21.06.2018Projekt „Latająca Galeria SZATNIA” na 100-lecie odzyskania niepodległości

IMG_4311.jpg Biblioteka Publiczna w Bralinie oraz Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne PTTK Bralin rozpoczęło realizację projektu „Latająca Galeria SZATNIA”. Projekt realizowany będzie w ramach Programu „Równać Szanse” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w związku z przypadającym w 2018 roku stuleciem odzyskania niepodległości. Projekt otrzymał dotację w wysokości 8 500 zł., dzięki której w okresie od 1 czerwca do 30 listopada 15 osobowa grupa młodzieży na sportowo aktywnie włączy się w obchody Święta Niepodległości z uwzględnieniem swoich zainteresowań i pasji, a także potrzeb lokalnego środowiska.
Koordynatorem projektu jest Małgorzata Domagała – opiekun szkolnego koła. Młodzież we wrześniu wyjedzie do Warszawy, gdzie zwiedzi Muzeum Sportu i Turystyki, weźmie udział w lekcji muzealnej „Sport w Polsce Niepodległej” - podczas której dowie się dlaczego sportowcy ryzykowali życie w czasie potajemnych zawodów w czasach II Wojny Światowej oraz jak sport wpływał na polską drogę do wolności. Dodatkowo obejrzy relacje z najważniejszych wydarzeń sportowych ostatniego 100 - lecia i usłyszy historie o wyjątkowych bohaterach, często nie tylko sportowej areny. Odwiedzą miejsca spoczynku zasłużonych sportowców (Cmentarz Powązkowski, Bródnowski), poznają wybrane miejsca pamięci narodowej w stolicy. Celem projektu będzie pokazanie działań lokalnej społeczności o tematyce sportowej - pokazanie Ojczyzny wokół nas, pokazanie pasji młodych ludzi, ich zaangażowania oraz tego, co dla nich ważne - dumę z historycznych osiągnięć polskiego społeczeństwa. Dlatego zaprezentują sylwetki sportowców, ludzi, którzy budowali nasze otoczenie lub będą je budować. Etapem końcowym projektu będzie stworzenie Latającej Galerii SZATNI, która wspólnie z młodzieżą odwiedzi różne miejsca naszej gminy. Bohaterami galerii będą wybrani przez młodzież zasłużeni sportowcy, lokalni działacze, którzy mieli wpływ na polską drogę do wolności.

IMG_4311.jpg IMG_4311
IMG_4315.jpg IMG_4315