Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim
2018-5-22
14.05.2018Spotkanie z Joanną Sokołowską-Gwizdka
Piotrków Trybunalski MBP

„Teatr spełnionych nadziei. Opowieść o polskim teatrze w Toronto” to tytuł spotkania, które odbędzie się 22 maja 2018 r. o godz. 17.00 w czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29. O teatrze opowie pisarka, dziennikarka, członek Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Joanna Sokołowska-Gwizdka.

Joanna Sokołowska-Gwizdka – piotrkowianka, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, pracowała w Katedrze Literatury Staropolskiej UŁ. Uczestniczyła w Festiwalu Muzycznym w Łańcucie jako korespondent łódzkich „Odgłosów”, współpracowała także z Telewizją Łódź.

Od 2001 roku mieszka na stałe za granicą, najpierw w Toronto, potem w New Jersey, a obecnie w Austin w Teksasie.

W 2012 r. otrzymała dyplom „w uznaniu wieloletniego wkładu wniesionego w działalność kulturalną na rzecz Polonii w USA” przyznany przez Uniwersytet Ludowy w Filadelfii, a w 2016 roku dyplom przyznany przez Austin Polish Society za propagowanie polskiej kultury za granicą. W marcu 2018 r. została laureatką Złotej Sowy Polonii. Nagroda przyznawana jest od 2005 r. w Wiedniu za dokonania twórcze poza Polską.

Jest autorką dwujęzycznej książki „Co otrzymałam od Boga i ludzi. Opowieść o Helenie Modrzejewskiej”, która przedstawia słynną szekspirowską aktorkę podczas licznych spotkań w wielu miastach USA i Kanady. Jest współautorką sztuki teatralnej o Chopinie „Dobry wieczór Monsieur Chopin”, przetłumaczonej na kilka języków, wystawianej w Kanadzie, USA, Brazylii, Francji i Portugalii przez Salon Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto. Jej najnowsza książka to „Teatr spełnionych nadziei. Kartki z życia emigracyjnej sceny” - opowieść o ludziach z pasją, których połączył teatr polski na emigracji.

plakat.jpg plakat
jpg, 1.4 MiB, 1588x2246