16.05.2018Polska- to nasza wspólna sprawa

W dniu 27 kwietnia 2018 roku gościem biblioteki była Pani Eleonora Grondowa, mieszkanka Konopnicy, autorka tomików poezji takich jak: „Warto żyć nad Wartą”, „Piórem i sercem pisane”, „O czym szumią nadwarciańskie drzewa”. W ostatnim tomiku poetka zawarła tradycyjnie swoje umiłowanie do Ziemi Konopnickiej. Nie brak też wierszy o miłości, naturze, na poprawę humoru, a także patriotycznych. W związku z obchodami 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej bibliotece zorg­aniz­owal­iśmy­ spotkanie, aby uczcić to wydarzenie. Pani Eleonora Grondowa przeczytała swoje wiersze opiewające bohaterów z tamtych lat. Gościem biblioteki była również Joanna Zjawińska mieszkanka Felinowa, która muzycznym akcentem uświetniła spotkanie. Zagrała nam: „Dla Elizy”, „Marsz Turecki”, „Czerwone Róże” oraz na zakończenie „Gdzie się podziały tamte prywatki” nawiązując do czytanych utworów przez Panią Grondową o seniorach.
Punktem kulminacyjnym było wspólne, świąteczne śpiewanie pieśni patriotycznych przygotowane, jak podkreślają organizatorzy, "z myślą o integracji mieszkańców”. Uczestnicy mogli skorzystać z tekstów pieśni. Wspólnie zaśpiewaliśmy: „Pierwsza kadrowa”, „Hej, hej ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko”.
Idea takiego muzycznego świętowania niepodległości zrodziła się z przekonania, iż muzyka była i jest ważnym spoiwem naszej kultury codziennej i odświętnej. W przeszłości towarzyszyła walce o przetrwanie, łączyła nas i wzmacniała naszą tożsamość narodową.
Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim za udział w naszej uroczystości pod hasłem „Polska - to nasza wspólna sprawa”. Dziękuję, że przyszliście do biblioteki i włączyliście się do wspólnego świętowania.

eg.jpg eg
jpg, 5.2 MiB, 4496x3000