Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
Gminna Biblioteka Publiczna w Osjakowie
[awatar]
Osjaków GBP
20 139
Rodzaj: Biblioteki publiczne
Telefon: +48 43 842 33 58
Województwo: łódzkie
Powiat: wieluński
Adres: ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków
E-mail: gbposjakow@op.pl

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 17.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 17.00

Czwartek 8.00 - 17.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

Ekspozycja
Zbiory
Nowości w bibliotece
 • Kapelusz Pani Wrony
  Parlak, Danuta
  Ocena: 3.0, głosów: 2
 • Napadałem na banki
  Grek
  Brak ocen
 • Jan Długosz herbu Wieniawa (1415-1480)
  Gogola, Marek
  Brak ocen
 • Grosz do grosza czyli Ekonomia wierszem
  Jasiński, Aleksander
  Brak ocen
 • Źródło wspomnień Krzętle
  Siwiaszczyk, Anna
  Brak ocen
1 2 3 4 5 6 7 8

W dniu 1 sierpnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie wakacje z biblioteką. Tym razem poznaliśmy legendy z woj. wielkopolskiego m.in. „Król kruków” i „Założenie Poznania”.

Legenda o „Królu kruków” opowiada chłopcu, który uratował zranionego kruka. Miał złamane skrzydło, które opatrzył. Przez kilka dni karmił kruka złapanymi przez siebie muchami i poił czystą wodą. Chłopiec chciał, aby kruk z nim został. Okazała się rzecz niezwykła, gdyż kruk przemienił się w karzełka i powiedział, że jest królem kruków. Opowiedział mu całą historię jak człowiek rzucił w niego kamieniem i zranił mu skrzydło. Teraz, gdy jest zdrowy musi wracać do swoich poddanych, a w nagrodę za podarował chłopcu maleńka srebrną trąbkę, którą w razie zagrożenia mógł zatrąbić. Po wielu latach nastało wielotygodniowe oblężenie Poznania przez złowrogie wojska. Po jakimś czasie zaczęło brakować żywności i opatrunków dla rannych. Gdy chłopiec przypomniał sobie o trąbce użył jej, a w powietrzu rozległy się dźwięki. Zaczęły zlatywać całe stada potężnych ptaków. Z krzykiem i zgiełkiem kruki rzuciły się na wrogie wojska. Poznań stał się wolny. Dla uczczenia tego zwycięstwa codziennie w południe trębacz z wieżyczki na ratuszu będzie grał hejnał Poznania.
Legenda o „Złożeniu Poznania” mówi o tym, że Lecz na cześć spotkania po latach Czecha i Rusa w miejscu spotkania zbudował gród warowny Poznań. Minęły wieki i niewielki drewniany gród zamienił się w piękne kamienne miasto. Stoi ono do dziś i jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Zabawy skakanką i tor przeszkód niezwykle ożywił uczestników. Uśmiechy nie schodziły z twarzy.
Na zakończenie wykonaliśmy osłonki na doniczki, ale takie nietypowe bo z patyczków od lodów. Każdy wykonał niepowtarzalną pracę, co nas cieszy, że uczestnicy mają taką twórczą smykałkę

Komentarze (0)

W dniu 25 lipca 2018 odbyło się kolejne spotkanie wakacyjne w bibliotece.
Tym razem poznaliśmy legendy z województwa małopolskiego „O śpiących rycerzach w Tatrach” oraz ”O wężowej wdzięczności”.

Każdy region Polski, ma swoją niepowtarzalną historię, którą warto poznać. Legenda „O śpiących rycerzach w Tatrach” pod Giewontem mówi, że zakuci w zbroje rycerze, śpiący na stojąco, jakby zamierzali w każdej chwili ruszyć do walki z wrogiem, strzegą największego nie tylko w górach, ale i na całym świecie skarbu – WOLNOŚCI.

Z kolei legenda „O wężowej wdzięczności” opowiada o grajku Miecku, którego pięknie granie na skrzypcach obiegło okolice i dotarło nawet do samego Cesarza w Wiedniu. Cesarz chciał, aby zagrał na dworze. Tylko, że sam Miecek nie chciał opuszczać swoich pięknych gór. Pomógł mu w tym Król węży, który ofiarował mu listek ze swojej złotej korony i dopóki będzie go nosił przy sobie będzie niewidzialny nie odnajdzie go ani wojsko, ani żaden dworzanin. Kiedy wrócił do wsi usiadł przed chatą i zaczął grać. Ludzie słyszeli muzykę, ale nikt nie widział, skąd dobiega głos skrzypiec. Ludzie przystają, słuchają i się rozglądają. Nikt nie może dostrzec Miecka muzykanta, ale jego muzykę znają i kochają wszyscy.

Następnie przeszliśmy do części zabawowej, w której rozruszaliśmy się w tańcu i innych przygotowanych gier.

W części praktycznej naszych warsztatów przy­goto­wywa­liśm­y łapacze snów wykonane z darów natury.

Komentarze (0)

W dniu 18 lipca 2018 odbyły się warsztaty wakacyjne w bibliotece.

Podróże są wspaniałe! Fajnie jest poznawać nowe miejsca i ludzi, zwiedzać muzea i galerie, podziwiać egzotyczne pejzaże. Ale czy na pewno musisz wyruszyć do innych krajów, aby przeżyć coś fantastycznego? Czy jesteś pewien, że tu gdzie mieszkasz, nie ma już nic ciekawego?

Jeśli tak, to bardzo się mylisz.

Każdy region Polski, każde miasto i miasteczko ma swoją niepowtarzalną historię. Czasem pełną błędnych rycerzy i mądrych władców, innym znów razem czarownic i rusałek, cudów i diabelskich sztuczek. Potężne góry, nieprzebyte lasy, a nawet maleńkie, od lat zapomniane przydrożne kapliczki kryją w sobie tajemnice bitew, wielkich miłości i zdrad. Zaś po starych zamczyskach, warowniach i murach obronnych nocami przechadzają się duchy książąt i królów, którzy wciąż pamiętają czasy ich pradawnej świetności.

Nasze zajęcia będą wędrówką po legendach polskich, aby dzieci mogły poznać historię związaną z najciekawszymi miejscami w Polsce. Dlatego wysłuchały legend warszawskich „Wars i Sawa”, „Złota Kaczka” oraz „Szabla Króla Zygmunta”.

Te popularne legendy do dziś stanowią symbol w Warszawie w postaci pomnika Warszawskiej Syrenki oraz Kolumny Zygmunta III Wazy, które warto odwiedzić.

Następnie przeszliśmy do ruchowej części zajęć podczas, których dzieci wykazały się spos­trze­gawc­zośc­ią, bystrością i sprytem, gdy rozwiązywali rebusy i zagadki. Nie zabrakło również tańca pingwinów i krasnoludków i z gazetami. Tak dużo uśmiechów i radości na twarzy dzieci sprawiło, że cała sala napromieniowana zostało pozytywną energią.

Na zakończenie wykonaliśmy ramki, ale takie nie typowe bo z patyków, nici, jarzębiny, szyszek i zielonych gałązek. Twórcze działanie naszych uczestników efektownie złożyły się na oryginalne prace.

Komentarze (0)
1 2 3 4 5 6 7 8 9
...
18
Placówki
Osjaków GBP
ul. Częstochowska 22
98-320 Osjaków

Biblioteka czynna jest w godzinach:

Poniedziałek 8.00 - 17.00

Wtorek 8.00 - 16.00

Środa 8.00 - 17.00

Czwartek 8.00 - 17.00

Piątek 8.00 - 16.00

Strona internetowa: biblioteka.osjakow.pl

0
FB Czernice
Czernice 24
98-320 Czernice

Wtorek 17.00 - 19.00

Środa 17.00 - 19.00

Czwartek 17.00 - 20.00

Piątek 17.00 - 20.00

0
Forum biblioteki

Brak wątków

Przejdź do forum
madtra18
wiolapod
paulina.janik93

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo