Odwaga straceńców:

polscy bohaterowie wojny podwodnej

Autor:
Kacper Śledziński
Wydawca:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2013)
ISBN:
978-83-240-2774-3
Autotagi:
druk
książki
publikacje popularnonaukowe
3.5 (2 głosy)

Marynarze ORP Orzeł porzucili uznanego za zdrajcę dowódcę w neutralnym porcie. Po spektakularnej ucieczce, bez map, bez torped, wyrwali się z okrążenia na Bałtyku. Tajemnica dalszych losów tego okrętu to jedna z największych zagadek II wojny światowej. ORP Sokół i ORP Dzik przez długie miesiące siały spustoszenie na Morzu Śródziemnym. Zatapiając i uszkadzając ponad dwadzieścia niemieckich i włoskich okrętów, zasłużyły na na zaszczytne miano terrible twins.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Wprowadza w tematykę owianą mitem, dynamiczna narracja ukazuje ludzi,którzy w sposób realny mierzyli się z wojenną rzeczywistością. Autor podaje obszerną bibliografię, na bazie której napisał tekst. Sam tekst w zależności od dotychczasowej wiedzy czytelnika może stanowić albo swoiste podsumowanie tematyki albo wprowadzenie wskazujące dalsze tropy czytelniczej wędrówki.
  • Książka dosyć szczegółowo opisuje działania wojenne polskich okrętów podwodnych oraz związanych z nimi oficerów. Czytamy więc o działaniach Orła, Sępa, Wilka, Rysia, Żbika, Jastrzębia, Dzika i Sokoła oczywiście na tle sytuacji na frontach II Wojny Światowej. • Ciężko mi jest ocenić tę książkę. • Wydaje mi się, że problemem jest zbyt duża ilość cytatów, odwołań i przypisów. Pełno w niej "op.cit", "ibidem" itd. Nie żebym nie był zadowolony- książka ta jest kopalnią literatury traktującej o tematyce podwodniaków ale z drugiej strony mam wrażenie czytania pracy magisterskiej. Czasami trudno się zorientować ile jest tutaj tekstu autora a ile zapożyczeń. • Język jest wprawdzie zrozumiały, a tekst łatwo przyswajalny, jak przystało na pracę, której celem jest popularyzowanie wiedzy o historii. Natomiast jej układ nie do końcamnie przekonał. Niby jest chronologiczny jednak przeskoki pomiędzy opisami działań jednostek polskich, niemieckich czy alianckich czasami bywają męczące. • Pomimo wszystkich tych, niewielkich w sumie, minusów czy niedociągnięć na pewno nie żałuję, że książkę tę kupiłem i przeczytałem. • Przypuszczam, że jeszcze nie raz do niej wrócę. • Polecam wszystkim tym, którzy szukają kompendium wiedzy o polskich podwodniakach.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo