12.04.2018Nasze Stopy we Wrocławiu

Wrocław.jpg W dniach 06-07 kwietnia br. grupa młodzieży z projektu „Wędrujemy, czyli nasze stopy” wyjechała do Wrocławia, głównie po to, aby uczestniczyć w Wrocławskim Festiwalu Podróżniczym „Równoleżnik Zero”. W tym roku kontynentem przewodnim była Afryka.
W piątek rano (6 kwietnia br.) wyruszyliśmy z dobrymi humorami, ponieważ zapowiadały się cudne dwa dni. Po zakwaterowaniu się w schronisku, rozpoczęliśmy wędrówkę po Wrocławiu, aby przejść grę miejską z instrukcjami wręczonymi przez koordynatora projektu panią Małgorzatę Domagałę. Maszerowania było dużo, ale opłacało się. Gra była tak zaplanowana, abyśmy mogli zobaczyć jak najwięcej pięknych obiektów m.in. kościoły (Marii Magdaleny, Najświętszej Marii Panny, Najświętszego Imienia Jezus i wiele innych), Uniwersytet Wrocławski, pomnik św. Jana Nepomucena. Po przerwie obiadowej trafiliśmy na Wrocławski Festiwal Podróżniczy i wzięliśmy udział w prelekcji o Madagaskarze, czyli ciekawym kraju kojarzącym się z lemurami. Prelekcję prowadził podróżnik, Tomasz Owsiany. Kolejne wystąpienie było prowadzone przez Natalię Ptasińską oraz Wojtka Bolo Maleika. Ta dwójka opowiedziała nam o Durbanie. Następną i niestety ostatnią prelekcją tego dnia był wykład „Trapez afrykański, czyli Polonezem do Afryki”. Naszym rodzimym Polonezem w podróż wybrali się Piotr Hałaszkiewicz i Anita Pacholczyk. Po prelekcji podróż do schroniska oraz małe podsumowanie dnia.

Dzień drugi również zapowiadał się interesująco. Po opuszczeniu schroniska udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu – Filii nr 12. Biblioteka ta mieści się na pierwszym piętrze dworca PKP Wrocław Główny. Tam rozpoczęliśmy grę miejską w przestrzeni biblioteki pt „Hakuna Matata”. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach, na których musieliśmy wykazać się zdolnościami plastycznymi, ponieważ zadaniem było wykonanie afrykańskich sandałów. Kolejnym punktem dnia był udział w dwóch prelekcjach na Festiwalu Podróżnika „Równoleżnik Zero”. Pierwsza pt. „Afryka Nowaka” prezentowana była przez Piotra Tomzę. Natomiast drugą przedstawił Robert Gondka, który opowiadał o wyprawach na najwyższe szczyty Afryki. Wszystkie prelekcje odbywały się w pięknej Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu Filii nr 58 – „Mediateka”.

Wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ świetnie się bawiliśmy i poznaliśmy wielu ciekawych ludzi. Wyjazdy, podróże… to coś, co chyba każdy lubi. Nie trzeba daleko jechać, aby dowiedzieć się czegoś mądrego. Trzeba po prostu w czymś zwykłym umieć zobaczyć coś niezwykłego. Jak to mawiał Moslih Eddin Saadi „Podróżnik, który nie potrafi obserwować, jest jak ptak pozbawiony skrzydeł”. Bardzo serdecznie dziękujemy mamie i dziadkowi Natalii Przewdzięk za bezpieczny przejazd.

Projekt „Wędrujemy, czyli nasze stopy” finansowany jest przez Polsko – Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu Równać Szanse prowadzonego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

autor:   Nasze Stopy

Wrocław.jpg Wrocław