11.10.2018NARODOWE CZYTANIE

10 Października 2018 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Popowie odbyło się Narodowe Czytanie. Nasza Biblioteka po raz pierwszy uczestniczyła w tej ogólnopolskiej akcji. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Koła Emerytów, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Popowie, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy.
Po powitaniu uczestników przez dyrektora Biblioteki (p. Aleksandrę Kijak-Sawską), wójt Gminy Popów p. Bolesław Świtała odczytał list przewodni prezydenta Andrzeja Dudy. Kolejnym punktem programu była przygotowana przez p. dyrektor Biblioteki prezentacja przybliżająca postać Stefana Żeromskiego - bohatera tegorocznego Narodowego Czytania oraz "Przedwiośnie" - lekturę Narodowego Czytania A.D. 2018.
Po prezentacji odczytano fragmenty "Przedwiośnia". Przewodniczący Rady Gminy Popów p. Henryk Wróż oraz zastępca prze­wodn­iczą­cego­ p. Józef Macherzyński wcielili się w rolę Cezarego i Seweryna Baryków w dialogu o szklanych domach. Utopijną wizję spuentowała p. Ryszarda Badura (dyrektor zespołu szkół w Więckach). Kolejny fragment "Przedwiośnia" poświęcony wojnie 1920 roku przeczytały panie z Koła Emerytów: p. Krystyna Choła, p. Wanda Kluza, p. Joanna Szmigiel, p. Danuta Dubas. Końcowe partie powieści (ze słynnym atakiem na Belweder) zaprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Popowie: p. Barbara Miara i p. Sabina Matyszczyk.
Kolejnymi lektorami uroczystości byli uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół, którzy odczytali wybrane teksty z "Antologii Niepodległości".
Uczennice ze szkoły w Wąsoszu Górnym (Wiktoria Maroszek, Wiktoria Czechowicz) przygotowały wiersz Leopolda Staffa "Polsko nie jesteś ty już niewolnicą". Uczniowie z Rębielic Królewskich (Weronika Labocha, Julia Pietraszek, Hanna Wers, Amelia Kopacz, Konrad Nicer)zaprezentowali "Redutę Ordona" Adama Mickiewicza. Kolejny utwór Mickiewicza - wiersz "Do matki Polki" - zabrzmiał w wykonaniu uczniów ze szkoły w Więckach (Oliwia Tasarz, Julia Węgier, Roksana Kalbarczyk, Aleksandra Lelit, Karolina Bęben, Mateusz Antos, Kamil Ceglarek). Uczennice szkoły w Zawadach (Monika Deska, Joanna Buchlińska, Wiktoria Stępień, Natalia Ślusarczyk) przeczytały wiersz Adama Asnyka "Póki w narodzie myśl swobody żyje", a uczniowie ze szkoły w Popowie (Jakub Grabowski, Jan Zawada) przygotowali dwa teksty: Ignacego Krasickiego "Święta miłości kochanej ojczyzny" i Marii Konopnickiej "Pieśń o domu".
Dyrektorzy szkół: p. Anna Szymocha-Drutowska (Rębielice Królewskie) i p. Rafał Bednarski (Popów) oraz nauczycielki: p. Marzena Mszyca (Wąsosz Górny) i p. Joanna Barylska (Zawady) podzielili się z słuchaczami fragmentami "Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego.
Teksty poetyckie oraz fragmenty prozy czytane przez lektorów były przeplatane wspólnym śpiewem piosenek z okresu I wojny światowej: "Wojenko wojenko","O mój rozmarynie", "Rozkwitały pąki białych róż", "My pierwsza brygada".
Koło Emerytów wykonało dodatkowo utwory "Pierwsza kadrowa" oraz "Ej dziewczyno, ej niebogo".
Na zakończenie spotkania uczennice ze szkoły w Wąsoszu Górnym (Oliwia Jędrczak, Zuzanna Wróż, Wiktoria Czechowicz) zaśpiewały "Miasto'44", a panie z Koła Gospodyń wspólnie z Kołem Emerytów wykonały utwór "Polskie kwiaty".
IMG_0191.jpg IMG_0203.jpg IMG_20181010_110326.jpg
IMG_0233.jpg IMG_0219.jpg