Marianna i róże:

życie codzienne w Wielkopolsce w latach 1890-1914 z tradycji rodzinnej

Autorzy:
Janina Fedorowicz
Joanna Konopińska (1925-1996)
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo Tadeusz Zysk Aldona Zysk (2008-2016)
Medix Plus (1995)
Pax (1977)
ISBN:
83-901327-4-5, 978-83-7506-232-8
978-83-7785-891-2
Autotagi:
druk
powieści
Więcej informacji...
5.0 (3 głosy)

Marianna i róże to rodzaj pamiętnika napisanego przez autorki na podstawie zachowanego archiwum rodziny Malinowskich i Jasieckich, osiadłych w Wielkim Księstwie Poznańskim na przełomie XIX i XX wieku, oraz różnych źródeł historycznych dotyczących tego okresu. Są to przede wszystkim dzieje ziemiańskiej rodziny, jej zwyczajów, tradycji, "spisane" przez Mariannę z Malinowskich Jasiecką dla jej dzieci. Opisy codziennego bytowania rodziny wiążą się jednak z wypadkami o szerszym zasięgu. M. Jasiecka wspomina wydarzenia, którymi żyła Wielkopolska w dobie panowania pruskiego. Znaczne partie wspomnień są poświęcone walce ziemiaństwa i chłopstwa polskiego z germanizacyjną polityką Prusaków na przykładzie działalności Kółek Rolniczych i ich patrona M. Jackowskiego, ks. P. Wawrzyniaka i in. Ukazane też zostały społeczne i narodowe zasługi Emilii Szczanieckiej, której plenipotentem był mąż Jasieckiej, jej stryja ks. Franciszka Ksawerego Malinowskiego, znanego językoznawcy i współzałożyciela Poznańskiego Towarzystwa Naukowego, także Antoniny Estkowskiej, wdowy po głośnym pedagogu Ewaryście, założycielki renomowanej pensji w Poznaniu, w której kształciły się córki autorki wspomnień. Brała ona udział m.in. w uroczystościach w Miłosławiu, w których uczestniczył Henryk Sienkiewicz. Do interesujących epizodów wspomnieniowych należą wzmianki autorki o pobycie Jana Kasprowicza oraz Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Rewelacyjnie wręcz brzmią uwagi Jasieckiej o "Czarnej Księdze" i jej domniemanym autorze A. Swinarskim, który swą konspiracyjną działalnością zwalczał pruską Komisję Kolonizacyjną. Marianna i róże to ciekawy obraz rodziny, której dobro było dla Marianny Jasieckiej najwyższym nakazem moralnym, i zarazem obraz życia w Wielkopolsce w latach niewoli pruskiej.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Dlaczego wybitna? bo prawdziwa. Lubię sagi, ale tę książkę przeczytałam z zapartym tchem. Wielu znudzi, ale świadomość, że treść wychodzi spod pióra kobiety, która opisuje życie swoje i rodziny na przełomie wieku jest niesamowita. Nieustająca refleksja, czy aby na pewno mamy - my babki na co narzekać. Musiałam sobie co chwila powtarzać "ta kobieta też uważa o czym pisze - chce wypaść jak najlepiej i godnie w oczach przyszłych czytelników". Ale czasem się zapominała, szczęścia, tragedie, kłopoty pokazywały prawdziwy obraz życia i kultury w tamtych czasach. Na dodatek skarbnica historii Wielkopolski i okolicznych powiatów. Istnieją jeszcze te dwory, kościoły i prawdziwe nazwiska na cmentarzach. Miałam wielką ochotę wsiąść w samochód i odwiedzić te zakątki... z wielkim sentymentem. Polecam! Kolejna pozycja o kobietach bez słodzenia.
    +2 pouczająca
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:życie codzienne w Wielkopolsce w latach 1889-1914 w tradycji rodzinnej życie codzienne w Wielkopolsce w latach 1890-1914 z tradycji rodzinnej
Autorzy:Janina Fedorowicz Joanna Konopińska (1925-1996)
oraz:Joanna Konopińska (1925-1996)
Wydawcy:Zysk i Spółka Wydawnictwo Tadeusz Zysk Aldona Zysk (2008-2016) Medix Plus (1995) Pax (1977)
ISBN:83-901327-4-5 978-83-7506-232-8 978-83-7785-891-2
Autotagi:beletrystyka biografie druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 18 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo