09.12.2019Kontekstowe sprawdzanie pisowni w OPAC

System biblioteczny SowaSQL wkracza w 2020 rok z udogodnieniami opracowanymi dla użytkowników katalogów internetowych. Wśród nich są funkcjonalności oparte na algorytmach wyko­rzys­tywa­nych­ w sztucznej inteligencji oraz uproszczenie dostępu do cykli wydawniczych.

Wyszukiwarka OPAC systemu SowaSQL Premium wyposażona w algorytmy usprawniające wyszukiwanie informacji, została wzbogacona w mechanizmy kontekstowego sprawdzania i korekty pisowni. Oznacza to, że katalog WWW wskaże błędnie wprowadzone wyrazy i zasugeruje ich korektę. Niemożliwe? Wcale nie.

Dotychczasowe kwerendy w OPAC analizował specjalny mechanizm sugestii, który podpowiadał uzupełnienia poszczególnych słów. Zdarzało się, że użytkownik niepoprawnie wpisał tekst do OPAC i „podpowiedzi” mogły zawieźć. Od teraz, dzięki ulepszeniu algorytmów w OPAC SowaSQL Premium, system biblioteczny sprawdza, czy wpisywane zapytanie jest poprawne językowo.
algorytm_2019c.png

Więcej: www.konsorcjum.sowwwa.pl