmieniły go na zawsze, być może sprawiły, że został pisarzem. Zawsze zdawał sobie sprawę, jak wielu jego rówieśników z okolic nie miało tyle szczęścia, by dożyć dorosłości. Tym, którzy przeżyli, przygląda się wnikliwie.

Bezkompromisowo opisuje surowe warunki dorastania na głębokiej prowincji, pieczołowicie odtwarza surowe okruchy piękna – radość na widok ciężarówek z darmową żywnością, obietnice lepszego świata ożywiane katalogami domów towarowych. W każdym bohaterze odnajduje ślady dobroci, docenia gesty wzajemnego wsparcia, o jakie w tych okolicznościach nie było łatwo. Jego książka to ballada o ludziach niepotrzebnych i odrzuconych, którzy robili, co musieli, żeby przetrwać.

„Crews to wyjątkowy gawędziarz z Południa. Łatwo jest gardzić biedotą. „O mułach i ludziach” sprawia, że staje się to trudniejsze. Nadaje tym ludziom, zdającym się należeć do innego stulecia, niemal heroiczną postać. „O mułach i ludziach” to nie rzecz o Ameryce zapomnianej, tylko o tej części Ameryki, którą tak naprawdę odsłania się z rzadka, właśnie w książkach takich jak ta.” „New York Times Book Review”

„„O mułach i ludziach” to najlepsze wprowadzenie do dorobku Crewsa – w znacznym stopniu objaśnia, skąd brała się jego podlana krwią proza. Te wspomnienia stoją jedną nogą w innym świecie, w dziwacznej Ameryce czasów wielkiego kryzysu. Crews z uczuciem i merytorycznie opisuje mnóstwo tematów, od pracy na roli do roboty w fabryce […], od jedzenia po seks. To książka dla wszystkich – żwawa, szczera, skonstruowana tak, jakby miała przetrwać wieki. Podobnie jak jej autor jest krzepka i z gruntu amerykańska.” Dwight Garner, „New York Times”

„Crews znajduje wyjątkowy głos, umie z dojrzałą refleksją pisarską oddać świat i światopogląd pięciolatka, który pewnego dnia zapada na chorobę Heinego-Medina, a później zostaje poparzony podczas świniobicia.” Richard Gilbert

„Wielkim darem Crewsa jest zdolność pokazania nam, jak totalne przekleństwo na nas ciąży i jak totalnie piękni jesteśmy. Crews puszcza z dymem łatwe sposoby na ogląd nas samych, do których lubimy się uciekać, i zostawia po sobie coś lepszego, coś przetopionego w oczyszczającym ogniu.” „New York Newsday”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • W Polsce dopiero odkrywamy literaturę amerykańską. Dzięki Wydawnictwu Czarne możemy poznać jednego z bardziej cenionych autorów Ameryki – Harry’ego Crewsa. • 📚 🇺🇸 • Był on twórcą powieści i opowiadań, których akcja toczyła się na prowincji Stanów Zjednoczonych, gdzie często panowały głód, skrajne ubóstwo, analfabetyzm i zacofanie. „O mułach i ludziach. Dzieciństwo w Georgii” to jego pierwsza książka, opublikowana w Polsce i już ona pozwala poznać kunszt pisarski Crewsa, a także mieć nadzieję, że ukażą się jego kolejne dzieła. • 📘 • „O mułach i ludziach” to historia o codzienności przełomu lat 30. i 40. XX wieku na południu USA. To proza spod znaku Cormaca McCarthy’ego – rzeczywistość jawi się tu w szarych barwach, codzienność jest przygnębiająca, bohaterowie nie mają perspektyw, a ludzie są przeważnie odpychający. Nie ma tu miejsca na szczegółowe opisy przyrody lub skupiania się nad nieistotnymi detalami, bo i nie było na to czasu w przywoływanych czasach; Crews skupia się tylko na tym, co istotne tu i teraz – na przetrwaniu. Miłość czy przyjaźń przestają być wartościami nadrzędnymi, a wszystko blednie w obliczu rozpaczliwej walki o przetrwanie kolejnego dnia.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo