Rodzaj wydarzenia

edukacyjne

Lokalizacja

Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku ul. Kościuszki 11 42-253 Złoty Potok
2018-9-15
10.09.201826 Europejskie Dni Dziedzictwa
Janów GBP

W sobotę 15 września o godzinie 16.00 zapraszamy na inscenizację historyczną - obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. Głównym wątkiem i podstawą wydarzenia będzie rekonstrukcja obchodów Święta Niepodległości sprzed 80 lat (1938r.) w aspekcie edukacyjnym, dydaktycznym i patriotycznym. Zwrócenie uwagi na historię obchodów niep­odle­głoś­ciow­ych ugruntowuje wiedzę a nade wszystko buduje tożsamość narodową.
Inscenizacja historyczna obchodów sprzed 80 lat jest zainspirowana i oparta na materiałach edukacyjnych opracowanych w 1938 roku i skierowanych do dzieci, młodzieży oraz kadry nauczycielskiej. Opierając się na źródłowych materiałach Muzeum w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa podjęło próbę zrek­onst­ruow­ania­ pierwszych świąt niep­odle­głoś­ciow­ych porównując je z formą i treścią obchodów współczesnych.
Niepodległość w historii narodowej ma szczególne znaczenie; im większa jest nasza wiedza o przeszłości tym mądrzejsi jesteśmy w teraźniejszości.

„Państwo Polskie jest wspólnem dobrem wszystkich obywateli. Wskrzeszone walką i ofiarą najlepszych swoich synów ma być przekazywane w spadku dziejowym z pokolenia w pokolenie (art.1 Ustawy konstytucyjnej z dnia 23 kwietnia 1935r.)
Ale zanim pojawił się zapis konstytucyjny zostały wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego słowa: „Honor służby jest jak sztandar żołnierza, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem”.
Urze­czyw­istn­ieni­e tej myśli przyniosło Polsce wolność.
Pamiętając o wielkiej ofierze pokoleniowej dla Ojczyzny następnym pokoleniom wpajano słowa: „Słuchaj syneczku i zapamiętaj to święto niepodległości. W tym dniu zrzuciła Polska kajdany, wygnała z granic swych wroga. Czy to rozumiesz, synku kochany?”
(A. Kwiecińska, Listopadowa z mamą rozmowa.)

Dążenia niep­odle­głoś­ciow­e w historii, literaturze, poezji, pieśniach i muzyce swoim wyborem skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Taka struktura wydarzenia będzie kanwą wrześniowego spotkania.
„Niech się śmieją polskie dzieci śmiechem odrodzenia” Józef Piłsudski.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Pani Joanny Ścigaj – Wójta Gminy Janów

Recytacja: